Psychoterapia najczęściej jest połączona ze stosowaniem odpowiednio dopasowanych leków przez psychiatrę. Nie zawsze jednak te dwa rodzaje się łączą. Dużo zależy od stanu pacjenta oraz od jego powodu, z którego zaczął uczęszczać na spotkania z psychoterapeutą.
Psychoterapia sama w sobie, jest indywidualną metodą leczenia, która może być stosowana u każdego z nas. W dzisiejszych czasach, wciąż wzrasta liczba psychoterapeutów działających na całym świecie. Coraz więcej ludzi w każdym wieku, czuje potrzebę zapisania się na psychoterapię. Celem stałego kontaktu z psychologiem lub z psychoterapeutą, jest poprawa stanu psychicznego pacjenta. Dodatkowo, psychoterapeuci razem z pacjentem poruszają najtrudniejsze tematy. Zaglądając w przeszłość pacjenta, można dowiedzieć się jak wiele przeżył i co najbardziej mogło wpłynąć na jego psychikę i obraz postrzegania świata.
Obecnie, korzystanie z usług psychologa staj się coraz mniej wstydliwym problemem. Psycholog jest również lekarzem, z tym że od głowy. Uczęszczanie na terapię, jest bardzo pomocne dla wielu osób. W życiu bowiem zdarzają się sytuacje, z którymi absolutnie nie umiemy poradzić sobie sami. Natłok stresu, utrat bliskiej osoby lub napaść… Różne problemy, z jakimi pacjenci przychodzą do psychologa, są do rozwiązania.

Kiedy warto skorzystać z psychoterapii?

W momencie, gdy pacjent wraz z terapeutą znajdują nić porozumienia i wspólne spojrzenie na niektóre sprawy, psychoterapia prawdopodobnie obiera właściwą drogę. Warto jest korzystać z pomocy psychologów oraz psychoterapeutów. Są to osoby, które mają szerokie pojęcie o ludzkim postrzeganiu świata, o wszelkich chorobach, takich jak depresja, nerwica lub zespół lękowy.
Wielu pacjentów często ukrywa swoje wizyty u psychologa przed bliskimi. Pomimo wzrastającej liczby pacjentów, dla większości społeczeństwa, jest to nadal temat tabu.
Powody, dla których chodzimy do psychologów, są różne. Często, mamy problem z odnalezieniem się w dorosłym życiu, mamy za dużo na głowie i to nas przytłacza. Często jednak zdarza się, że stres odbija się na nas tak drastycznie, że próbujemy odizolować się od reszty społeczeństwa. Lęki, zbytnia nerwowość, niepokój, bezsenność czy ciągły stres i strach, to niektóre powody, które ‘zmuszają’ nas do rozpoczęcia terapii. Często, pacjenci psychologów przychodzą na terapię po traumatycznych przeżyciach. Osoby, które tłumią w sobie emocje i uczucia, również należą do dużego grona pacjentów.

poradnia psychologiczna praga południe

Mity o psychoterapii

W Polsce panuje wciąż mało mówi się o problemach psychicznych, jakie posiada ogromna część Polaków. Panuje błędne przekonanie, które polega na tworzeniu negatywnej opinii o wszystkich osobach, które uczęszczają na terapię. Psychoterapia daje świetne efekty, jeśli jest przeprowadzana regularnie. Poza tym, terapia będzie owocna, jeśli od samego początku pacjent nawiąże pozytywną i silną relację z psychologiem.

W Polsce działa mnóstwo poradni psychologicznych. Każdy, kto wymaga leczenia, musi znaleźć dla siebie odpowiednią poradnię psychologiczną. Wiele osób korzysta z poleceń swoich znajomych lub rodziny, którzy również korzystają z porad psychologów. Warto bowiem wiedzieć, do którego specjalisty warto się udać. Jest to tym bardziej istotne da osób, które po raz pierwszy wybierają się na terapię u psychoterapeuty. Ważne jest to, żeby trafić na kompetentną osobę, która będzie w stanie nie tylko nam poradzić, ale i okazać empatię. Psychologowie mają świadomość tego, w jakim stanie znajdują się ich pacjenci. Choroby psychiczne, stres pourazowy czy depresja związana z nadmiernym stresem, to tylko niektóre powody dla których udajemy się po poradę do specjalisty.