Torebki papierowe zyskują sobie coraz większą przychylność konsumentów, będących zagorzałymi przeciwnikami przewracających się po ulicach foliowych torebek. Jednak, czy mają one tylko zalety? Okazuje się, że wiele zależy nie tylko od tego, z jakiego surowca wyprodukowana jest torba, której używamy, lecz też od tego, w jaki sposób z niej korzystamy i w jaki sposób poddajemy ją utylizacji. Jaka jest zatem prawda o torebkach z papieru?

Ważny jest nie tylko wykorzystywany surowiec

 W artykułach znaleźć można informacje o tym, że produkcja toreb z plastiku niesie za sobą o wiele mniej szkód dla środowiska, niż produkcja tych wykonanych z papieru lub bawełny. Mówi się o mniejszym zużyciu wody, energii elektrycznej itd. W przypadku produkcji torebek papierowych wspomina się o wycince kolejnych drzew, większym zużyciu wody i prądu, analogicznie dzieje się, gdy dochodzi do dyskusji na temat toreb produkowanych z bawełny lub innych materiałów. Jest w tym całkiem dużo racji- lecz, czy zamiast w takim razie gloryfikować na podstawie tych informacji dalszą produkcję toreb foliowych, nie powinniśmy się przyjrzeć temu, jak je utylizujemy? To samo tyczy się toreb papierowych. Teoretycznie są one bardziej ekologiczne, zwłaszcza że po wyrzuceniu ulegną one rozkładowi w kilka tygodni. W praktyce jednak nie ma nic ekologicznego w masowej produkcji toreb z jakiegokolwiek surowca, jeśli tylko zaraz po zakupie lądują one w koszu, gdy tak naprawdę nadają się jeszcze do wielokrotnego użycia.torby papierowe na prezenty

Na co powinniśmy zwracać uwagę?

  • Zaopatrując się w torebkę foliową, wykorzystajmy ją możliwie jak najwięcej razy przed wyrzuceniem. Posiadane w domu woreczki zabierajmy ze sobą na ponowne zakupy, pakujmy dzieciom kanapki do szkoły, uczulając je na to, by nie wyrzucały woreczków, lecz przynosiły do kolejnego zapakowania itd.
  • Gdy torebka nie nadaje się do użytku, wyrzućmy ją zgodnie z obowiązującymi zasadami segregacji, gdyż jest to materiał w pełni podlegający recyklingowi.
  • Podobnie postępujemy z torebkami z papieru, czyli wykorzystujemy ją do oporu. Zwykłą, niezabrudzoną torebkę możemy łatwo zużyć jako ciekawe opakowanie na prezent. Wystarczy interesujący nadruk, kolaż z wycinków lub samodzielnie wykonany rysunek, jeśli tylko mamy do tego talent. Gotowe!
  • Warto pielęgnować w domu zwyczaj oddawania papieru na makulaturę. Daje to pewność, że wykorzystany materiał pójdzie w obieg jeszcze raz, zamiast rozkładać się na wysypisku i zmuszać do wycinania kolejnych drzew, by wykonać nowe torby.
  • Kilka słów o torbach materiałowych– zamiast rozdrabniać się na surowce naturalne i sztuczne, po czym pędzić do sklepów z wyrobami ekologicznymi po torbę z organicznej bawełny, warto zastanowić się nad tym, ile w naszych domach znajduje się niewykorzystanych materiałów. Stare prześcieradła, bluzka, której nie chcesz już nosić, poszewki… Nie trzeba mieć talentu na miarę projektantów mody, by uszyć proste torby i woreczki na zakupy.

Zalety toreb z papieru

Papierowe torby ulegają szybkiej biodegradacji, są całkiem wytrzymałe, a dodatkowo można je łatwo przerobić na torebki prezentowe. Co więcej, oprócz klasycznych torebek, wytwarzane są papierowe kosze, czy też torby papierowe na wino. Papier może stać się bardzo eleganckim surowcem, w który możemy szybko i efektownie zapakować podarunek dla bliskiej osoby. Dzięki temu ucieszy ją nie tylko zawartość, lecz także forma zewnętrza, która, wbrew pozorom, nie jest bez znaczenia.