Alergie skórne, alergie pokarmowe, alergie wziewne – psy, pod kątem chorób, bardzo łatwo porównamy do organizmu człowieka. Podobnie jak u ludzi, wiele czynników zewnętrznych szkodzi pupilom, a odpowiednia diagnoza i przestrzeganie wytycznych ustalonych w porozumieniu z weterynarzem jest jedyną drogą wychowania psa zdrowego i radosnego. Niektóre alergie są specyficzne dla konkretnych ras, często łatwo więc przewidzieć na co potencjalnie może zachorować nasza pociecha. Choć nie zalecamy samodzielnego stawiania diagnozy, uważamy że warto znać sposoby radzenia sobie z alergiami u zwierząt. Jedną z podstawowych metod jest dobranie odpowiedniej diety. Jak znaleźć karmę, która nie zaszkodzi psu alergikowi?

Jakie są podłoża alergii u psa?

Choć nietolerancje pokarmowe zdarzają się u zwierzaków bardzo często, zanim przystąpimy do eliminacji jakiegokolwiek ze składników powinniśmy zbadać co tak naprawdę leży u podłoża gorszego zdrowia naszego pupila. Jednym z najczęstszych czynników alergicznych są pchły. Ich wyeliminowanie jest znacznie łatwiejsze, niż walka z nietolerancją pokarmową.

Jeśli jednak faktycznie zboża lub inne składniki (takie jak konkretne rodzaje mięs czy tłuszczy) są przyczyną biegunki, wypadającej sierści czy zapaleń uszu, należy przeprowadzić dogłębną diagnozę popartą specjalistycznymi badaniami. Dieta eliminacyjna  w przypadku wykrycia nieprawidłowości trawiennych jest bardzo rygorystyczna i czasochłonna. Bądź przygotowany do takich poświęceń zanim podejmiesz decyzję o zakupieniu psa rasy podatnej na uczulenia.

jaka mokra karma dla psa alergika

Uczulenie pokarmowe u psa

Jeśli u Twojego psiaka występuje alergia na jakikolwiek produkt spożywczy, jego eliminacja jest niezbędna w drodze do lepszego samopoczucia zwierzaka. Najlepszym przykładem jest tu gluten, na który czworonogi są uczulone zaskakująco często. Karma przeznaczona dla psa z alergią zbożową nie ma prawa zawierać pszenicy, żyta oraz jęczmienia, a idealną opcją byłoby całkowite wykluczenie zbóż i stosowanie karmy czysto mięsnej. Psy, w przeciwieństwie do kotów, zaadaptowały się do życia w towarzystwie człowieka, a ich organizm przystosował się do trawienia skrobi roślinnych. Odżywianie psa wyłącznie wysoce proteinową karmą mięsną może zatem bardzo obciążyć jego metabolizm i układ pokarmowy. Czym więc zastąpić nieodpowiadające alergikowi zboża?

Bogactwo węglowodanów

Składniki roślinne w karmach stanowią bogate źródło węglowodanów dostarczających psu niezbędnej do życia i zabawy energii. Istnieje wiele rodzajów karm, które odpowiednio dobrane są w stanie zastąpić element uczulający w tradycyjnym pokarmie Twojego zwierzaka. Doskonałą alternatywą dla pszenicy i roślin uczulających są tapioka, amarantus, ziemniaki i bataty – ziarna i rośliny doskonale znane z ludzkich diet bezzbożowych. Równie dobrym zastępcą dla pszenicy okazuje się być ryż, którego lekkostrawność jest doskonałym lekarstwem na biegunkę i niezadowolony brzuszek pociechy. Stosowanie karmy bezzbożowej  nie jest złym wyborem, jednak nie ma wyraźnych przeciwwskazań, by podawać psom karmy zawierające bezpieczne zboża takiej jak ryż czy kukurydza.

karma dla alergika psa

Leczenie alergii u psa jest w dużej mierze uzależnione od rodzaju nietolerancji. Odpowiednio dobrana dieta ma jednak ogromny wpływ na zwierzę niezależnie od przyczyn leżących u podłoża uczulenia. Pamiętaj, że psy potrzebują ogromnych pokładów energii pozyskiwanej nie tylko z mięsa, ale i węglowodanów roślinnych. Na rynku jest coraz więcej ofert mokrych karm dla psów z alergiami i nietolerancjami. Przed każdą poważną zmianą konsultuj się z weterynarzem – to on dobierze najlepszą metodę walki z alergią.