psycholog targówek
Problemy

Psychoterapia – jakie są jej cele?

Psychoterapia najczęściej jest połączona ze stosowaniem odpowiednio dopasowanych leków przez psychiatrę. Nie zawsze jednak te dwa rodzaje się łączą. Dużo zależy od stanu pacjenta oraz od jego powodu, z którego zaczął uczęszczać na spotkania z psychoterapeutą.
Psychoterapia sama w sobie, jest indywidualną metodą leczenia, która może być stosowana u każdego z nas. W dzisiejszych czasach, wciąż wzrasta liczba psychoterapeutów działających na całym świecie. Coraz więcej ludzi w każdym wieku, czuje potrzebę zapisania się na psychoterapię. Celem stałego kontaktu z psychologiem lub z psychoterapeutą, jest poprawa stanu psychicznego pacjenta. Dodatkowo, psychoterapeuci razem z pacjentem poruszają najtrudniejsze tematy. Zaglądając w przeszłość pacjenta, można dowiedzieć się jak wiele przeżył i co najbardziej mogło wpłynąć na jego psychikę i obraz postrzegania świata.
Obecnie, korzystanie z usług psychologa staj się coraz mniej wstydliwym problemem. Psycholog jest również lekarzem, z tym że od głowy. Uczęszczanie na terapię, jest bardzo pomocne dla wielu osób. W życiu bowiem zdarzają się sytuacje, z którymi absolutnie nie umiemy poradzić sobie sami. Natłok stresu, utrat bliskiej osoby lub napaść… Różne problemy, z jakimi pacjenci przychodzą do psychologa, są do rozwiązania.

Kiedy warto skorzystać z psychoterapii?

W momencie, gdy pacjent wraz z terapeutą znajdują nić porozumienia i wspólne spojrzenie na niektóre sprawy, psychoterapia prawdopodobnie obiera właściwą drogę. Warto jest korzystać z pomocy psychologów oraz psychoterapeutów. Są to osoby, które mają szerokie pojęcie o ludzkim postrzeganiu świata, o wszelkich chorobach, takich jak depresja, nerwica lub zespół lękowy.
Wielu pacjentów często ukrywa swoje wizyty u psychologa przed bliskimi. Pomimo wzrastającej liczby pacjentów, dla większości społeczeństwa, jest to nadal temat tabu.
Powody, dla których chodzimy do psychologów, są różne. Często, mamy problem z odnalezieniem się w dorosłym życiu, mamy za dużo na głowie i to nas przytłacza. Często jednak zdarza się, że stres odbija się na nas tak drastycznie, że próbujemy odizolować się od reszty społeczeństwa. Lęki, zbytnia nerwowość, niepokój, bezsenność czy ciągły stres i strach, to niektóre powody, które ‘zmuszają’ nas do rozpoczęcia terapii. Często, pacjenci psychologów przychodzą na terapię po traumatycznych przeżyciach. Osoby, które tłumią w sobie emocje i uczucia, również należą do dużego grona pacjentów.

poradnia psychologiczna praga południe

Mity o psychoterapii

W Polsce panuje wciąż mało mówi się o problemach psychicznych, jakie posiada ogromna część Polaków. Panuje błędne przekonanie, które polega na tworzeniu negatywnej opinii o wszystkich osobach, które uczęszczają na terapię. Psychoterapia daje świetne efekty, jeśli jest przeprowadzana regularnie. Poza tym, terapia będzie owocna, jeśli od samego początku pacjent nawiąże pozytywną i silną relację z psychologiem.

W Polsce działa mnóstwo poradni psychologicznych. Każdy, kto wymaga leczenia, musi znaleźć dla siebie odpowiednią poradnię psychologiczną. Wiele osób korzysta z poleceń swoich znajomych lub rodziny, którzy również korzystają z porad psychologów. Warto bowiem wiedzieć, do którego specjalisty warto się udać. Jest to tym bardziej istotne da osób, które po raz pierwszy wybierają się na terapię u psychoterapeuty. Ważne jest to, żeby trafić na kompetentną osobę, która będzie w stanie nie tylko nam poradzić, ale i okazać empatię. Psychologowie mają świadomość tego, w jakim stanie znajdują się ich pacjenci. Choroby psychiczne, stres pourazowy czy depresja związana z nadmiernym stresem, to tylko niektóre powody dla których udajemy się po poradę do specjalisty.