Życie z osobą uzależnioną od alkoholu nie jest łatwe. Komfort psychiczny osoby, która codziennie zmaga się z osobą, która spożywa zbyt dużo alkoholu jest zaburzony, podobnie jak jego codzienne funkcjonowanie.

Powoli nałóg bliskiej osoby zaczyna oddziaływać na inne aspekty życia, przez co bardzo trudno jest mu pomóc. Zwłaszcza jeśli tą osoba uzależnioną jest matka. Co mogą zrobić dzieci, aby pomóc swojej mamie wyjść z nałogu? Jakie działania powinni podjąć, aby zapewnić jej specjalistyczne leczenie?

Subiektywne poczucie problemu to coś, z czym najczęściej musi zmagać się rodzina alkoholika. Niestety, w oczach osoby uzależnionej to oni najczęściej mają problem ze zbytnim spożywaniem alkoholu i to oni za wszelką cenę pragną zmusić bliską osobą do podjęcia leczenia. Nie każdy jednak będzie chciał się na to zgodzić. Nierzadko działania podejmowane przez rodzinę nie przynoszą pożądanego efektu, dlatego tak istotne jest zachęcenie mamy do podjęcia specjalistycznego leczenia. Jak wygląda droga w leczeniu uzależnień?

Jak wygląda życie z uzależnioną osobą?

Osoba nadmiernie spożywająca alkohol najczęściej wkracza na tę ścieżkę z konkretnego powodu. Problem z alkoholem jest wynikiem zmagań z innymi problemami, z których to alkohol staje się potencjalnym ratunkiem. Dzięki wysokim procentom i stanom upojenia alkoholowemu, osoba uzależniona jest w stanie chociaż na chwilę zapomnieć o wszystkich problemach z tym związanych. Niestety, bliskie osoby odbierają to wszystko zupełnie inaczej i żyją w nieustannej niepewności.

Jak wygląda życie z osobą uzależnioną? W zależności od tego jak uzależniona od alkoholu mama zachowuje się po wypiciu, codzienność będzie się różniła. Niekiedy alkohol jest spożywany jedynie wieczorem, przed snem. W innym przypadku może się okazać, że po alkoholu rodzic staje się agresywny i zupełnie zatraca się w piciu, będąc tym samym prowodyrem kłótni oraz strachu.

Rodzina mamy uzależnionej od alkoholu stopniowo wycofuje się z życia społecznego. Unika spotkań z innymi, aby ukryć problem w czterech ścianach. Nie zapraszają znajomych ani innych członków rodziny. Stają się przewrażliwieni, a w przypadku małych dzieci nierzadko zaczynają się pojawiać problemy z koncentracją i nauką.

Jak zachęcić mamę do podjęcia leczenia?

Przekonanie osoby uzależnionej do tego, że leczenie specjalistyczne jest jedyną drogą do skutecznego wyjścia z nałogu, jest niezwykle trudne. Nierzadko pierwsze próby wielokrotnie wywołują złość oraz agresję, która następnie przekształcają się w obietnicę poprawy i liczne przeprosiny. Niekiedy następują wtedy epizody chwilowego zaprzestania picia. Nie można również zmusić bliskiej nam osoby do podjęcia się leczenia, gdyż w większości przypadków odmówi.

Aby specjalistyczne leczenie przyniosło efekty, konieczne jest, aby sama osoba uzależniona zdała sobie sprawę ze swojego problemu i to, jakie konsekwencje za sobą pociąga. Nierzadko sam proces trwa wiele lat, ale jest to możliwe jeszcze zanim alkohol spowoduje nieodwracalne problemy zdrowotne.

pomoc dla mamy alkoholiczki

Dlaczego tak trudno jest wyjść z nałogu?

Nałóg nadmiernego spożywania alkoholu jest niezwykle podstępny. Trudno z niego wyjść, zwłaszcza kiedy alkohol staje się codziennością osoby uzależnionej i to na podstawie tego, co i kiedy wypije, zaczyna układać plan dnia. Niektórzy uważają również, że alkohol to jedyna odskocznia od ich problemów, jedyny sposób na poradzenie sobie z poczuciem winy, niemożnością podejmowania innych decyzji czy braku perspektyw na wybór innej drogi.

Pomoc specjalistów w leczeniu uzależnienia

Specjalistyczna pomoc w leczeniu uzależnienia to jedyny sposób na to, aby wyjść z nałogu i rozpocząć zupełnie inne życie. Podczas odwyku, a następnie pobytu w specjalnym ośrodku uczą się w jaki sposób radzić sobie z problemem nadmiernego spożycia alkoholu i w jaki sposób przekierować pragnienia napicia się na zupełnie inne torby.

Terapia alkoholowa dla uzależnionych z Częstochowy to sposób na to, aby skutecznie zerwać z nałogiem. Pacjenci nie tylko uczestniczą w detoksie i konsultacjach z psychoterapeutą, ale również implantowane są im wszywki alkoholowe, które są skuteczną metodą powstrzymującą przed piciem alkoholu.