Pożegnanie zmarłego to bardzo ciężka sytuacja dla rodziny i bliskich. Jest to dość kosztowna ceremonia i wiele osób w tym trudnym czasie zastanawia się, w jaki sposób można ograniczyć ponoszone wydatki.
Rodzaj pogrzebu/ obrządku
Istotne jest to, w jaki sposób chcemy pochować zmarłego. Wiele osób życzy sobie być skremowanym po śmierci. Jest to znacznie tańsza opcja, ponieważ nie musimy płacić za miejsce na cmentarzu. Odpada również zakup drogiej trumny – spalanie ciała musi odbyć się w trumnie ekologicznej, drewnianej lub tekturowej. Trumna bez żadnych zdobień, lakieru i złoceń jest o wiele tańsza. Dodatkowo, najczęściej spalane jest ciało zmarłego owinięte tzw. całunem, przez co w trumnie nie znajduje się nic poza nim. Dla porównania, tradycyjny pogrzeb może nas kosztować około 4 tysięcy złotych, gdzie kremacja wynosi nieco ponad 2 tysiące.
Warto dodać, że nie zawsze rodzina zmarłego zamawia Mszę Świętą. Wpływ na ten wybór ma wyznanie zmarłego oraz to, czy był on praktykujący za życia, w jaki sposób zginął itp. Pominięcie Mszy lub obrządku również wpływa na cenę pogrzebu. Jednak najczęściej zmarły chowany jest w poświęconej ziemi, otoczony bliskimi i z mistrzem ceremonii/ księdzem.
Jak wybrać zakład pogrzebowy?
Tak naprawdę jesteśmy zdani na te zakłady, które znajdują się w naszej okolicy. Spośród nich, musimy wybrać najbardziej wiarygodny i z możliwie przystępnymi cenami. Dodatkowo, musimy zastanowić się, czy konieczne są dodatkowe opcje takie jak specjalistyczna tanatokosmetykę. Usługi pogrzebowe, jakie świadczą dla nas pracownicy zakładu pogrzebowego, zwykle wliczone są w cenę, która omawiana jest na samym początku. Wśród mieszkańców województwa śląskiego, wyjątkowo polecany jest Zakład Pogrzebowy w Mysłowicach. Wyróżniają go atrakcyjne ceny i bardzo profesjonalne podejście w tych ciężkich chwilach.
Dokumenty
O razu po śmierci bliskiej nam osoby, należy dostarczyć do ZUSu odpowiednie dokumenty, które pozwolą na przeprowadzenie pogrzebu. Są to akt i karta zgonu, dowód osobisty zmarłego, legitymacja ZUS i ewentualnie NIP. Wydanie ważnych dokumentów jest konieczne, więc wszelkie koszta z tym związane muszą zostać wzięte pod uwagę.
Ograniczenie kosztów pogrzebu wcale nie jest takie proste. Sama organizacja pogrzebu jest przecież przykrą sytuacją. Jednak przede wszystkim należy działać szybko – od razu po śmierci zmarłego, należy przewieźć jego ciało do chłodni w zakładzie pogrzebowym. Duże znaczenie mają działania takie jak sekcja zwłok – w przypadku morderstwa, zaginięcia, samobójstwa itp. Sekcja trwa około tygodnia i najczęściej jest wykonywana na życzenie rodziny.
W dużym skrócie, warto przemyśleć wszystkie elementy, które znacznie wpływają na koszt pogrzebu. Nie każda czynność jest wymagana przy organizacji ceremonii, dlatego pomimo małej ilości czasu, warto się nad tym zastanowić. Niekiedy nie są potrzebne niektóre działania, takie jak:
– dodatkowe ubrania dla zmarłego,
– tanatokosmetyka,
– pokaźna i ozdobna trumna,
– stypa,
– przewóz ciała z kościoła na cmentarz,
– Msza (zależy od obrządku),
– sekcja zwłok.
Wszystko tak naprawdę zależy od konkretnego przypadku. Ograniczenie kosztów pogrzebu jest możliwe, jednak należy wziąć pod uwagę wszelkie konieczne wydatki, jakie trzeba przeznaczyć na organizację ceremonii. Trudno jest się przygotować do przedwczesnej lub nagłej śmierci, więc trudno jest również wcześniej ustalać ewentualną wysokość kosztów pogrzebu. Pracownicy zakładów pogrzebowych świadczą usługi, które pozwalają nam w pełni zorganizować ceremonię pogrzebową.