Prawdopodobnie każdy z nas oświadczył w swoim życiu bólu kręgosłupa, choć w każdym przypadku ból może być spowodowany różnymi czynnikami. U młodych osób przyczyna może być np. siedzący , pasywny tryb życia, sprzyjający powstawaniu nieprawidłowości        

w np. szyjnej części kręgosłupa. Naciągnięte mięsnie czy uszkodzone stawy, zwyrodnienia, choroby nowotworowe, a u  pań- częste chodzenie butach na wysokim obcasie, to wszystko także może skutkować nieznośnym  bólem. Ogromne znaczenie ma także wszechobecny stres- napięte mięsnie w okolicy szyi mogą nam dostarczyć „ niezapomnianych” wrażeń bólowych.

Jak zatem poradzić sobie z bólem kręgosłupa?

No cóż, wszystko zależy tak naprawdę od   przyczyn bólu. Można skorzystać z leczenia ciepłem czyli termoterapii ( ciepłych okładów) lub leczenia zimnem czyli krioterapii. Czasem niezbędne są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne lub rozkurczowe. Bardzo częsta pomocna jest fizjoterapia czyli  odpowiednio dobrane ćwiczenia,  masaże. W większości przypadków te metody, zwane zachowawczymi, skutecznie radzą sobie z bólem.

Leczenie kręgosłupa
Źródło: wikimedia.org

Są jednak sytuacje, w których wyżej wymienione metody są mało skuteczne. Należy do nich m.in. przemieszczenie do kanału kręgowego tzw. krążka międzykręgowego. Konieczne jest wówczas odbarczenie nerwów dzięki otwarciu kanału kręgowego. Takie działanie umożliwia operacja endoskopowa, będąca odmianą techniki laparoskopowej. Wykonuje się 2 centymetrowe nacięcie na skórze pacjenta, rozwarstwia mięśnie i po 20 krotnym powiększeniu widoku , przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi i techniki mikrochirurgicznej, w odpowiednim oświetleniu przeprowadzana jest operacja- oczywiście  w miejscowym znieczuleniu.

Co ważne, osoba operowana zazwyczaj możę wrócić do domu po upływie ok.2 dni i nie ma konieczności prowadzenia specjalistycznej rehabilitacji, zaleca się jedynie 3-4 tygodniowy odpoczynek Jest to zatem operacja małoinwazyjna i bezpieczna dla pacjenta, nie pozostawiająca rozległych blizn i uszkodzeń znajdujących się przy kręgosłupie mięsni, stawów i więzadeł.

Czy istnieją  różne rodzaje zabiegów endoskopowych?

Tak, w zależności od tego, jakie rodzaje dostępu operacyjnego są stosowane , można wykorzystać dwa rodzaje endoskopii.

Mikrodyscektomia endoskopowa to zabieg, który wykorzystuje dostęp między łukami kręgów. Po około 2cm nacięciu skóry i rozwarstwieniu mięśni przykręgosłupowych, wprowadza się odpowiednie narzędzie  (jest to tzw. trokar z roboczym kanałem średnicy 8 milimetrów), oświetla pole operacyjne, powiększa obraz 20 krotnie i wykonuje się operacje.

Drugi rodzaj zabiegu endoskopowego wykorzystuje dostęp zwany transforaminalnym, gdzie przepuklina krążka międzykręgowego jest usuwana przez otwór międzykręgowy.

Trzeba jednak być świadomym, że nie ma gwarancji, iż operacja uzdrowi cierpiącego na bóle kręgosłupa całkowicie. Bywa, że jedynie zmniejsza jego odczuwanie. Bardzo ważne jest świadome unikanie wszystkiego, co naszemu kręgosłupowi zdecydowanie nie przynosi korzyści, czyli braku ruchu, przewlekłego stresu, dźwigania w nieprawidłowy sposób ciężarów.


Źródło danych medycznych:

  1. http://kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/neurochirurgia,480.htm?
  2. Wikipedia.org