Jan Paweł II to bez wątpienia ważna postać dla każdego Polaka i katolika. W hołdzie dla niego ustanowiono Dzień Papieski, który przypada w niedzielę poprzedzającą 16 października, czyli dzień, kiedy wybrano Karola Wojtyłę na papieża.
Pielgrzymki Jana Pawła II
Jan Paweł II zwiedził wiele miejsc na świecie i został zapamiętany jako najczęściej podróżujący papież. We wszystkich miejscach, które odwiedził, cieszył się dużą sympatią i szacunkiem. Wszędzie głosił słowo Boże. Dla Polaków oczywiście największe znaczenie mają pielgrzymki do ojczyzny Wojtyły. Było ich sporo, każda z nich odbywała się pod jakimś hasłem przewodnim.
Pierwsze trzy były szczególnie ważne dla naszego narodu. Jan Paweł II pierwszy raz na stanowisku papieża odwiedził Polskę w czerwcu 1979. Hasłem pielgrzymki było „Gaude Mater Polonia”. Kolejna miała miejsce w 1983 (hasło: „Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja!”), a trzecia w 1987 (hasło: „Do końca ich umiłował”). Te podróże dały Polakom nadzieję na obalenie komunizmu. Papież uczył naród, jak zwyciężać zło dobrem. Kolejne pielgrzymki odbywały się w wolnej Polsce, były to kolejno lata: 1991, 1995, 1997, 1999 i 2002. Jego słowa nawoływały ludzi do życia w szczerej wierze, do przestrzegania wartości chrześcijańskich i do miłowania życia.
Przesłania religijne pielgrzymek
Sens pielgrzymek może być dla każdego inny. To czas, w którym wędruje się z chęcią zmiany czegoś w swoim życiu. Pielgrzym, wyruszając do jakiegoś miejsca świętego, zwykle zakłada sobie jakiś cel, najczęściej są to wędrówki w jakichś intencjach. Pielgrzymka zapewnia wiernym spokój ducha i wyjątkowe doświadczenia – do zapamiętania na całe życie. Podczas takich wypraw można dzielić się swoją wiarą i wspólnie cieszyć się miłością do Boga.
Sens Dni Papieskich
Podczas Dni Papieskich wierni uczestniczą w liturgiach i skupiają się na przekazie Ojca Świętego. To dobry moment, aby społeczność dowiedziała się czegoś więcej o naukach papieskich. Z tej okazji organizowane są różne spotkania, konferencje oraz konkursy – plastyczne lub wiedzy dla dzieci i młodzieży. Każdego roku Dzień Papieski odbywa się pod jakimś hasłem, które staje się w pewnym sensie motywem przewodnim obchodów tego święta, nakierowaniem na konkretną część nauk papieża. Podczas celebrowania odbywa się także charytatywna zbiórka pieniędzy dla Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która zajmuje się wsparciem zdolnej młodzieży, pochodzącej z niezamożnych rodzin.
Dzień Papieski ma więc wymiar edukacyjny, pozwala lepiej poznać osobę Karola Wojtyły, a także jego nauki. W tym dniu wiele wiernych może spełnić się artystycznie i w ten sposób wyrazić swoje uznanie Jana Pawła II, np. przygotowując piękny obraz. Może to być zajęcie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla dorosłych. Najważniejszy w tym dniu jest jednak wymiar duchowy. Wierni w kościele mogą złączyć się w modlitwie, skierować się do Boga w intencji Ojca Świętego.
Jak rozpocząć przygotowania na Dni Papieskie w kościele?
Podczas obchodów Dnia Papieskiego ważną rolę w kościele odgrywa dekoracja. Przygotowując się do celebrowania tego dnia, należy pamiętać o tym, że to radosne święto. Na pewno nie można zapomnieć o zaprezentowaniu wiernym portretu Jana Pawła II. Wskazanym elementem będzie też flaga papieska. Przy ołtarzu powinny też znaleźć się bukiety kwiatów – warto, aby kolorystycznie współgrały z resztą dekoracji. Skoro na fladze pojawia się biały i żółty kolor, kwiaty też mogą być w tych barwach – da to spójny i estetyczny efekt. Kolejnym rodzajem dekoracji, który dobrze sprawdza się podczas takich okazji, są proporczyki kościelne. Mogą one przedstawiać podobiznę papieża lub prezentować flagę papieską poszerzoną o herb Watykanu lub nawet herb Jana Pawła II.
Przed zbliżającym się Dniem Papieskim, warto zorganizować konkurs plastyczny dla dzieci, a przygotowane prace zaprezentować wiernym w kościele. Ten element dekoracji na pewno zostanie doceniony przez wszystkich parafian. Bez względu na to, jaki rodzaj ozdób się wybierze, należy pamiętać o zachowaniu umiaru. Ołtarz to miejsce, które powinno zachować swój znamienity charakter.