Wady wymowy już od dłuższego czasu są postrzegane jako naturalny element wieku rozwojowego, z którym warto radzić sobie od razu. Zarówno zajęcia z logopedą, jak i domowe ćwiczenia i praca nad aparatem mowy pozwalają korygować powstające problemy i kształtować prawidłowe zachowania. Nie ma jednak potrzeby, by ćwiczenia logopedyczne opierały się wyłącznie na powtarzaniu określonych, trudnych słów czy ćwiczeniach przed lustrem – dostępne dziś narzędzia i zabawki wspomagające leczenie wad wymowy są pod tym kątem zacznie skuteczniejsze i wręcz samym wyglądem zachęcają maluchy do poprawy artykulacji. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę zarówno w kontekście gabinetów logopedycznych, jak i prywatnego użytku domowego?

Gwizdki, dmuchajki i helikoptery

Wiele wad wymowy wiąże się bezpośrednio z brakiem kontroli oddechu lub czy też zaburzeniami mięśni ust. Choć problemy te są poważne i mogą prowadzić nie tylko do zaburzeń mowy, ale i problemów z innymi codziennymi czynnościami, ich leczenie nie musi należeć do najtrudniejszych. Dostępne w sklepie Liger.net.pl gwizdki, dmuchajki czy helikoptery to doskonała opcja dla rodziców i logopedów poszukujących ciekawych zabawek wspomagających ćwiczenie oddechu i mięśni ust. Na czym polega praca z takimi narzędziami?

logopedia

Wszystkie z wymienionych zabawek wymagają umiejętnego dmuchnięcia, które w efekcie wyzwoli reakcję zabawki. W przypadku dmuchajki zadaniem będzie utrzymanie piłeczki w powietrzu jak najdłużej poprzez kontrolowane dmuchanie w rurkę. Zabawa taka pomaga w regulacji oddechu i kontrolowaniu fazy wdechowej i wydechowej, ale też doskonale rozwija motorykę aparatu mowy. Podobnie wygląda tu działanie helikopterów logopedycznych, w których zamontowane śmigło odlatuje w górę po dmuchnięciu w rurkę. Najprostszym przykładem zabawek oddechowych są jednak w dalszym ciągu tradycyjne gwizdki, które poza wspomaganiem ćwiczeń oddechowych ułatwiają też pracę nad prawidłowym układaniem języka w jamie ustnej.

Wibrator logopedyczny

Znacznie bardziej zaawansowane, choć z powodzeniem wykorzystywane także w domach narzędzie do pracy z wadami wymowy to oczywiście wibrator logopedyczny, służący do masażu sensorycznego jamy ustnej. Dzięki wibratorowi i różnorodnym szpatułkom do niego dołączonym możliwe jest ćwiczenie stabilności i siły żuchwy, umiejętności zaokrąglania warg czy nauki specyficznego ułożenia aparatu mowy koniecznego do wypowiadania konkretnych głosek.

Płytki przedsionkowe

Wiele wad wymowy wynika ze złego ułożenia zgryzu, który może być z kolei wynikiem złych nawyków takich jak ssanie kciuka czy smoczka. Trudno bez pomocy zewnętrznej wykorzenić z dziecka złe nawyki, jednak nowoczesne narzędzia logopedyczne są w stanie poradzić sobie z nimi całkiem dobrze. Płytki przedsionkowe to jedno z podstawowych narzędzi stosowanych do korekcji wad zgryzu i powiązanych z nimi wad wymowy, pozwalające przede wszystkim na naukę właściwego ułożenia języka.

problemy logopedyczne

Zabawki i gry – flipper logopedyczny

Świat zabawek logopedycznych jest dziś naprawdę rozbudowany i choć z pozoru nie wydają się one tak specjalistyczne, jak omówione wyżej narzędzia, zabawki takie jak flipper logopedyczny charakteryzują się naprawdę dużą skutecznością w walce z wadami wymowy. Flipper to ciekawy tor przeszkód z magnesami, do którego pokonania konieczna jest odpowiednia siła oddechu, zręczność i koordynacja. Zabawka z powodzeniem rozwija i usprawnia układ oddechowy i mięśnie ust dziecka, jednocześnie łącząc ćwiczenia z dobrą zabawą i ogólnym rozwojem motorycznym malucha. Dzięki możliwości dowolnego ustawienia przeszkód, dziecko może samodzielnie dopasowywać grę do siebie i za każdym razem ćwiczyć w inny, ciekawy dla siebie sposób.

Dowiedz się więcej o skutecznej terapii logopedycznej i pomocach ją wspomagających.