Projektowanie i aranżowanie wnętrza domu to zadanie, które może przerosnąć niejedną osobę. Znalezienie delikatnej równowagi pomiędzy wyglądem pomieszczenia a praktycznością niektórych rozwiązań jest jedną z podstawowych kwestii, nad którymi trzeba zastanowić się naprawdę dobrze.

Z pomocą w takich sytuacjach może przyjść oczywiście doświadczony architekt wnętrz, który mając za sobą lata doświadczenia w branży i ogromną wiedzę na tematy związane z wystrojem będzie w stanie zrozumieć Twoje potrzeby i dopasować je do pomysłów, jakie rodzą się w głowie. Warto jednak poznać też najważniejsze zasady wystroju, dzięki którym stworzenie pięknego, praktycznego i spójnego z resztą domu wnętrza nie powinno stanowić większego problemu.

Spójność stylowa w całym domu

Najgorszym pomysłem, na jaki można wpaść podczas planowania aranżacji w domu jest przygotowanie każdego pomieszczenia w innym stylu. Owszem, czasem ciężko zdecydować pomiędzy dostępnymi stylami i wybrać który podoba nam się najbardziej, ale łączenie ich wszystkich ze sobą to prawdziwa wnętrzarska katastrofa. Przechodząc z niezwykle nowoczesnego salonu do kuchni rodem z PRL-u nikt nie poczuje się dobrze i choć obydwa style mogą mieć swoich zwolenników i nie ma w tym najmniejszego problemu, zestawienie ich ze sobą to wizerunkowa katastrofa. Dlatego w takich sytuacjach warto skorzystać z usług architekta wnętrz, który pomoże zachować spójność.

Wybór koloru wnętrza

Jedną z pierwszych rzeczy nad jaką zastanawiamy się aranżując pomieszczenia w domu jest wybór koloru ścian. W końcu to ściany stanowią jeden z najważniejszych elementów każdego wnętrza i to one rzucają się w oczy zaraz po przekroczeniu progu. Tu powracamy do wspomnianej wcześniej spójności stylów, która ma przełożenie także na wybór kolorów ścian. Przykładowo, salon zaaranżowany w ciepłych beżach będzie wyraźnie kłócił się z pomalowanym na pomarańczowo przedpokojem. Wprowadzanie intensywnych barw nie jest tu oczywiście w żaden sposób zabronione, wystarczy jedynie robić to z umiarem. Lepiej postawić na ściany w bielach, szarości i beżach zestawiając je z ciemnymi meblami i kolorowymi akcentami, niż pomalować ściany na rzucające się w oczy kolory, które nijak do siebie nie pasują.

projektowanie wnętrz

Funkcjonalność ponad wygląd

Odtworzenie zdjęcia z katalogu wnętrzarskiego co do joty właściwie nie stanowi dziś większego problemu. Gdy jednak przychodzi do faktycznego zamieszkania w takim pomieszczeniu, wiele rozwiązań okazuje się być zupełnie nie na miejscu.

Wszystko dlatego, że katalogi takie przygotowywane są wyłącznie w celach zdjęciowych i nie biorą pod uwagę najważniejszej zasady wystroju: funkcjonalności! Dobrze zaaranżowane pomieszczenia w domu to przede wszystkim pomieszczenia, po których będziesz swobodnie się poruszać.

Dla przykładu, w kuchni zasada ta oznacza wybór pojemnych szafek i pełnej zabudowy, wyspy wyposażonej w praktyczne szuflady i oświetlenia, przy którym łatwo będzie ci się pracować, a nie wolnostojącego piecyka w stylu retro który poza zajęciem cennej przestrzeni nie wniesie do kuchni zbyt wiele.

Właściwe oświetlenie pomieszczeń

Choć zasad wystroju jest jeszcze wiele, skupmy się na oświetleniu, które bez wątpienia wpływa na wygląd całego wnętrza. Odpowiednio dobrane oświetlenie nie tylko pod kątem lamp i opraw, ale nawet koloru żarówek czy właściwego rozmieszczenia źródeł światła potrafi zepsuć klimat najlepiej urządzonego pomieszczenia lub znacząco podnieść komfort jego użytkowania. Warto wrócić tu do zasady funkcjonalności i praktyczności stosowanych rozwiązań i zastanowić się, czy niewielka ciekawa lampka będzie odpowiednim źródłem światła do wielkiego, nowoczesnego salonu.

Architekci wnętrz nieustannie spotykają się z różnego rodzaju błędami aranżacyjnymi, których pomysłodawcy nie rozumieją „co mogło pójść nie tak”. Przemyślane planowanie wnętrza respektujące wspomniane zasady wystroju to szansa na uniknięcie tego typu sytuacji i przede wszystkim poczucie się komfortowo we własnym domu, bez ciągłego poczucia, że coś jest w nim nie na miejscu.