Choroba bliskiej osoby, wymagająca od rodziny dostosowania przestrzeni i trybu życia do potrzeb chorego nigdy nie należy do spraw najprostszych. Montowanie podjazdów do wózka inwalidzkiego, specjalnych krzesełek prysznicowych czy podpórek przy toalecie to nie wszystko – komfort osoby cierpiącej jest znacząco uzależniony od miejsca, w którym przyjdzie mu spać i spędzać większą część dnia. Tradycyjne łóżka i kanapy nie sprawdzają się w tej kwestii najlepiej, powodując szybkie powstawanie odleżyn i nie dając opiekunom możliwości manipulacji jego wysokością czy kątem nachylenia. W rezultacie cierpi zarówno osoba chora, jak i jej rodzina – podnoszenie i obracanie osoby na nieprzystosowanym do tego łóżku obciąża kręgosłup i ogranicza znacząco zakres możliwych do wykonania czynności pielęgnacyjnych. Jedynym rozwiązaniem jest odpowiednie łóżko rehabilitacyjne. Skąd jednak je wziąć i jakie wybrać?

Jak wybrać łóżko rehabilitacyjne?

Większość nowoczesnych łóżek rehabilitacyjnych jest budowana w oparciu o sterowane elektronicznie układy, pozwalające na regulowanie wysokości i kąta zagłówka za pomocą jednego przycisku. To właśnie one będą dla opiekuna i chorego najbardziej komfortowe. Kolejną istotną cechą jest oczywiście odpowiedni, wygodny materac przeciwodleżynowy – chorzy spędzają większą część dnia w pozycji leżącej, co bardzo szybko odbija się na skórze w postaci piekących i bolesnych odleżyn. Dobre materace w łóżkach rehabilitacyjnych mogą im zapobiegać. Na koniec warto pamiętać też o estetyce mebla – dzisiejsze łóżka rehabilitacyjne nie przypominają już starych łóżek szpitalnych. Wykonane często z wysokiej jakości drewna, łatwo wpasowują się w domową estetykę i nie stanowią już wstydliwej części domu.

Nowe, używane, czy wypożyczone?

Zakup łóżka rehabilitacyjnego to nie tylko kwestia wyboru odpowiedniego modelu, lecz być może przede wszystkim sposobu, w jaki je zdobędziemy. Najsprawniejsze są oczywiście łóżka nowe, choć ich cena przekracza możliwości finansowe wielu osób. Co więcej, zakup zupełnie nowego łóżka w przypadku tymczasowej choroby nie jest też najbardziej praktyczną decyzją – pozbycie się go po chorobie może zająć dużo czasu.

Zakup łóżka używanego jest już bardziej finansowo rozsądną decyzją, nie obciążającą zanadto rodzinnego budżetu. Ofert sprzedaży łózek używanych jest w Internecie mnóstwo, gdyż wiele osób decyduje się na ich zakup, a później już ich nie potrzebuje. Jest jednak trzecie, zdecydowanie najkorzystniejsze rozwiązanie.

Wypożyczanie łóżek rehabilitacyjnych i różnorodnego sprzętu medycznego to trend, który rozwija się dynamicznie już od kilku lat, przykładowo wrocławska firma Rehabi Rehabi wypożycza oprócz łóżek rehabilitacyjnych, także wózki inwalidzkie, chodziki, materace przeciwodleżynowe, koncentratory tlenu i wiele innego sprzętu, którego koszt miesięczny nie jest wysoki. Co więcej sprzęt jest do każdego klienta dowożony, a także wnoszony.

Dzięki niezależnym firmom decydującym się na świadczenie usług wynajmu łóżek, rodziny osób chorych mogą z łatwością wyposażyć mieszkanie w całkowicie funkcjonalne i zadbane łóżko rehabilitacyjne, które będą mogli oddać w momencie, gdy przestanie być ono potrzebne. Dzięki płatnościom w trybie miesięcznym, obciążenie budżetu rodzinnego jest znacznie mniejsze, niż w wypadku zakupu nowego łóżka, a korzyści z jego użytkowania są właściwie takie same. Na pytanie czy warto wypożyczać łózka rehabilitacyjne odpowiadamy więc jednoznacznie: oczywiście, że tak.