Karate to japońska sztuka walki i forma sportu. W karate wyróżnionych jest ponad 100 stylów, charakterystyczny jest fakt, że istnieje w nim system stopni uczniowskich i kolorowych pasów, które wskazują na poziom znajomości sportu. Karate powstało na Okinawie, jego mieszkańcy używali go do samoobrony.
Karate w zależności od jego odmian może być formą samoobrony lub formą walki czy też samodoskonalenia. W przypadku karate w Polsce często chodzi o samoobronę, ćwiczenie ciała a także o naukę samodyscypliny. Dla dzieci często najważniejsza często okazuje się być samodyscyplina. Uczestnicy zajęć zobowiązani są do słuchania nauczyciela i wykonywania jego poleceń dlatego też nie ma w karate miejsca dla maruderów. Dzieciom często brakuje takiej samodyscypliny a fakt ten w połączeniu z nadmiarem energii powoduje, że dzieci są nieposłuszne i niespokojne.
Zdrowy nawyk
Zapisując dzieci na karate zapewniamy im potrzebną dawkę ruchu i aktywności sportowych. Dziecko, które od najmłodszych lat uczestniczy w zajęciach sportowych wpaja sobie zdrowszy sposób życia i uczy się, że aktywność powinna być stałym elementem dnia. Karate uczy dzieci koordynacji ruchowej, buduje ich mięśnie oraz uczy wytrwałości. Jeżeli jakieś ćwiczenie nie wychodzi dziecku od razu musi je powtarzać aż wykona je poprawnie. Często niemożność wykonania ćwiczenia wiąże się z niedostatecznym rozciągnięciem, które stopniowo jest na zajęciach korygowane.
Zajęcia karate są dobrym pomysłem dla dzieci słabszych i dziewczynek, ponieważ uczą je prawidłowo reagować w sytuacji zagrożenia. Osoby, które zdobędą czarny pas karate w przypadku zaatakowania kogoś rozliczane są jak osoby, które posiadały broń! Jednoznacznie ten fakt wskazuje na to, że osoby znające karate są w stanie się obronić w sytuacji zagrożenia.
Na zajęciach dzieci uczą się także szacunku dla innych i współdziałania. Zajęcia odbywają się często w zróżnicowanych grupach, bardziej zaawansowani adepci sztuki walki pomagają tym młodszym i posiadającym pasy niższe w hierarchii tego sportu. Ponadto z uwagi na zajęcia w grupach mieszanych, od najmłodszych lat dzieci uczą się współpracy z i szacunku do płci przeciwnej. Ma to duże znaczenie w przypadku dzieci w wieku gimnazjalnym, dzieci, które od małego funkcjonują w środowisku mieszanym chętniej angażują się w zajęcia grupowe i nie mają problemów podczas rozmów w grupach mieszanych.
Na karate można zapisać dziecko w dowolnym wieku, z uwagi na stopniowy charakter wprowadzanych nowych pozycji karate, dziecko nie będzie miało problemu z nadążeniem za resztą grupy.