Bezpieczeństwo seniorów to często priorytet dla osób, które opiekują się starszymi rodzicami i dziadkami, ale ze względu na obowiązki, nie mogą się nimi zajmować przez cały dzień. O bezpieczeństwo osób w podeszłym wieku dbają też ośrodki pomocy, w których dobro osób starszych powinno być stawiane na pierwszym miejscu.

Bezpieczeństwo seniorów – o jakie pomoce codzienne dla seniora zadbać?

Osoby w podeszłym wieku różnią się między sobą potrzebami. W zależności od wieku, chorób i stopnia niepełnosprawności borykają się z różnymi trudnościami. Wszystkich seniorów łączy jednak potrzeba akceptacji i niechęć przed poczuciem bezradności. Co zrobić, aby wesprzeć seniorów w codziennych aktywnościach?

O bezpieczeństwo seniorów można dbać na wiele sposób. Jeśli osoba starsza nie wymaga całodobowej opieki warto ułatwić jej funkcjonowanie poprzez specjalnie przygotowane akcesoria dla seniorów. Wiele z nich to przedmioty codziennego użytku, które zwiększają zakres możliwości ruchowych seniorów oraz poprawiają komfort ich życia.

Akcesoria dla seniorów, które warto mieć

Personalizacja przedmiotów to trend, który dotknął także akcesoria dla seniorów. Przedmioty i urządzenia codziennego użytku, zaprojektowane specjalnie z myślą dla osób starszych, cieszą się coraz większą popularnością. Zmniejszają poczucie bezradności osób starszych, poprawiają komfort życia oraz wspomagają wykonywanie codziennych czynności. Jakie akcesoria polecamy?

Chwytak

Używanie chwytaków to doskonały sposób, aby wspomóc seniora w codziennych czynnościach takich jak np. podnoszenie przedmiotów. Jeśli w Twoim otoczeniu są osoby, które mają problem ze schylaniem to podarowanie lekkiego, ale solidnie wykonanego chwytaka z pewnością ucieszy każdego. Chwytaki umożliwiają seniorowi samodzielne podnoszenie przedmiotów, a bliskim zapewnią większy spokój, że osoba starsza się nie wywróci podczas schylania.

dłonie seniorów

Ławeczka pod prysznic lub do wanny

Niestety, ale osoby starsze często mają problem z wykonaniem czynności łazienkowych. Często jest to spowodowane brakiem udogodnień i nieprzystosowaniem łazienki do potrzeb seniora. Strach przed poślizgnięciem lub nieutrzymaniem równowagi można jednak zniwelować montując ławeczki lub krzesełka. Stabilny montaż oraz możliwość regulacji dopasowana do potrzeb, to główne zalety akcesoriów do łazienki dla seniorów.

Laska składana

Wybierając laski dla seniorów należy zwrócić szczególną uwagę czy przedmiot posiada atesty i jest oznaczony jako wyrób medyczny. Dodatkowo warto zdecydować się na laski składane do chodzenia z rękojeścią w kształcie litery „T”, które umożliwiają stabilne trzymanie laski, a dzięki temu pewniejszy krok. Składane laski są bardziej funkcjonalne niż te tradycyjne, ponieważ specjalne moduły umożliwiają złożenie przedmiotu, łatwe przechowywanie i bezproblemowy transport.

Podnośnik

Podnośniki dla seniora to zaawansowane przedmioty codziennego użytku, bez których wiele starszych osób nie może nawet wstać z łóżka. Poduszka ułatwiająca wstawanie to produkt stworzony m. in. dla osób, które mają kłopoty z poruszaniem się czy cierpią na choroby stawów. Podnośniki to specjalistyczne urządzenia, które zapewniają komfort seniorom i opiekunom. Co ważne, podnośniki dostępne w sklepów dla seniora to akcesoria, że nie wymagają podłączenia do prądu więc są w pełni bezpieczne.

Strach przed trudnościami, jakie seniorzy muszą pokonywać codziennie, można ograniczyć dzięki użyciu specjalnych akcesoriów. Samodzielność seniorów można podnieść często nawet niewielkim kosztem, a zysk w postaci większego bezpieczeństwa osoby starszej jest bezcenne. Należy jednak pamiętać, że z czasem nawet tego typu udogodnienia stają się niewystarczające. Warto wtedy kierować się wyłącznie bezpieczeństwem seniorów i rozważyć zapewnienie mu stałego nadzoru, np. w domu opieki dla osób starszych, w którym senior jest objęty profesjonalną opieką.