Z jakich materiałów tworzy się futerały na instrumenty?

Z jakich materiałów tworzy się futerały na instrumenty?

Pierwsze pokrowce w historii muzyki były zwykłymi skórzanymi workami. Nie były dopasowane do kształtu i specyfiki instrumentu. Z biegiem czasu również w tej dziedzinie nastąpił postęp. Dzięki temu obecnie mamy szeroki wybór.

Obecnie futerał na skrzypce, wiolonczelę czy kontrabas pomoże zadbać o instrument nie tylko podczas podróży, ale i podczas codziennego użytku. Wykonywane są z wytrzymałych materiałów, dzięki czemu zabezpieczają instrumenty przed skutkami uderzeń i wstrząsów. Sztuczne materiały zapewniają także ochronę przed przed deszczem, śniegiem i niskimi temperaturami. Dzięki dopasowaniu oferty do różnego rodzaju sprzętu muzycznego, możemy wybrać opcję,  która najlepiej będzie chronić instrument przed urazami.

Materiały, z których mogą być wykonane futerały

 

Istnieje szeroka gama materiałów,  z których tworzone są wewnętrzne i zewnętrzne warstwy pokrowców na instrumenty muzyczne. Do najczęściej wykorzystywanych materiałów zaliczamy skórę, drewno i tworzywa sztuczne. Popularne tworzywo do produkowania futerałów na skrzypce to także eco-skórka. Pokrowce do instrumentów smyczkowych mogą być także piankowe oraz wykonane z ABS. To tworzywo charakteryzujące się dobrą odpornością na zarysowania. Często możemy spotkać się z futerałem wykonanym z utwardzanej pianki polistyrenowej.

Aktualnie w dziedzinie futerałów, króluje kodura. Kodura, to tkanina kaletnicza, utkana z poliestru i dodatkowo pokryta PCV. Dobrej jakości kodura nie będzie blakła, jest łatwa w czyszczeniu i nie przepuszcza wody, przede wszystkim jest odporna na zdzieranie i ścieranie. Możemy również spotkać futerały materiałowe. Istnieje również nowoczesne tworzywo, tak zwane ‘’trójwarstwowe’’.

Wszystkie pokrowce zapinane są na zamek, po to by stanowiły odpowiednie zabezpieczenie dla instrumentów smyczkowych. Dzięki temu można je nosić poziomo lub pionowo.

Możemy także wybierać odpowiedni futerał pod względem kształtu, koloru, wielkości i wagi.

Podczas produkcji futerałów, trzeba zwracać uwagę także na pozostałe elementy, takie jak szelki, pasy nośne, podszewka oraz rączki. Każdy element musi być odpowiednio wygodny i trwały. Przy wyborze trzeba pamiętać, że najtańsze pokrowce nie dają gwarancji, że w wyniku używania nie pękną np. szelki i instrument nie spadnie na ziemię.

 

futerał wiolonczelowy

Futerał na wiolonczelę

 

Każdy wiolonczelista ma problem z przewozem swojego instrumentu, ze względu na wielkość i wagę sprzętu. Mają świadomość, jaką wartość mają ich instrumenty, dlatego stawiają na jak najlepsze specjalistyczne futerały. Mimo swoich rozmiarów należy do delikatnych instrumentów. W sklepach mamy niewielki wybór futerałów, zazwyczaj jest tylko kilka modeli. Niezależnie od warunków i sytuacji warto postawić na prawidłowe zabezpieczenie swojego instrumentu.

Niektóre modele mają zamocowane kółka, dzięki którym wiolonczelę można przewozić jak walizkę, w tym wypadku liczy się to, z jakiego materiału są wykonane kółka. Coraz częściej spotyka się również specjalistycznie zamocowane w sześciu punktach szelki. Wpływa to na stabilność instrumentu podczas noszenia, a także ze względu na rozmieszczenie ciężaru, wydaje się on lżejszy. W niektórych futerałach montowane są higrometry i nawilżacze, co znacznie ułatwia przechowywanie wiolonczeli w odpowiednich warunkach. Ważnymi punktami, na które należy zwrócić uwagę, jest wyścielenie futerału.

Wyróżnia się kilka modeli futerałów. Futerały zrobione z włókna węglowego są bardzo lekkie i są odpowiednie dla wiolonczelistów, którym zależy na ciężarze. Ich wadą jest powierzchnia zewnętrzna, narażona na uszkodzenia. Główną zaletą pokrowców z włókna szklanego jest ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Futerały z tworzywa piankowego mają dobrą izolację termiczną. Chronią także przed uszkodzeniami mechanicznymi i wstrząsami. Do ostatnich należą pokrowce ze styropianu. Mimo niskiej ceny chronią przed temperaturą i są lekkie.


 

Poszukujesz wysokiej jakości futerałów na instrumenty, w tym na wiolonczelę? Sprawdź ofertę firmy Artonus – www.artonus.pl