Grzechynia położona jest w urokliwej gminie Maków Podhalański w powiecie suskim, leżącym w województwie małopolskim, w odległości ok. 18 km od granicy ze Słowacją.

W poniższym tekście objaśniamy, skąd wzięła się nazwa miejscowości i co warto w niej zwiedzić? Jakie obiekty noclegowe czekają na Ciebie w Grzechyni?

Skąd pochodzi nazwa “Grzechynia”?

Najczęstszą legendą na temat nazwy jest ta dotycząca przybycia króla Jana Kazimierza, który z wdzięczności za pomoc pragnął przekazać ziemię miejscowej ludności. Jednakże skutecznie zapobiegli temu możnowładcy i miejscowy proboszcz, wydając jednocześnie zakaz chowania zmarłych na parafialnym cmentarzu. Według podań zakaz ten trwał 20 lat, i w tym czasie zmarła tylko jedna osoba. Zakaz zniesiono po pojawieniu się nowego proboszcza.

Co warto zwiedzić w okolicach Grzechyni?

Muzeum Miejskie Sucha Beskidzka

Muzeum mieści się w południowo-wschodnim skrzydle zamku w stylu renesansowym, określany mianem “Małego Wawelu”. Muzeum dzieli się na trzy działy: historyczny, etnograficzny oraz dział edukacji i promocji. W dziale etnograficznym znajdują się m.in. okazy obrazujące kulturę Górali Żywieckich i Babiogórskich.

Aquapark w Suchej Beskidzkiej

Zawierająca w sobie liczne atrakcje kryta pływalnia oferuje odwiedzającym m.in. basen sportowy i rekreacyjny, zjeżdżalnię (w pełni ulokowaną wewnątrz budynku), a także brodziki dla dzieci i masaże ścienne. Z atrakcji dodatkowych dostępne są również m.in. kawiarnia, sauny, solarium, fitness, bufet, a także zajęcia z aqua aerobiku.

Park Czarnego Daniela

Jeśli zależy Ci na kontakcie z naturą i interesującymi zwierzętami, odwiedź koniecznie to miejsce. Oprócz możliwości bliższego poznania danieli masz szansę na wizytę w ośrodku edukacyjnym, w którym poznasz zwyczaje panujące wśród Górali Babiogórskich, dowiesz się więcej na temat otaczającej Cię przyrody, a także uzyskasz podpowiedzi związane z aktywnym spędzaniem czasu. Możesz również skorzystać z możliwości zorganizowania wycieczki krajoznawczej lub nawet górskiej, jakiej nie zapomnisz jeszcze przez długi czas!

Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła

Kościół wzorowany na styl późnośredniowieczny, połączony z barokowym, pochodzi z roku 1789. Jest to typowa dla tego regionu architektura sakralna, z konstrukcją zrębową, umieszczoną na podmurowaniu. Wartym uwagi jest fakt, że budowla pretendowała do wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Babia Góra Trails

Jest to zbiór nowoczesnych ścieżek rowerowych, położonych u podnóża Babiej Góry. Obejmuje on 20,5 km tras rowerowych o różnym stopniu trudności. Na trasie można spotkać m.in. linię łatwych skoczni, ścieżki treningowe i pumptrack. Wyróżniamy szlak dla początkujących (“Rydzowy”), oznaczony kolorem zielonym, szlak typu slow w kolorze niebieskim (“Sokolica”), czerwona “Wilcza Łapa” dla zaawansowanych, i trasa czarna, nazywana “Diablakiem”, określana jako trudna, oraz trasa turystyczna o nazwie “Tabakowy”.

Urlop w Grzechyni

Dlaczego warto odwiedzić Grzechynię?

Grzechynia spodoba się miłośnikom przebywania na łonie natury, z daleka od wszechobecnego zgiełku, a także osobom miłującym się w aktywnym spędzaniu czasu wśród przepięknych, beskidzkich krajobrazów. Jak już wspominaliśmy na początku, miejscowość leży jedynie 18 km od granicy ze Słowacją, dlatego też może być bazą wypadową za granicę.

Grzechynia – gdzie najlepiej szukać noclegów?

Noclegi w Grzechyni podczas urlopu często stanowią największy wydatek, co może niektórych zniechęcać do dłuższych wojaży. Istnieją jednak sposoby na to, by znaleziony nocleg nie kosztował zbyt wiele. Jednym z nich jest skorzystanie z wyszukiwarki fajnewczasy.pl, na której oferujemy atrakcyjne kwatery noclegowe nie tylko z najpopularniejszych miejscowości, lecz też z tych mniej znanych.

W Grzechyni możesz liczyć na pięknie urządzone, przytulne pokoje i domki wolnostojące w zamian za niewielką cenę. Kwatery są dostępne zarówno w Grzechyni, jak i w okolicznych miejscowościach.

Szukasz pokoju, a może go udostępniasz? Zarejestruj obiekt w naszej bazie i testuj naszą stronę przez 14 dni za darmo.