Sytuacja, w której dwoje ludzi decyduje się zakończyć wspólne życie i pójść każde swoją drogą może być postrzegana rozmaicie. Dla niektórych to koniec miłości i małżeństwa, dla innych szansa na rozpoczęcie od nowa. Jakie są inne, ważne aspekty tego zagadnienia?
Rozwód – decyzja ostateczna
Przede wszystkim decyzja o rozwodzie nie może być nieprzemyślana. To istotny krok, rzutujący nie tylko na życie uczuciowe czy psychikę, ale przede wszystkim na status prawny, i jako taki wiąże się z wieloma kwestiami z zakresu prawa. W szczególnej sytuacji znajdą się ci małżonkowie, którzy mają już dzieci. W ich przypadku konieczne będzie ustalenie, z kim dzieci zostają – często są to bardzo trudne i delikatne kwestie, wymagające od obu stron, a także od adwokata ogromnego taktu.
Ze sprawami rozwodów wiąże się wobec tego kwestia ustanowienia ub ograniczenia praw rodzicielskich, a co za tym idzie – kwestie ustalenia alimentów. Należy również ustalić, jak będzie przebiegał podział majątku, zwłaszcza w sytuacji, gdy małżonkowie mieli wspólne konto. Sprawa dodatkowo komplikuje się, gdy mają wspólna firmę lub działalność albo mieszkanie czy dom. We wszystkich tych sytuacjach konieczne jest odpowiednie rozstrzygnięcie, i czasem trudno jest dojść do porozumienia.
Rozwód po polsku – fakty
W polskich realiach zazwyczaj – bo w ponad 60% przypadków – pozew wnosi kobieta. Częściej również sąd stwierdza winę mężczyzny, dzieje się tak bowiem w 20% przypadków, podczas gdy orzeczenie o winie dotyczy kobiet tylko 3% sytuacji. Generalnie jednak zazwyczaj nie orzeka się winy – i dotyczy to aż 70% rozwodzących się małżeństw. W sprawach, gdzie trzeba zadbać również o dobro dzieci oraz zapewnienie odpowiednich warunków temu z rodziców, pod którego opieką pozostaną dzieci, bardzo istotne jest delikatne podejście. Nie warto za wszelką cenę dążyć do postawienia na swoim – czasem lepiej jest zadowolić się mniej korzystnym, bardziej polubownym załatwieniem sprawy, na czym jednak nie ucierpią najmłodsi.
Kiedy w latach 90. procedury rozwodowe miały krótszy przebieg, rozwodów było znacznie więcej. I choć generalnie ich liczba rośnie, to wydłużenie procedur sprawiło, że wiele małżeństw pozostaje jedynie w separacji – żyją faktycznie jak rozwodnicy, mieszkają osobno, ale ich status prawny nie jest tak jasny jak w przypadku stwierdzenia rozwodu. To sytuacja o tyle lepsza, że małżonkowie mogą do siebie wrócić. Z drugiej jednak strony – niedookreślone obowiązki obu stron sprawiają, że jedno z rodziców może uchylać się od swoich obowiązków, pozostawiając drugiego rodzica ze wszystkim problemami rodzinnymi na głowie. Wówczas adwokat może być szansą na uregulowanie tej sytuacji.