Jak leczyć kręgosłup dzięki trakcji?

Jak leczyć kręgosłup dzięki trakcji?

Trakcja kręgosłupa jest wykonywana przez fizjoterapeutów od wielu lat, najczęściej samymi rękoma rehabilitanta. Ręczna trakcja jest o wiele bardziej delikatna, dlatego też w poszczególnych przypadkach konieczne jest zastosowanie trakcji mechanicznej. Trakcja mechaniczna (wyciąg) stosowana jest przede wszystkim u pacjentów mających problemy z bólami kręgosłupa różnego pochodzenia.

Zabieg ten przyczynia się do zlikwidowania ucisku występującego podczas chorób. Dzięki usunięciu ucisku następuje odciążenie uciśniętych korzeni nerwowych, a to prowadzi do zmniejszenia napięcia mięśni przykręgosłupowych i ich przyczepów. Efektami zastosowania trakcji jest znaczne obniżenie ciśnienia wewnątrzdyskowego, rozszerzenie przestrzeni międzykręgowych, znaczne polepszenie krążenia krwi, a co najważniejsze – obniżenie dolegliwości bólowych.

Wskazania do trakcji

– problemy z wysuniętym dyskiem lub jego przepukliną

– ograniczona ruchomość kręgosłupa,

– zwyrodnienia kręgosłupa,

– poważny ucisk rdzenia kręgowego,

– złamania kompresyjne kręgosłupa,

– brak ruchu, siedzący tryb życia,

– silne bóle głowy.

Przeciwwskazania do trakcji

– występujące guzy w okolicy kręgosłupa,

– nowotwór,

– kręgozmyk,

– osteoporoza,

– przepuklina brzucha.

Zazwyczaj zabiegi trakcji zaliczają się do części trwającego programu złożonej rehabilitacji. Stosuje się je w celu poprawy poziomu aktywności, mobilności i ogólnej funkcjonalności kręgosłupa.

Liczne centra medyczne oferują urządzenia do trakcji, które są zbudowane w oparciu o opatentowany, unikalny system trakcji. Dzięki mechanizmowi eliminującemu siły tarcia, możliwe jest komfortowe przeprowadzanie rehabilitacji. Wygodne
i nieślizgające się po ciele pacjenta pasy gwarantują doskonałą stabilizację w trakcie zabiegu.
Należy wiedzieć, że kręgosłup to filar naszego organizmu. Należy o niego szczególnie dbać, aby uniknąć pojawiania się innych chorób.

szkielet człowieka

Trakcja kręgosłupa lędźwiowego

Podczas stosowania trakcji pacjent na ogół odczuwa znaczną ulgę. Większość stawów fizjoterapeuta jest w stanie opracować stosując trakcję manualnie, bez użycia dodatkowych akcesoriów. Jednak w przypadku większych stawów takich jak staw kolanowy, staw biodrowy czy stawy kręgosłupa, pomocne stają się pasy trakcyjne. Przeciwieństwem trakcji w rehabilitacji jest kompresja.

W przypadku bóli odcinka lędźwiowego spowodowanych przeciążeniem, trakcja kręgosłupa lędźwiowego często wpływa bardzo korzystnie i uwalnia od bólu. Powodem tego jest zwiększenie przestrzeni międzykręgowych, co eliminuje wszelkie uciski nerwów.

Trakcja kręgosłupa lędźwiowego – metodyka

  1. Pozycja wyjściowa pacjenta – pacjent leży tyłem, a kończyny górne są zgięte w stawach barkowych. Dobrze też jest zatroszczyć się o stabilizację kończyn dolnych np. z pomocą osoby trzeciej lub przy użyciu specjalistycznego pasa trakcyjnego.
  2. Terapeuta staje za pacjentem. Pas trakcyjny zostaje ułożony na wysokości przejścia piersiowo-lędźwiowego.
  3. Pas trakcyjny owijamy dookoła swoich barków lub poniżej i obserwujemy długość pasa.
  4. Ręce terapeuty znajdują się pod pasem trakcyjnym, na wysokości umieszczonego pasa, dokładnie pod plecami pacjenta.
  5. Pacjent wykonuje głęboki wdech.Wraz z wydechem pacjent powinien się rozluźnić, a fizjoterapeuta w tym czasie rozciąga kręgosłup.

 

Comments are closed.