Często mówi się, że to w jakim miejscu żyjemy wpływa na naszą codzienność. Powtarza się, że bałagan w domu to bałagan w głowie i jeżeli chcemy mieć uporządkowane życie to powinniśmy uporządkować nasze wnętrza. Prawdopodobnie ze względu na obecnie modny ruch slow life coraz więcej osób decyduje się na  styl skandynawski w swoim wnętrzu.  Styl skandynawski jest bardzo prosty i naturalny, jest niejako powrotem do natury.

Styl skandynawski – charakterystyka

Wnętrza w stylu skandynawskim są aranżowane w jasnych kolorach. Głównie ściany są białe lub w jasnych, neutralnych barwach – beżach i kremach. Takie tworzenie wnętrza ma na celu wykonanie pomieszczenia, które przez maksymalnie długą część dnia będzie jasne i świeże. Jest to szczególnie istotne gdy zrozumiemy, że większą część dnia w krajach skandynawskich stanowi ciemność, a ludziom brakuje naturalnego światła. Zdarza się, że we wnętrzach pojawią się ciemniejsze kolory (brąz, zieleń, szary) jednak zawsze będą to naturalne kolory, kolory ziemi i natury.

W przypadku mebli również w tym miejscu, króluje  natura – naturalnie drewniane meble świetnie wpisują się w jasne wnętrza i sprawiają że wnętrze niejako koresponduje z naturą. Każdy kto widział krajobrazy skandynawskie wie jak dużą rolę ogrywają w nich kolory ziemi i rozliczne gatunki drzew i roślin. Styl skandynawski charakteryzuje się więc użyciem naturalnych materiałów. Nie ma w nim miejsca na nienaturalny plastik czy szkło – te materiały są chłodne i tworzą zimne wnętrza.
Ewentualnie w tworzeniu wnętrza w stylu skandynawskim możemy posiłkować się białą farbą i zamalować meble, jednak rzadko w stylu skandynawskim pojawią się meble malowane na ciemne kolory lub takie, które będą wysoce ozdobne.

Niezbędne dekoracje

http://www.ohmama.pl/Z uwagi na jednolitość tego stylu i jego monochromatyczność chętnie wprowadza się we wnętrzach dekoracje o wyrazistych kolorach, które ożywiają wnętrze i nadają mu większej świeżości.  Możemy użyć kolorowego zielonego koca, czerwonych poduszek, fioletowych ramek na zdjęcia, różnokolorowych wazonów. Dzięki nim monochromatyczność wnętrza zostanie przełamana i uwaga gości skupiona będzie na tych przedmiotach – dlatego zwykle dba się o ich ręczną produkcję. Chodzi o to by przedmioty takie były wyjątkowe, niespotykane. Możemy zakupić takie towary w sklepach specjalizujących się w produkcji handmade.

W stylu skandynawskim ważne są również materiały, z których korzystamy. Chodzi o to, by używać tych naturalnych, które wzmocnią naturalny charakter naszego wnętrza i będą odnosić się do zasady życia blisko natury. Możemy skorzystać zatem z wełny, lnu, jedwabiu. Możliwości mamy nieograniczone, a dzięki coraz większej popularności stylu skandynawskiego w sklepach coraz łatwiej nam znaleźć interesujące nas produkty, które wpasują się w takie wnętrze.