Żyjemy w coraz szybciej zmieniającym się świecie, coraz intensywniej rozwija się technika i technologia, gwałtownie zmienia się sytuacja społeczna, coraz częściej ktoś w rodzinie wyjeżdża do pracy za granicę. Te zmiany wpływają na sytuacje rodzinne. Więzy rodzinne są coraz łatwiej i coraz powszechniej przerywane. Skończyły się czasy powszechnego ostracyzmu wobec osób rozwodzący się i samotnie wychowujących dzieci.

Trochę liczb

Jak alarmują przedstawiciele rozmaitych fundacji rodzinnych i kampanii społecznych, z roku na rok wzrasta liczba rozwodów i maleje liczba zawieranych małżeństw. Według danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny liczba rozwodów ogółem w Polsce w 2017 roku wyniosła 65257. Natomiast na 1000 nowo zawartych małżeństw rozpadło się ponad 300. Małżeństwa w Polsce trwają średnio 14 lat. Badania wskazują również, że częściej rozwodzą się małżeństwa żyjący w mieście niż na wsi.

Jak pomagać?

Główną przyczyną rozwodów jest niezgodność charakterów, jeśli zatem ktoś w naszej rodzinie zmaga się z problem trwałego braku komunikacji w związki i wiemy o tym , że nosi się z zamysłem wniesienia papierów rozwodowych, dobrym pomysłem może być zasugerowanie wizyty u psychologa i rozpoczęcie terapii dla par. W wielu przypadkach małżeństwa, które się rozpadają dałoby się uratować gdyby tylko włożyć w nie więcej wysiłku. Warto pamiętać, że rozkład małżeństwa wpływa nie tylko na osoby, które w tym małżeństwie były ale także na ich najbliższe otoczenie, a szczególnie dzieci.  Dzieci par, które się rozstały, mają większe problemy z założeniem trwałego związku, obawiają się angażowania, niechętnie też zostają rodzicami. Trzeba mieć świadomość, że decyzja, którą podejmujemy ma wpływ nie tylko na nas.

file2801302980272W przypadku kiedy małżeństwa nie da się uratować, np. ze względu na to, że małżonek odchodzi do innej osoby lub jest stale agresywny ze względu na problem z uzależnieniem, warto zadbać o dobrego prawnika, który zapewni nam korzystne rozwiązanie sprawy majątkowej (jeżeli zdecydujemy się na rozwód z orzekaniem o winie).  Jeżeli mamy dzieci, pochodzące z tego związku po rozwodzie małżonkowi, który podejmie się opieki należą się alimenty. Warto nie zaniedbywać tej kwestii, gdyż pieniądze mogą się okazać bardzo istotne w dalszej przyszłości, gdy będziemy musieli sami łożyć na utrzymanie dziecka.

Kryzysy w rodzinie pojawiały się zawsze, jednak ze względu na brak społecznego pozwolenia nie kończyły się tak często rozwodami. Ludzie żyli niezadowoleni i samotni w swoich związkach i swoich rodzinach. Obecnie nie musimy być już skazani na takie nieprzyjemne sytuacje, warto jednak – nim podejmiemy ostateczną decyzję o rozstaniu – próbować zawalczyć o nasze małżeństwo z pomocą specjalisty, np. psychologa czy psychoterapeuty.