Świadomość o zagrożeniach – powodowanych nadmiernym zużywaniem i produkcją plastiku – rośnie w polskim społeczeństwie. O niebezpiecznych zmianach dla życia i zdrowia w skali globalnej mówią coraz głośniej światowi przywódcy i rządy państwowe. Ilość plastikowych śmieci sięga zatrważającej i niewyobrażalnej skali, przeliczalnej na biliony ton. W jaki sposób można oddolnie wspomóc walkę z plastikowym śmietnikiem?

Świadoma konsumpcja

Jedną z pierwszych rzeczy, którą może zrobić przeciętny konsument jest maksymalne ograniczenie możliwości kupowania i zużywania wszelakich produktów pakowanych w plastik. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ wciąż wiele sklepów proponuje zatrważające ilości cienkich i bezpłatnych reklamówek, które zachęcają do użycia. Pakowane są nawet osobne sztuki każdego warzywa czy owocu za pomocą plastikowej folii. W plastikowych butelkach sprzedawane są soki, mleko, woda i produkty mączne oraz sypkie. Poliester występuje również jako element składowy niemalże każdego ubrania. Wielu proekologicznych działaczy prowadzi szerokie kampanie edukacyjne zachęcające do maksymalnego ograniczenia kupowania nowych produktów. Lepiej jest przekazać używane rzeczy przeznaczonym do tego celu sklepom, organizacjom, fundacjom czy samemu oddolnie organizować punkty wymiany. Można samodzielnie poszukiwać i brać pożądane obiekty od innych właścicieli, zamiast kupować te same, lecz nowe artykuły. W sklepach spożywczych należy wybierać produkty, które można samemu zapakować we własne przygotowane torby czy pudełka. Coraz częściej kawiarnie zachęcają do przynoszenia własnych termicznych kubków w celu napełniania kawy i herbaty. W ten sposób, nawet takimi drobnymi codziennymi czynnościami, można realnie wpłynąć na zmniejszenie gigantycznej skali produkcji plastiku, prowadząc swój własny, domowy recykling.

Wspieranie inicjatyw proekologicznych

Powstaje coraz więcej firm, które zajmują się produkcją i dystrybucją opakowań wykonanych tylko z biodegradowalnych surowców, chociażby w postaci opakowań tekturowych. Świadomi zagrożenia przedsiębiorcy mogą skorzystać z tego typu produktów, dystrybutorzy ubrań w sieciowych sklepach też coraz częściej proponują zapakowanie zakupów w tekturowe torby. Niestety, wciąż popularne są plastikowe kubki, widelce czy talerzyki. Można jednak z nich zrezygnować. Ciekawą i bogatą ofertę produktów bezpiecznych dla środowiska oferuje Hurtownia EkoPak. Na ich stronie internetowej znajdziemy w asortymencie m.in. papierowe kubki, drewniane łyżki, biodegradowalne słomki czy miseczki z trzciny cukrowej.

Z myślą o przyszłościKosz na odpady

Światowa produkcja tak bardzo przyspieszyła, że to co jeszcze było nie do pomyślenia trzydzieści lat temu staje się realnym zagrożeniem dla młodego pokolenia. Obecnie resztki nierozkładalnego plastiku znajdują się w glebie, w wodzie, są połykane przez zwierzęta. Fakt, że przedostają się do ludzkich organizmów i wpływają szkodliwie na stan zdrowia jest niezaprzeczalny. Należy szczególnie ostrożnie podchodzić do użytkowania plastiku, reagować i wspierać lokalne inicjatywy czyszczenia dzikich wysypisk, które coraz liczniej zapełniają miejskie aglomeracje. W ten sposób można ograniczyć dalsze, gigantyczne rozprzestrzenianie się skażenia i zadbać o lepszą przyszłość dla każdego człowieka. Wtedy takich widoków, jak na zdjęciu obok będzie coraz mniej.