Różnego rodzaju bujaki, foteliki i siedziska tworzone są z myślą o najmłodszych dzieciach. Służą one do kołysania dzieci. Sadzanie maluchów w bujakach jest znane od wielu lat. Bujaki dla dzieci mają specjalne uchwyty, na których najczęściej wiesza się zabawki, gryzaki, pluszaki lub gwiazdki, którymi dziecko się bawi. Bujak dla dzieci stosowany jest zazwyczaj do drugiego roku życia. Zależy to jednak od tego, kiedy dziecko uczy się chodzić, raczkować i jak bardzo jest ruchliwe. Bujaczek jest przenośnym fotelikiem, które najczęściej używane jest w domu. Często jednak, rodzice małych dzieci, zamiast zabierać wózek dla dziecka, stosują właśnie bujak, który waży mniej. Łatwiej jest umieścić taki bujak w samochodzie. Nierzadko możemy zauważyć rodziców z dzieckiem w galeriach handlowych, restauracjach lub na różnych przyjęciach, którzy stosują wyżej wspomniany bujak.

Jak wybrać bujak dla dziecka?

Na pierwszym miejscu, stoi bezwzględne bezpieczeństwo dziecka. Najmłodsze dzieci mają delikatne kostki i skórę, więc należy wybrać bujak stabilny, niezbyt ciężki i wykonany z naturalnych tworzyw. Siedzisko musi być miękkie, a podstawa twardsza, tak samo jak rączka do chwytania. Bujaki mają najczęściej pasy, którymi można przypiąć malucha w momencie przenoszenia go. By mieć pewność o niezawodności siedziska, najlepiej będzie skorzystać z oferty znanej i cenionej firmy. Producenci mebelków, łóżeczek i siedzisk dla maluchów, zapewniają bezpieczeństwo i długą trwałość swoich produktów. W dzisiejszych czasach mamy ogromny wybór zarówno w wyborze producentów, jak i siedzisk.

By zapewnić swojemu dziecku należyte bezpieczeństwo, konieczne jest stosowanie się do zaleceń producenta. Jako że istnieje wiele rodzajów bujaków, każdy z nich przeznaczony jest dla konkretnej grupy wiekowej dzieci. Nie można więc umieszczać dzieci większych w siedzisku, przede wszystkim z uwagi na to, że pasy mogą być za ciasne, a fotelik zdecydowanie za mały. Dziecko może w takim przypadku odczuwać dyskomfort i płakać. Z kolei mniejsze dzieci będą narażone na wypadnięcie z większego siedziska lub przechylanie się do przodu czy do tyłu, co może powodować podduszenie pasami lub urazem główki.

bujaki dla dzieci

Warto również dodać, że małe dziecko umieszczone w bujaku musi mieć stałą opiekę osoby dorosłej. Małe dzieci nie są w stanie zapobiec żadnemu nieszczęściu – rodzic lub opiekun musi więc przez cały czas obserwować dziecko leżące w foteliku.

Różne rodzaje fotelików dla dzieci

Istnieje wiele typów fotelików przeznaczonych dla małych dzieci. Każdy z nich jest dopasowany do wzrostu, wagi oraz do wieku dziecka. Mięciutkie foteliki zapewniają maluchowi bezpieczeństwo i wygodę. Często możemy dostać bujaki lub foteliki, które można przystosować do dziecka, w momencie, gdy zacznie rosnąć. Najczęściej przekształca się bujak w fotelik – wystarczy zablokować płozy, które sprawią, że fotelik nie będzie się bujać.
Często rodzice kupują maluchom również pufy do ich pokoików. Miękkie, wykonane z dobrej jakości materiału siedzisko będzie służyć jako pufa lub miejsce do leżenia. Maluszki lubią również pufy wykonane z tworzywa, które zapada się pod wpływem nacisku. Ten rodzaj siedzisk może służyć nie tylko jako fotelik, ale i jako miejsce do zabawy. Bardzo często, foteliki takie wykorzystywane są przez rodziców jako miejsce na drzemkę. Najmłodsze dzieci oraz te starsze mogą więc posiadać wielofunkcyjne ‘mebelki’ w swoich pokojach.