O tym, by zostać aktorem marzy niemalże każde dziecko. Podczas gdy niektórzy mają prawdziwy talent do gry i odnoszą sukces, inni pozostają przy aktorstwie w formie nieszkodliwego hobby. Zarówno jedni jak i drudzy mają jednak pełne prawo skorzystać z usług agencji aktorskiej. Współpraca taka może przynieść zarówno amatorowi, jak i doświadczonemu aktorowi naprawdę wiele korzyści. Na jakiej zasadzie działa agencja aktorska i jak znaleźć tą właściwą?

Agencja aktorska – jak to działa?

Agencja aktorska zajmuje się przede wszystkim informowaniem swoich aktorów i amatorów o wszelkich castingach, które mogą ich zainteresować. Taka sieć informacyjna daje zarówno początkującym, jak i tym bardziej doświadczonym osobom szansę wzięcia udziału w filmie, serialu, reklamie czy teledysku – aktorstwo to przecież zajęcie znacznie wykraczające poza ramy produkcji pełnometrażowych. Agencja aktorska może także podsuwać reżyserom i producentom filmów i seriali konkretne osoby, które według nich sprawdziłyby się w danej roli. To z kolei zwiększa szanse aktorów na wybicie się z tłumu podczas castingu i otrzymanie angażu w interesującej ich produkcji. Agencja aktorska nie działa jednak bezinteresownie – w zamian za pomoc aktor zwykle zobowiązany jest do podpisana umowy o wyłączności aktora dla danej agencji. Agencja aktorska otrzymuje zwykle pewien procent wynagrodzenia aktora w postaci prowizji, jeśli aktorowi uda się zdobyć angaż w produkcji znalezionej z pomocą agencji.

Jak wybrać odpowiednią agencję aktorską?

agencja aktorska - jackie chanNiektóre agencje aktorskie podchodzą dość rygorystycznie do profilu aktora, którego przyjmują pod swoje skrzydła. Często zdarza się, iż przeprowadzają oni własne, wewnętrzne castingi w celu oceny umiejętności i predyspozycji danej osoby. Ostatecznym celem agencji aktorskiej jest w końcu wypromowanie danej osoby, musi więc ona odpowiednio współgrać z profilem agencji i branżą, wewnątrz której operują. Podobne warunki selekcji powinien postawić przed agencją sam aktor, jeśli chce znaleźć tę dopasowaną do jego założeń i planów. Polega to przede wszystkim na ocenieniu własnych umiejętności i mocnych stron – wiele utalentowanych osób potrafiących na przykład żonglować, czy jeździć konno nie zdaje sobie sprawy, że dla nich też istnieje furtka w świecie gry aktorskiej. Bardzo często poszukiwane są bowiem bardzo charakterystyczne cechy statystów i aktorów drugoplanowych, o które wbrew pozorom nie tak prosto. Poszukujący agencji aktor musi więc wziąć pod uwagę swoje mocne strony i szukać agencji, która spełni jego oczekiwania. Co więcej, warto przeanalizować dostępne w Internecie informacje na temat lokalnych agencji i opinie o nich – na jakich zasadach współpracują, co znajdzie się w umowie i jakie są honoraria dla agencji to kwestie, w których należy rozeznać się jeszcze przed podjęciem decyzji.