Jeszcze kilka lat temu w Polsce królowały produkty i materiały jednorazowego użytku. Rzeczy dostawały jedną szansę, a gdy już przestawały być potrzebne, to po prostu lądowały w śmietniku. Ostatnio jednak można zauważyć znaczący wzrost zainteresowania produktami i sprzętami używanymi, czyli tymi z drugiej ręki. Dawanie drugiego życia rozmaitym materiałom i rzeczom użytkowym ma szereg zalet. Co decyduje o zwiększeniu popularności takiego podejścia? Dlaczego coraz chętniej decydujemy się na ponowne wykorzystanie używanych produktów i inwestujemy w materiały wielokrotnego użytku, które potem można przekazać dalej? 

Zmiana nawyków związanych z ekologią

W ciągu ostatnich kilku lat w Polsce znacznie rozwinął się trend ekologicznego podejścia do życia. Działania te podyktowane są zmianami klimatycznymi, o których mówi się ostatnio bardzo dużo, oraz rosnącą ilością odpadów na świecie. Wpływ ma również coraz większe ograniczenie materiałów nieodnawialnych, których złoża stopniowo topnieją. Z tego powodu zwiększana jest świadomość konsumentów w wielu kwestiach, również w tej, że warto korzystać z produktów z drugiej ręki, aby przyczynić się do mniejszego zużywania surowców oraz do mniejszej emisji zanieczyszczeń, które powstają podczas produkcji. Oczywiście, trudno wymagać, że wszystkie artykuły codziennego użytku będą z drugiej ręki. Nie zadziała to w przypadku jedzenia i produktów spożywczych oraz opatrunków i akcesoriów higienicznych, a także leków, których oddawanie innym oraz sprzedaż bez uprawnień jest zabroniona. Niewykorzystane tabletki można za to oddać w aptekach, gdzie zostaną one odpowiednio zutylizowane.

Pchli targ

Ekologiczne podejście przejawia się na wiele sposobów i przyczynia się do znacznej oszczędności zasobów znajdujących się na ziemi. Zmiana myślenia w tej kwestii bardzo mocno wpływa na popularność używanych produktów. Ludzie coraz częściej kupują używaną odzież oraz sprzęty elektroniczne i meble. Popularne jest również wielokrotne wykorzystywanie sprzętów budowlanych oraz materiałów budowniczych, takich jak na przykład używana sklejka szalunkowa i wiele, wiele innych. Coraz więcej produktów jest na tyle wytrzymałych, że można spokojnie stosować je kilkakrotnie i po wykorzystaniu na danej budowie, można przekazać je dalej.

Prosty sposób na oszczędzanie

Używane urządzenia i produkty najczęściej są zdecydowanie tańsze ze względu na to, że już częściowo zostały wyeksploatowane przez poprzedniego właściciela. Mogą posiadać drobne wady w postaci otarć i innych uszkodzeń mechanicznych, powstałych wskutek użytkowania. Mimo to jednak są w pełni sprawne i można nabyć je za znacznie niższą cenę. Dzięki temu wybierając produkty z drugiej ręki, np. urządzenia elektroniczne oraz ubrania, meble i elementy wyposażenia wnętrz, można wydać znacznie mniej. Jest to więc inwestycja nie tylko przyjazna dla środowiska, ale także dla domowego budżetu. Takie podejście sprawdza się m.in. podczas wyposażania mieszkania i jego urządzania oraz przy produktach dla małych dzieci. Zabawki i ubranka oczywiście należy odpowiednio przygotować przed zabawą, aby mieć pewność, że nie ma na nich bakterii i zarazków. Jednak zakup nowych produktów tego typu często okazuje się dużym wydatkiem na bardzo krótki czas. Dzieci szybko rosną, dlatego warto zastanowić się, czy na pewno muszą dostawać wszystkie meble oraz inne akcesoria nowe.

Popularność kupowania używanych przedmiotów wzrasta między innymi przez dostępność produktów z drugiej ręki. Obecnie funkcjonuje bardzo duża liczba grup w mediach społecznościowych oraz specjalne portale, które służą do wymiany sąsiedzkiej, sprzedaży nieprzydatnych już w domu produktów za niskie ceny, a czasami nawet do oddawania ich zupełnie za darmo. Polityka zero waste staje się dzięki temu coraz bardziej dostępna dla wielu osób w różnych kategoriach życia.