Na przestrzeni ostatnich lat rowery elektryczne w pewnym sensie zawładnęły częścią rynku rowerowego. Sporo osób używa ich w celach rekreacyjnych oraz wyczynowych, a dla wielu są one marzeniem.

Dzięki rozwojowi technologii dostępne aktualnie w sprzedaży rowery elektryczne charakteryzują się bardzo dobrą wydajnością, wysoką jakością wykonania, a ponadto ich cena z roku na rok jest coraz korzystniejsza.

Warto jednak pamiętać, że jak każdy inny rower e-bike, również może ulec awarii. Jakie usterki w rowerach elektrycznych są najczęściej spotykane? Czy rowery elektryczne są bardziej awaryjne od tradycyjnych?

Czy rowery elektryczne są dużo bardziej awaryjne od tradycyjnych sprzętów?

Rowery na pierwszy rzut oka to dość proste w budowie i łatwe w obsłudze pojazdy. W rzeczywistości jednak składają się one z wielu części, które prędzej czy później ulegną uszkodzeniu i konieczna będzie ich naprawa lub wymiana na nowe. W rowerach elektrycznych oprócz mechanicznych części, narażona na awarię jest również elektronika.

To sprawia, że tego typu sprzęt ma więcej części, które mogą ulec uszkodzeniu. Nie musi to jednak oznaczać, że rowery elektryczne są bardziej awaryjne od zwykłych jednośladów nieposiadających elektrycznego wspomagania. Wszystko zależy od intensywności użytkowania roweru oraz tego jak o niego dbamy.

Przed zakupem roweru elektrycznego warto jednak uświadomić sobie, że nawet najwyższej jakości elektronika nie jest wieczna. Z tego względu po jakimś czasie mogą się pojawić usterki, które będą wymagały interwencji serwisanta.

Problemy z działaniem sterownika

Sterownik to element roweru elektrycznego, który dość często ulega awariom. W niektórych przypadkach tego typu usterki mogą uniemożliwić nam jazdę lub doprowadzić do poważniejszej awarii. Z tego względu, gdy zauważymy problemy ze sterownikiem, warto jak najszybciej udać się do profesjonalnego serwisu, aby zdiagnozować usterkę. Najczęstszymi awariami związanymi ze sterownikiem są:

    • Awaria czujnika temperatury silnika – w przypadku wystąpienia takiej awarii istnieje ryzyko, że silnik ulegnie uszkodzeniu, ponieważ nie będzie kontroli nad jego temperaturą.
  • Awaria czujników odpowiadających za hamowanie regeneracyjne – w przypadku takiej usterki, dystans, jaki będziemy w stanie przejechać na jednym ładowaniu może się zmniejszyć.
  • Uszkodzenie wyświetlacza – jest to poważny problem, ponieważ to właśnie wyświetlacz dostarcza nam wielu ważnych informacji na temat działania napędu elektrycznego, stanu naładowania baterii oraz umożliwia na zmianę trybów jazdy.

Przegrzany silnik elektryczny

Silnik to najważniejszy i najdroższy element całego napędu stosowanego w rowerach elektrycznych. Z tego względu podczas użytkowania roweru warto odpowiednio o niego dbać i w razie wystąpienia usterek szybko je naprawiać. Do przegrzania silnika elektrycznego dochodzi najczęściej w przypadku awarii czujnika temperatury lub w sytuacji, gdy zostanie on nadmiernie obciążony.

Jeśli rower elektryczny użytkowany jest w ciężkim terenie, na stromych podjazdach, a rowerzysta wraz ze swoim ekwipunkiem jest dość ciężki, to silnik bardzo szybko może się przegrzać, co w najgorszym przypadku doprowadzi do jego uszkodzenia. Z tego względu warto stale kontrolować to, czy silnik działa z optymalną wydajnością i nie doprowadzać do jego przeciążenia.

Zalanie elektroniki

Największym wrogiem elektroniki jest oczywiście woda. Napędy elektryczne stosowane w rowerach są odpowiednio zabezpieczone przed wodą specjalnymi obudowami, uszczelkami i wtyczkami hermetycznymi. Dzięki temu ryzyko przedostania się wody do ważnych elementów elektronicznych jest bardzo małe. Jednak jeśli do takiej sytuacji dojdzie, co najczęściej ma miejsce w przypadku niskiej jakości komponentów lub ich uszkodzenia, to niezbędna może okazać się wymiana wszystkich zalanych elementów na nowe.

rower ze sklepu

Jakie naprawy może obejmować gwarancja?

Każdy nowy rower elektryczny objęty jest gwarancją producenta. To jakie naprawy mogą być wykonane w jej ramach, zależy głównie od indywidualnych warunków gwarancji, jakie ustala dany producent.

Z pewnością naprawie nie podlegają wszelkiego rodzaju usterki, których przyczyną było nieprawidłowe użytkowanie roweru. Jeśli kupujemy rower elektryczny ze sklepu, który jest polecany i cieszy się dobrą opinią wśród klientów, to wiele usterek można naprawić w ramach gwarancji, szczególnie jeśli awaria wystąpiła wskutek wad fabrycznych i ukrytych, które pojawiły się dopiero podczas użytkowania.