Praca poza granicami ojczyzny ma swoje wady, ale może przynieść też sporo korzyści. Dla wielu rodzin w okresie kryzysu gospodarczego w Polsce wyjazd za granicę w celach zarobkowych był przykrą koniecznością, która z czasem przerodziła się w codzienność i stała się sytuacją zupełnie normalną. Wiele osób opuściło Polskę, aby pracować na terenie bliskiego sąsiada, czyli Niemiec. Jak można ubiegać się o zasiłek Kindergeld i do ilu lat wstecz można go uzyskać?

Czym jest zasiłek Kindergeld?

Kindergeld to zasiłek rodzinny, który przyznawany jest przez Niemiecką Kasę Świadczeń Rodzinnych, czyli Familienkasse. Przysługuje on dzieciom, które mieszkają na terenie Unii Europejskiej. Dziecko nie musi mieć obywatelstwa niemieckiego ani meldunku na terenie Niemiec. Nie wymagane jest również, aby dziecko uczyło się na terenie państwa Niemieckiego. Pociecha musi należeć do gospodarstwa domowego osoby, która ubiega się o wspomniany wcześniej niemiecki zasiłek rodzinny Kindergeld. Obowiązkiem jest również, aby rodzice lub co najmniej jeden z nich rozliczał swoje podatki w Niemczech oraz pracował tam na stałe. Zasiłek kindergeld przysługuje również osobom, które zostały wysłane przez Polską firmę do pracy na terenie państwa Niemieckiego.

Ważnym wymogiem, który należy spełnić, jest podleganie tak zwanemu nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Niemczech. Jest to wsparcie finansowe, które mogą pobierać rodzice biologiczni lub niebiologiczni na każde ze swoich dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia. Aby otrzymywać zasiłek rodzinny na osoby pełnoletnie, należy wykazać, że jest to dziecko, które wciąż się uczy lub planuje rozpocząć naukę w kolejnej szkole. Kindergeld przysługuje również w przypadku, gdy pełnoletnia osoba jest zarejestrowana jako bezrobotna i czynnie poszukuje miejsca zatrudnienia lub jest zatrudnione w wymiarze, który nie przekracza 20 godzin tygodniowo. Ponadto zasiłek przysługuje również na dzieci, które są niepełnosprawne umysłowo lub fizycznie.

Jak ubiegać się o zasiłek kindergeld?

niemiecki zasiłek rodzinny Kindergeld
Firma Tax-Pol wspomoże swoich klientów podczas załatwiania zasiłek rodzinnego Kindergeld.

Mimo iż kindergeld to zasiłek, który przysługuje każdemu dziecku, którego rodzice pracują lub na stałe mieszkają w Niemczech, to jednak rodzic musi się samodzielnie o taki dodatek finansowy ubiegać. Aby go uzyskać, należy zapoznać się z procedurami, dostarczyć odpowiednie dokumenty i zaświadczenia, a także dopełnić wszystkich formalności w odpowiednich terminach. Jest to proces pozornie prosty, jednak szczególnie dla osób, które nie są obywatelami Niemiec, a tylko tam pracują i mieszkają, może być bardzo zawiły i trudny do prawidłowego przeprowadzenia. Dlatego właśnie w przypadku chęci ubiegania się o niemiecki zasiłek rodzinny kindergeld warto zgłosić się do profesjonalnej firmy, takiej jak Tax-Pol.pl. Z ich pomocą cała procedura będzie o wiele łatwiejsza.

Osoby, które ubiegają się o zasiłek rodzinny kindergeld, mogą otrzymać świadczenie do 6 miesięcy wstecz. Kiedyś okres ten był znacznie dłuższy, jednak po wprowadzeniu nowych regulacji został on skrócony do pół roku. Oczywiście warunkiem uzyskania świadczenia wstecz jest udowodnienie, że w tym okresie rodzina spełniała wymagane przez państwo warunki. W przypadku skorzystania z pomocy profesjonalnej firmy, która pomaga w rozliczeniach podatków za granicą oraz zajmuje się wsparciem rozliczeń finansowych dla Polaków, którzy podjęli się pracy w Niemczech. Holandii, Belgii, Austrii lub Wielkiej Brytanii, możesz mieć pewność, że cały proces będzie o wiele łatwiejszy. Dla firmy Tax-Pol takie kwestie to chleb powszedni. Wiedzą oni dokładnie, jakie procedury muszą zostać spełnione oraz jakich formalności należy dopilnować.


 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

podatek z Anglii jak rozliczyć
niemcy zasiłek rodzinny kindergeld
firmy rozliczające podatek z zagranicy
Jak skutecznie ubiegać się o zwrot podatku z Anglii? Wszystko co musisz wiedzieć o zasiłku Kindergeld Co to jest zwrot podatku, na czym polega i czy trzeba go wykonać?
Przejdź do artykułu Przejdź do artykułu Przejdź do artykułu