Codzienna kąpiel to nie tylko obowiązek, ale też przyjemność. Nasze łazienki wypełnione są różnymi kosmetykami do kąpieli. Mydło, żel lub płyn do kąpieli z pewnością posiada każdy. Obecnie rozwija się moda na powrót do kosmetyków ekologicznych, wykonanych jedynie z nieprzetworzonych składników. Powstają coraz to nowe mydlarnie, gdzie można kupić organiczne mydła. Nie dość, że zachwycają swoim wyglądem to również niesamowicie pachną. Nie ma nic przyjemniejszego niż kąpiel pełna aromatycznych doznań. Co sprawia, że gdy kostka mydła niknie zapach cały czas się utrzymuje?

Pachnące mydełka kąpielowe – czemu zawdzięczają piękny zapach?

Zapach nadają syntetyczne substancje zapachów, olejki eteryczne lub suszone zioła. W naturalnych mydłach stosuje się zazwyczaj te drugie, ponieważ są one w pełni ekologiczne i zapewniają trwały zapach. Są to ciekłe substancje pochodzące z tkanki wydzielniczej roślin. Mimo, że ich otrzymanie jest technologicznie dość skomplikowane oraz pochłania wiele kosztów, gdyż z dużej ilości składników otrzymujemy małą ilość produktu końcowego, cieszą się one niezwykłą popularnością w medycynie naturalnej oraz kosmetologii. Stosuje się je również w szeroko pojętej aromaterapii.

Oprócz zapachu, olejki mają wiele innych właściwości spowodowanych ich skomplikowanych składem chemicznym. Mogą być stosowane jako leki uspakajające, znieczulające, ale również wykrztuśne czy moczopędne. Ponadto wszystkie posiadają właściwości dezynfekujące, wstrzymujące rozwój drobnoustrojów. To jedna z zalet użycia ich jako środków zapachowych do produkcji mydła.

Dla zwykłego laika liczy się jedynie zapach, jednak doświadczeni mydlarze wiedzą, że użycie odpowiedniego olejku to nie tylko powstanie bukietu pięknych woni, ale również proces chemiczny. Składy olejków eterycznych są bardzo skomplikowane, a zmieszanie ich z tłuszczem potrzebnym do produkcji może wywołać wiele efektów. Na przykład olejek lawendowy jako pierwszą pozycję w składzie ma octan litanolu, jest to związek kwasu z alkoholem, czyli ester – składnik odpowiadający za zapach. Z kolei po dodaniu go do ługu następuje jego rozpad na osobne substancje: ocet i etanol (alkohol).mydło naturalne

Alkohol sam w sobie nie posiada zapachu, więc otrzymane jedynie z tego olejku mydło jest bezzapachowe. Z drugiej strony etanol jest doskonałym nośnikiem zapachów, dlatego wykorzystywany jest do stworzenia nie tylko mydeł, ale również perfum. Inną właściwością olejków jest przyspieszenie stygnięcia masy mydlanej. Niedoświadczone osoby mogą być zaskoczone tym, iż po dodaniu olejków bogatych w eugenol np. goździkowego lub cynamonowego masa szybko twardnieje i bardzo trudno przełożyć ją do foremek.

Czy naturalne znaczy lepsze?

Jak widać, wiedza teoretyczna jest bardzo ważna przy produkowaniu mydła ekologicznego. Łatwiej zastąpić olejki suszonymi ziołami, które nie mają takiego wpływu na jego kład chemiczny. Jednak nie tworzą też tak trwałego i intensywnego zapachu. Masowi producenci idą na łatwiznę stosując produkty syntetyczne, dopracowane w laboratoriach tak, aby wzmacniały również pienienie się mydła oraz jego właściwości nawilżające. Z drugiej strony mogą one silnie podrażniać skórę oraz wpływać na tworzenie się alergii.

Unikniesz ryzyka alergii i podrażnień, wybierając mydło naturalne – mniej się pieni, ale przyznajmy szczerze: lepiej dba o skórę, bo nie usuwa naturalnej ochronnej warstwy lipidowej. To dlatego skóra po jego zastosowaniu nie jest przesuszona!

Kupując następny raz środki do mycia zwróćmy zatem uwagę na to jakie substancje zapachowe posiadają. Czy zależy nam jedynie na ulotnych wrażeniach sztucznych aromatów, czy trwałej pielęgnacji produktów naturalnych. Oczywiście różnią się one znacząco ceną, gdyż materiały ekologiczne są znacznie droższe do pozyskania i trudniejsze do przetworzenia w procesie dalszej produkcji. Wiadomo jednak, że zużywają się dużo wolniej. Kostka naturalnego mydła może wystarczyć nawet do kilku miesięcy. Nawet tracąc piękny kolor czy kształt pozostawia wciąż ten sam unikatowy piękny zapach olejków eterycznych.