Czym się kierować przy wyborze idealnego domu? Sposobów jak wybrać wymarzony dom i czym  się przy tym kierować jest bardzo wiele. W artykule przedstawimy jeden z najczęściej wybieranych sposobów.

Lokalizacja

Miejsce, w którym znajdować się będzie nasz wymarzony dom jest jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru. Nie chodzi tu tylko o wybór kraju i miasta (choć czasem to również ma znaczenie) ale szczególnie o wybór dzielnicy. W przypadku gdy zamieszkamy w pobliżu centrum zyskujemy dogodny i szybki dojazd do centrum miasta i powiązanych z nim atrakcji i udogodnień komunikacyjnych oraz galerii handlowych czy sklepów. Zwykle jednak mieszkanie w centrum wiąże się z dużymi kosztami, brakiem prywatności i ciągłym hałasem. W przypadku gdy zdecydujemy się na mieszkanie na obrzeżasz dużych miast, czy na wsi zyskujemy ciszę i spokój, czystsze powietrze, ale także mamy zwykle utrudnioną komunikację, co stanowi duży problem w przypadku gdy mamy dzieci lub gdy musimy co dzień podróżować do miasta. Dużą wadą takiego rozwiązania jest także oddalenie od atrakcji, jakie oferuje miasto.

Wielkość

W przypadku domu główne znaczenie ma zwykle rozkład pomieszczeń oraz ilość sypialni. Zależnie od tego czy planujemy lub mamy już dzieci potrzebujemy w domu co najmniej 3 pokoi. Głównej sypialni, pokoju dziecięcego i salonu. W przypadku gdy budujemy własny dom coraz chętniej wybieramy większe domy w którym mogą pojawić się sypialnia dla gości, gabinet itd. Ważne jest także ułożenie pomieszczeń. Obecnie coraz chętnie buduje się domki jednorodzinne w stylu dwu strefowym – na dole strefa dzienna, na parterze strefa nocna. Takie rozwiązanie wydaje się być bardzo dobrym, jednak trzeba mieć świadomość, że jeśli planujemy budowę domu, w którym będziemy mieszkać całe życie – może się okazać zwodnicze. Gdy zaczną się problemy zdrowotne naprawdę trudno może być wejść do sypialni na piętrze.

Ogród

file9151278009521W przypadku domów w mieście ogród jest szczególnie ważny. Pozwala zyskać własny kawałek terenu, w którym mamy kontakt z naturą oraz ciszę i spokój, miejsce w którym możemy się wyciszyć. Warto mieć na uwadze fakt, że zależnie od dzielnicy miasta, którą wybierzemy spokój w ogrodzie może być nieporównywalny ze spokojem, który znajdziemy w ogrodzi w domu za miastem. Ogród jest także doskonałym rozwiązaniem dla osób lubiących prace ogrodnicze, sadzenie kwiatów, owoców bądź warzyw, a także dla tych którzy mają zwierzęta i chcą by miały one możliwość przebywania na zewnątrz. Także rodzice małych (i nie tylko) dzieci, doceniają zalety jakie niesie ze sobą posiadanie ogrodu. Dzieci mogą spędzać czas na powietrzu w bezpiecznym i ogrodzonym płotem miejscu, w którym możemy je obserwować i w łatwy sposób reagować na rozmaite sytuacje.

Przedstawiony przez nas sposób wyboru ogrodu nie jest sposobem pełnym, holistycznym. Warto przy wyborze wymarzonego domu kierować się indywidualnymi potrzebami domowników, tak by w przyszłości móc cieszyć się dobrą decyzją.