Ból kręgosłupa to najczęściej występujące schorzenie, które często w wyniku pojawiających się dolegliwości bólowych uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie. Główną przyczyną pojawiającego się bólu kręgosłupa są zaburzenia elementów układu kostnego, które tworzą kanał kręgowy. Ponadto przyczyną bólu może być także uszkodzenie układu naczyniowego tkanek miękkich w tym mięśni i stuktury kręgosłupa lub struktur okołokręgosłupowyvch a także mogą to być uszkodzenia lub zaburzenia układu nerwowego. Ból może występować sporadycznie lub jako nawracający z przewlekłymi dolegliwościami.

Rehabilitacja McKenzie

 

Rehabilitacja przeprowadzona metodą McKenziego opiera się na stosowaniu środków mechanicznych. Środki te mają za zadanie wpłynąć na poprawę mechaniki stawów,kręgosłupa oraz tkanek okołostawowych znajdujących się w kończynach. Robin McKenzie autor metody po przeprowadzonych wieloletnich badaniach odkrył, że pacjenci z pewnymi określonymi symptomami odczuwają szybką ulgę po wykonaniu serii określonych ruchów, a także ma to miejsce również po przyjęciu pewnych statycznych pozycji ciała.  Ta metoda oparta jest na systemie szczegółowej diagnostyki i leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa oraz kończyn poprzedza ją dokładna wiedza rehabilitanta na temat wzorców bólowych i szczegółowa obserwacja reakcji ciała po wykonaniu określonych ruchów. Głównym zadaniem tej metody jest zapobieganie nawrotom bólu oraz edukacja pacjenta. Podczas stosowania tej metody pacjent powinien odczuwać ulgę od dotychczasowych przykrych dolegliwości i całkowicie wyeliminować je ze swojego życia dlatego rehabilitacja ma na celu przywrócenie możliwie pełnej sprawności kręgosłupa lub narządów ruchu poddanych terapii a także wyeliminowanie tych dolegliwości na długi czas bez stosowania środków farmakologicznych, które działają doraźnie. Istotne znaczenie ma to, że w metodzie leczenia opartej na terapii McKenzi chodzi nie tylko o wyeliminowanie bólu, ale głównie o to aby wyeliminować te dolegliwości i zabezpieczyć pacjenta przed ich nawrotami. Skuteczność metody McKenziego potwierdza niewielki odsetek pacjentów z nawrotem dolegliwości, w przypadku stosowania tej metody jest on znacznie mniejszy, niż u pacjentów, u których rehabilitacja oparta była na innych metodach leczenia z wykorzystaniem dozowania bodźców mechanicznych.

Hamujący oraz prewencyjny charakter metody McKenzie

 

Terapia nowozelandzkiego lekarza Robina McKenziego wykorzystuje metodę odwracającą mechanizm wywołujący przyczynę dolegliwości.
W procesach, które charakteryzuje tyłoprzemieszczenie jądra miażdżystego stosuje się procedury wykorzystujące przeprost, a w przodoprzemieszczeniach wykorzystuje się procedury bazujące na zgięciach kręgosłupa. Kiedy przyczyną bólu nie jest uszkodzenie dysku, lecz utrata elastyczności i prawidłowej ruchomości kręgosłupa wtedy leczenie polega na usuwaniu istniejących ograniczeń ruchomości.  Leczenie i rehabilitacja polega na wykorzystaniu indywidualnie dobranych ćwiczeń,które mają na celu przywrócenie tkanek do normalnej elastyczności.

dbanie o kręgosłup

Założycielem kliniki McKenziego w Polsce jest dr Tomasz Stengert. Szkolenia polskich fizjoterapeutów i lekarzy w klinice w zakresie rehabilitacji metodą McKenziego są prowadzone od 1993 roku.
W roku 1996 roku dr Stengert powołał do życia polską filię Międzynarodowego Instytutu McKenziego (The McKenzie Institute Poland).

Leżenie przodem:

  • Proszę położyć się na brzuchu, ramiona ułożyć wzdłuż ciała a głowę obrócić w jedną stronę.
  • W takiej pozycji proszę zaczerpnąć kilka głębokich oddechów następnie rozluźnić się całkowicie na 3 minuty.
  • Proszę spróbować świadomie wyeliminować wszystkie napięcia mięśni, dolnej części pleców, bioder i kończyn dolnych.
  • To rozluźnienie pozwoli na zlikwidowanie zniekształceń, które mogą być obecne w stawach kręgosłupa.
  • Takie ćwiczenie najlepiej wykonywać na początku każdej serii ćwiczeń.

Leżenie w przeproście:

  • Proszę położyć się na brzuchu.
  • Umieścić łokcie pod barkami i oprzeć się na przedramionach.
  • Podczas wykonywania tego ćwiczenia należy wziąć kilka głębokich oddechów, dobrze byłoby gdyby ćwiczenia były wykonywane na świeżym powietrzu.
  • W takiej pozycji ciała proszę całkowicie rozluźnić mięśnie dolnej części placów, bioder i kończyn dolnych.
  • W tej pozycji należy pozostać przez 3 minuty.
  • Ćwiczenie jest przeznaczone dla osób z ciężkimi postaciami bólu krzyża.
  • Można je wykonywać naprzemiennie z poprzednim.