Monitoring wizyjny jest obecnie niezbędnym elementem nadzoru bezpieczeństwa ludzi oraz mienia.

Stosuje się go w przestrzeni publicznej, różnego rodzaju firmach, magazynach, placówkach oświatowych, urzędach, obiektach sportowych, domach prywatnych i wielu innych miejscach. Może on służyć jako system kontroli w czasie rzeczywistym przez wykwalifikowanych operatorów i agencje ochroniarskie, ale także jako system rejestrujący obraz z kamer, który może być wykorzystany w sytuacjach, które będą tego wymagać.

Kamery do monitoringu

Monitoring może w prosty sposób pomóc w odnalezieniu sprawcy jakiegoś przestępstwa np. kradzieży, zniszczenia mienia, napadu i wielu innych sytuacji. Warto zatem inwestować w monitoring najwyższej jakości, na którym będzie można polegać w nagłych sytuacjach. Najważniejszym elementem systemu monitoringu są kamery. Inwestując w system monitoringu wizyjnego, należy zakupić kamery dobrej jakości, aby dawały wyraźny obraz i mogły działać również po zmroku.

Wybór kamer, które mają działać w systemie monitoringu, wiąże się z koniecznością wyboru między dwoma ich rodzajami kamerami IP oraz kamerami HD-CVI. Każde z nich charakteryzują się innym sposobem działania oraz innymi możliwościami, przez co sprawdzą się w innych miejscach i przy innym zastosowaniu.

Kamery IP – jest to rozwiązanie oparte na technologii IP, w której wykorzystuje się protokół internetowy połączony z siecią bezprzewodową lub przewodową. Ich montaż oraz instalacja są zazwyczaj bardzo proste i mogą ograniczać się do połączenia kamery z routerem działającym w naszej sieci. Takie rozwiązanie nie wymaga większej ingerencji oraz zmian w istniejącej infrastrukturze sieci. Aby kamery tego typu działały sprawnie, należy zadbać o to, aby przepustowość naszej sieci była na odpowiednim poziomie. Dzięki temu unikniemy wszelkich zakłóceń, które mogą powstać przy korzystaniu ze słabej jakości urządzeń lub sieci o małej przepustowości łącza.

Dobrym rozwiązaniem jest też stworzenie osobnej sieci tylko i wyłącznie na potrzeby monitoringu. Zapewni to lepszą stabilność połączenia. Głowna zaletą kamer tego typu jest ich prostota montażu i użytkowania.

Kamery HD-CVI – rozwiązanie to działa w oparciu o kabel koncentryczny oraz system sieciowy nazywany gwiazdą. Jednostka znajdująca się w centrum sieci zarządza wszystkimi pozostałymi urządzeniami do monitoringu oraz rejestruje wszystkie sygnały łącznie z audio. Technologia ta pozwala na przesyłanie obrazu w bardzo dobrej jakości. Dodatkowo pozwala ona przesyłać sygnał na bardzo duże odległości, nawet 500 m, dzięki czemu sprawdzi się znakomicie w dużych budynkach lub przestrzeniach. Sporą zaletą tego typu technologii jest także to, że nie jest ona podatna na ataki hackerskie tak jak technologia IP.

wizyjny monitoring

Gdzie kupić kamery do monitoringu wizyjnego?

Kamery i wszystkie potrzebne do stworzenia systemu monitoringu akcesoria oraz urządzenia, można kupić, korzystając z oferty firm działających w tej branży. Decydując się na instalację monitoringu wizyjnego na terenie swojej nieruchomości, warto korzystać z oferty znanych i renomowanych firm. Dzięki temu będziemy mieli gwarancje, że zakupione przez nas kamery oraz wszystkie potrzebne części i akcesoria, będą dobrej jakości, co przełoży się bezpośrednio na skuteczność i niezawodność całego systemu.

Firmy zajmujące się sprzedażą kamer oraz innych akcesoriów do monitoringu, często oferują także usługę montażu i podłączenia całego systemu. Dzięki temu nie musimy robić tego na własną rękę lub wynajmować odpowiednich specjalistów w tym celu. Od razu po montażu mamy pewność, że cały system działa w sposób prawidłowy, ponieważ został zamontowany oraz skonfigurowany przez profesjonalistów. Nie musimy przejmować się także tym czy zamontowany system monitoringu spełnia wszystkie normy i przepisy prawne.

Zarówno firmy sprzedające urządzenia do monitoringu jak i zespoły montażystów znają się na przepisach i konstruują system tak, aby spełniał on wszystkie normy prawne. W razie wątpliwości co do wyboru odpowiednich urządzeń oraz akcesoriów, a także rozmieszczenia kamer, warto zwrócić się o pomoc do firmy, u której zamierzamy dokonać zakupu niezbędnych rzeczy. W takiej sytuacji na pewno otrzymamy profesjonalną poradę co do wyboru sprzętu, a także ilości i rozmieszczenia kamer, tak aby spełniały one swoje zadanie.