Określenie zmniejszenie żołądek zazwyczaj odnosi się do rękawowej resekcji żołądka. Jest to stosunkowo nowy zabieg bariatrycznym wykonywany zazwyczaj laparoskopowo. Polega on na usunięciu znacznej większości żołądka i pozostawienie jego fragmentu w postaci niewielkiej rurki. Usunięte fragmenty żołądka są usuwane na zewnątrz  organizmu. Zabieg ten znacząco wpływa na zachowania żywieniowe pacjentów i skutecznie może wpłynąć na zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Tak bardzo znaczne zmniejszenie żołądka sprawi, że chory nawet gdyby chciał nie jest w stanie przyjąć dużej ilości pokarmu. Jednorazowa ilość pożywienia musi wynosić około 150 ml i zazwyczaj występuje w postaci pół płynnego posiłku. Bardzo ważne jest to, aby osoba poddająca się zabiegowi była całkowicie świadoma jak będzie wyglądało jej życie po wykonanym zabiegu. Osoba, która do tej pory zmagała się z otyłością musi całkowicie zmienić swoje nawyki żywieniowe i dostosować się do zaleceń lekarza.

Charakterystyka zabiegu zmniejszania żołądka

Zabieg zmniejszania żołądka metodą rękawowej resekcji przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa około 90 minut. Po wykonanej operacji osoba, która się była niej poddana musi pozostać w szpitalu przez kilka dni tak, aby móc się zregenerować i móc powrócić do codziennych obowiązków. Powrót do pełnej sprawności i aktywności może zająć nawet kilka tygodni. Bezpośrednio po dokonaniu zabiegu podawane są leki przeciwbólowe mające na celu zmniejszenie dolegliwości i nieprzyjemnych odczuć w obrębie jamy brzusznej. Nie należy zapominać, że operacja jest jedynie początkiem całego procesu powracania do zdrowia i wejścia w nowe życie. To od pacjenta zależy jak będzie przebiegał proces odchudzania. Muszą oni stopniowo wprowadzać pokarmy do swojej diety, a utrata nadmiaru masy ciała w przeciągu pierwszego roku może wynieść od 50 do 80%. Pacjent już zaraz po zabiegu odczuwa brak głodu i nie ma ochoty na spożywanie większej ilości potraw. W wyniku zabiegu została usunięta znaczna część żołądka również ta, która odpowiada za pobudzenie łaknienia.

Ryzyko chirurgicznego zmniejszania żołądka

Jak każdy zabieg operacyjny zmniejszenie żołądka może również spowodować powikłania, które przyczynią się do przedłużonego pobytu w szpitalu, a niekiedy konieczne będzie przeprowadzenie ponownej operacji. Do najczęstszych powikłań należy krwawienie z miejsca odcięcia fragmentu żołądka, nieszczelności oraz przecieki nowo uformowanego żołądka, uszkodzenie śledziony, niewydolność nerek czy infekcje ran pooperacyjnych. Niekiedy w wyniku zmniejszenia żołądka może dochodzić do stałego niedoboru witamin i składników odżywczych spowodowanego znacznie obniżoną ilością przyjmowaniem kalorii i pożywienia przez konkretną osobę. Większość z powikłań nie jest groźna przez co zabieg ten jest chętnie wybieranym i staje się coraz bardziej popularny w Polsce i na całym świecie. Otyłość jest niezwykle ciężką chorobą która tyczy się zarówno stary fizycznej i psychicznej danej osoby.

chirurgiczna metoda leczenia otyłości

Nie tylko nadprogramowe kilogramy mogą stanowić problem, bowiem przy otyłości często zdarzają się wszelkie powikłania chorobowe takie jak cukrzyca, nadciśnienie, zawały  czy problem z nerkami. Najlepiej nie dopuścić się do takiego stanu jednak w przypadku gdy otyłość jest już zauważalna należy podjąć wszelkich działań aby jak najszybciej ją wyeliminować. Mimo, że operacja może wydawać się dość radykalnym sposobem bardzo często osoby cierpiące na otyłość nie są w stanie w żaden inny sposób poradzić sobie z tym problemem. Zmniejszenie żołądka skutecznie zamieni nawyki żywieniowe i spowoduje, że osoba będzie mogła znowu cieszyć się życiem.