Młody człowiek po ukończeniu liceum lub technikum i zdaniu matury ma szerokie spektrum możliwości rozwoju swojej kariery i może wybierać wśród wielu ścieżek edukacyjnych. Oprócz tradycyjnego wyboru jakim jest uniwersytet w rodzinnym mieście lub innym mieście Polski, maturzysta może zdecydować się na wyjazd za granicę i studiowanie na uniwersytecie zagranicznym.
Studenci w rozmaity sposób wybierają kraj do którego chcą się udać. Może to być kraj, którego język znają by nie mieć problemów ze studiowanie, kraj, którego kulturą są zafascynowani lub kraj, który zabierze ich daleko od domu i da dużo niezależności. Dzisiaj zaproponujemy kierunek północny – Szkocję.
A może Szkocja?
Szkocja należy do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Co roku przyjeżdża do tego kraju ponad 30.000 studentów, z różnych krajów Europy. Studia licencjackie dla mieszkańców Unii Europejskiej są bezpłatne. Studia w Szkocji zapewniają wysoki poziom nauczania i łatwość w znalezieniu pracy – 9 na 10 studentów znajduje prace w ciągu 6 miesięcy od ukończenia uniwersytetu.
Warto pamiętać, że właśnie w Szkocji znajduje się University od St Andrews, najstarszy uniwersytet w Szkocji, zajmujący 4. miejsce w rankingu Uniwersytetów Wielkiej Brytanii… uniwersytet na którym studiowali i poznali się książę William i księżna Kate.
W Szkocji mamy szansę zapoznania się z ciekawą kulturą Szkocji, ciekawą odmianą języka angielskiego i posmakowania szkockich trunków. Ponadto jako absolwenci studiów w Szkocji możemy się ubiegać o … obywatelstwo brytyjskie! I rozpocząć życie i pracę w Wielkiej Brytanii.
Specyfikacja studiów
Zazwyczaj studia w Szkocji trwają 5 -5,5 lat (4 lata studia licencjackie i 1 lub 1,5 roku studia magisterskie). Co ciekawe w Szkocji nie ma jednolitego systemu oceniania, dla rozmaitych kierunków mogą się one różnić tak by najefektywniejszej oceniać studentów. W Szkocji dużą wagę przykłada się do indywidualnego rozwoju zdolności i umiejętności studenta.
Jak aplikować?
Obecnie istnieje bardzo wiele stron internetowych, które pomagają chętnym w przejściu procesu rekrutacyjnego na studia i wybraniu właściwego kraju do studiowania. Na dedykowanych w tym celu stronach możemy poczytać o tym jak wygląda proces rekrutacyjny, czego oczekuje się od potencjalnych studentów, możemy umówić się na spotkanie z doradcą zawodowym, który pomoże nam w wyborze kraju, w którym powinniśmy studiować.