Prawidłowo przeprowadzona rehabilitacja pozwala na szybszy powrót do pełnej sprawności po wypadku lub przebytej chorobie, dlatego też szczególne znaczenie ma wybór placówki z odpowiednim wyposażeniem. Na ogół wiemy, jakie elementy powinny się znaleźć w dobrze wyposażonym gabinecie, pytanie jednak, czy da się zaskoczyć pacjentów w atrakcyjny sposób?

Co powinno znajdować się w gabinecie rehabilitacyjnym?

Wychodząc od podstaw, warto na początek omówić w kilku słowach wyposażenie, które z pewnością powinno znaleźć się w renomowanym gabinecie rehabilitacyjnym. Do wyposażenia obowiązkowego zalicza się m.in.:

 • stół rehabilitacyjny,
 • rotory do ćwiczenia kończyn górnych i dolnych,
 • drabinki rehabilitacyjne,
 • krzesła do masażu,
 • lustra korekcyjne,
 • ciężarki do ćwiczeń,
 • stoliki zabiegowe,
 • materace do kinezyterapii.

Wszelkie wyposażenie, jakie znajduje się w gabinecie rehabilitacyjnym, musi spełniać wymogi określone przez NFZ i normy sanitarne. Musi to być również sprzęt dobrej klasy, by nie narażać pacjentów na ewentualne niebezpieczeństwa związane z użytkowaniem.

Jak ważne jest urozmaicenie oferty gabinetu rehabilitacyjnego?

Ze względu na dużo łatwiejszy dostęp do wiedzy i rosnącą świadomość społeczną pacjentów, nowoczesne gabinety rehabilitacyjne mają do zaoferowania znacznie więcej, niż dawniej. Obecnie w dużym stopniu wzrasta znaczenie estetyki, ułatwionego dostępu dla osób niepełnosprawnych, a także nieustanne podnoszenie kwalifikacji przez personel pracujący w gabinecie. 

Dziś pacjenci dużo lepiej zdają sobie sprawę ze znaczenia prawidłowo przeprowadzonej rehabilitacji, do tego wciąż pojawiają się nowe metody, dzięki którym powrót do pełnej sprawności może stać się jeszcze szybszy i łatwiejszy, a do tego może przynosić znacznie większe korzyści dla organizmu, niż tradycyjnie stosowane metody. 

Dlatego też w gabinetach coraz częściej pojawiają się dodatkowe akcesoria, choćby takie jak materace ortopedyczne, kształtki rehabilitacyjne, czy też piłki gimnastyczne. Zmiany pojawiają się jednak również w zakresie sprzętów wielkogabarytowych, dzięki którym możliwe jest przeprowadzanie nieco bardziej zaawansowanych zabiegów. Jednym z takich urządzeń jest kabina rehabilitacyjna.

Nietypowe wyposażenie gabinetu rehabilitacyjnego

Oferta rehabilitacyjna w wielu gabinetach ulega coraz większemu rozszerzeniu, warto zatem zadbać o to, by znajdujący się w nim sprzęt był w stanie wyjść naprzeciw nowym potrzebom. Świetnym przykładem może być tutaj wprowadzenie do gabinetu kojarzonych głównie z siłownią lub treningiem w domowym zaciszu rowerów treningowych, czy też urządzenia do trakcji kręgosłupa. Warto też przyjrzeć się bliżej wspomnianej już kabinie rehabilitacyjnej, jako że jest to swoista nowość na rynku medycznym.

Kabina rehabilitacyjna – dlaczego warto się nią zainteresować?

Jest tak choćby z uwagi na jej wszechstronne zastosowanie. Sauna ozonowa z powodzeniem znajdzie swoje miejsce w gabinetach rehabilitacyjnych, salonach SPA, gabinetach kosmetycznych, a także może być wykorzystywana w ramach niekonwencjonalnych metod leczenia, takich jak ciepłolecznictwo, hydroterapia, czy też ozonoterapia

Jak sauna ozonowa może pomóc w prowadzeniu rehabilitacji?

Korzystanie z sauny ozonowej pozwala dostarczyć ciepło do całego ciała w warunkach zbliżonych do tradycyjnej sauny parowej, lecz przy jednoczesnym zachowaniu dużo niższych temperatur, co sprzyja osobom wrażliwym na wysokie temperatury, a także tym, u których występują przeciwwskazania do korzystania ze zwykłej sauny. Równomiernie dostarczone ciepło zmniejsza odczuwany ból, pomaga w rozluźnieniu mięśni, a także rozszerza naczynia krwionośne i wspiera w odbudowie tkanki. Warto wspomnieć także o poprawie nastroju, co jest szczególnie ważne podczas walki o powrót do sprawności fizycznej.

W jakich schorzeniach pomoże skorzystanie z kabiny rehabilitacyjnej?

Kabina rehabilitacyjna z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku takich schorzeń, jak:

 • choroby na tle reumatoidalnym,
 • zwyrodnieniowe zapalenie stawów,
 • sztywność stawów,
 • stany zapalne stawów.

Sauna ozonowa doskonale wpływa na zmniejszenie bólu i przyspieszenie procesu gojenia tkanek miękkich, można z niej z powodzeniem korzystać również w celach relaksacyjnych. Jednoosobowe kabiny rehabilitacyjne można wygodnie ustawić w pełni zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjenta, dzięki czemu korzystanie z niej nie będzie stwarzało zagrożenia dla zdrowia.

rehabilitacja w gabinecie

Urozmaicenie wyposażenia w gabinecie rehabilitacyjnym nie jest w żadnym stopniu kaprysem – jest to odpowiedź adekwatna do rozwoju nowoczesnej technologii medycznej, która coraz lepiej wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pacjentów. Warto z tego skorzystać i zadbać o innowacyjne urządzenia również we własnym gabinecie.