Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach tatuaże stały się naprawdę bardzo modne. Już nie tylko coraz więcej osób chce się tatuować, ale także coraz więcej ludzi chce zostać tatuatorami.

Wiąże się z tym pewne ryzyko, ponieważ zdobycie dokumentu umożliwiającego wykonywanie tego zawodu nie jest zbyt skomplikowane, a co za tym idzie – funkcje te może pełnić każdy nawet ktoś, kto nie posiada odpowiedniego doświadczenia i wiedzy na ten temat.

Warto zatem wiedzieć czym powinien się wyróżniać dobry tatuator.

Doświadczenie

Pierwszą i najważniejszą cechą, z której wynikają także inne, powinna być konkretna wiedza. Tatuator powinien wiedzieć nie tylko jak wykonywać ten zawód, ale mieć za sobą także przynajmniej kilkanaście godzin praktyk i już kilka wykonanych tatuaży czy to na osobach chętnych, czy na praktykantach, zanim zacznie pracować na klientach.

Cierpliwość 

Już jakiekolwiek nabyte doświadczenie pozwala stwierdzić czy tatuator ma tak ważną cechę, jaką jest cierpliwość. W tej pracy jest ona wręcz wskazana, ponieważ wykonywanie tatuażu wiąże się z długą i mozolną pracą, przy której trzeba dużego skupienia i spokoju ducha.

Cierpliwość dotyczy nie tylko tatuowania, ale też pracy z ludźmi co wbrew pozorom wymaga dużo większego opanowania, ponieważ klienci nieraz są bardzo wymagający. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu tatuaż jest raną na skórze, w którą ingeruje się pokaźną igłą, a także pamiątką na całe życie.

W ramach ciekawostki warto dodać, że Irlandczyk polskiego pochodzenia –  Krzysztof Barnaś wykazał się niesamowitą cierpliwością w tym zawodzie. Tatuował on bowiem ludzi przez ponad 56 godzin, co pozwoliło mu pobić rekord Guinnessa. 

Odpowiedzialność

Znaczącą cechą tatuatora jest również odpowiedzialność. W wielu krajach bardzo dużo słyszy się o tym, że tatuatorzy są pod wpływem różnych środków odurzających i w takim stanie wykonują swoją pracę. W Polsce na szczęście nie za wiele jest takich przypadków, tutaj odpowiedzialność dotyczy przede wszystkim higieny pracy, zachowania wszelkiej ostrożności.

W końcu tatuowanie to czynność niezwykle inwazyjna także ryzyko pojawienia się stanu zapalnego skóry czy innych infekcji jest bardzo duże. Ważne jest więc rozsądne podejście do pracy i klienta.

Dokładność

Z zachowaniem ostrożności wiąże się też dokładność. Tatuaż to pamiątka na całe życie, tatuator nie może sobie więc pozwolić na to, by jakaś linia czy nawet cały wzór zostały wykonane krzywo lub nie po myśli klienta.

Precyzja w tatuowaniu to jednak coś innego niż dokładne posługiwanie się ołówkiem przy wykonywaniu szkicu tatuażu, dlatego przed wybraniem odpowiedniego tatuatora warto przedtem zobaczyć jego prace wykonane nie tylko na papierze, ale także na skórze.

W tym zawodzie liczą się lata praktyki, więc jeśli tatuator chwali się swoim doświadczeniem, a nie chce pokazać wykonanych tatuaży, to znaczy, że coś na pewno jest nie tak i lepiej szukać gdzie indziej.

Zmysł artystyczny

W tym zawodzie zmysł artystyczny to podstawa. Tego nie da się wyuczyć, to trzeba po prostu mieć w sobie. Tatuaż zaczyna się od wykonywania szkicu, przy którym tatuator może pochwalić się talentem i wykazać własną inwencją twórczą.

Zazwyczaj jest tak, że klient wybiera tatuatora po jego projektach i konwencji, w jakiej się obraca. Nie za często każdy jest dobry we wszystkim, ale ważne jest, by tatuator starał się być najlepszy w obranym przez siebie stylu, co uczyni go na pewno świetnym artystą.

studio tatuażu

Podsumowanie

Widać zatem, że choć lata praktyki i wypracowanie pewnych cech to podstawa w byciu dobrym tatuatorem, jednak na pewno równie ważna jest pasja i talent do wykonywania tatuaży, z jakimi można się zapoznać na stronie wrocławskiego studia tatuażu Guru Tattoo.

Powyższe cechy są nie tylko istotne dla obecnych i przyszłych tatuatorów, ale także dla osób, które szukają właściwej osoby w tej profesji. To właśnie nimi powinny się kierować przy wyborze tatuatora, by na pewno trafić na osobę rzetelną, która zajmie się dziełem na naszej skórze najlepiej jak to tylko możliwe.