Często osoby, które uprawiają aktywnie sport narażone są na rozliczne kontuzje i złamania. Zdarza się, że uraz może być na tyle poważny, że przez pewien czas trzeba będzie zaprzestać uprawiania danego sportu i skupić się na swoim zdrowiu. Być może nawet uraz czy złamanie będą tak poważne, że będziemy musieli „zmienić środek transportu”, tzn. przesiąść się na wózek inwalidzki. Jeżeli taka sytuacja nam się przytrafi warto mieć świadomość, że nie jest ona wyrokiem.

W przypadku niektórych urazów, jeżeli tylko nie doszło do całkowitego paraliżu, wciąż jest szansa by w wyniku prawidłowo i skrupulatnie prowadzonej rehabilitacji wyjść na prostą i znów móc chodzić na własnych nogach. Istotne jednak jest to by nie nadwyrężać nóg i pracować sumiennie w czasie, który rehabilitant każe nam poświęcić na poprawę sprawności naszych kończyn. Dlatego jeżeli nasz uraz jest poważny i musimy usiąść na wózku inwalidzkim nie można się załamywać i myśleć, że całe nasze życie się skończyło.

Często wózek inwalidzki jest jedynie tymczasowym rozwiązaniem, narzędziem które ma nam pomóc w dochodzeniu do zdrowia i odzyskiwaniu całkowitej sprawności motorycznej. Dlatego nie warto definitywnie odmawiać gdy lekarz czy terapeuta proponuje nam tymczasową możliwość poruszania się na wózku inwalidzkim, ponieważ nie jest to koniecznie ostateczność. Warto także skorzystać z możliwości zmiany nasze perspektywy jakie daje takie postawienie się w nowej sytuacji. Być może to, że przez jakiś czas musimy poruszać się na wózku inwalidzkim sprawi, że dostrzeżemy problemy innych ludzi?

Trwały uraz

wózki inwalidzkie LegnicaJeżeli jednak okazuje się, że wypadek miał nieodwracalne skutki i będziemy musieli być na wózku inwalidzkim prawdopodobnie do końca życia warto poszukać pomocy u innych osób. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z sytuacją, która nas spotkała i odczuwamy negatywne skutki naszego wypadku tak silnie, że zaczynamy obawiać się depresji, warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy terapeuty, psychologa albo zacząć uczęszczać na grupę wsparcia dla osób kontuzjowanych. Kontakt z innymi chorymi i jeżdżącymi na wózkach inwalidzkich może nam pomóc inaczej spojrzeć na naszą sytuację i przestać zadręczać się negatywnymi myślami.

Warto pamiętać, że obecnie produkuje się rozmaite wózki inwalidzkie Helpmedi, również takie które umożliwiają uprawianie różnych sportów – koszykówki, siatkówki, a także innych aktywności jak choćby tańca. Wózek inwalidzki nie może być traktowany jako wyrok i koniec naszego aktywnego życia. Może się okazać, że wciąż mamy możliwość życia pełną piersią tylko z pewnymi ograniczeniami, które jednak w obliczu obostrzeń Unii Europejskiej i działań mających na celu równouprawnienie wszystkich są stopniowo niwelowane i stają się coraz mniejszym problem w aktywnym życiu społecznym i zawodowym.