Granit to dziś jeden z najpopularniejszych kamieni wykorzystywanych do produkcji nagrobków. Jego twardość i wytrzymałość sprawiają, że idealnie sprawdzi się w naszych warunkach pogodowych, a przy odpowiedniej pielęgnacji posłuży jako ostatni hołd dla zmarłej osoby przez wiele lat. Obok granitu stosuje się też kilka innych surowców, takich jak marmur i piaskowiec. Skąd więc tak szeroka sława granitu? Dlaczego ten ciężki kamień jest lepiej przystosowany do Polskiej pogody? O czym należy pamiętać, decydując się na nagrobki granitowe?

Granit – wytrzymały kamień

Nie ulega wątpliwości, iż czyszczenie nagrobków to jedno z najmniej przyjemnych zadań. Wystawione nieustannie na działanie czynników zewnętrznych są narażone nie tylko na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, ale i zniszczenia spowodowane spadającymi gałęziami, tłukącymi się zniczami, wodą dostającą się w strukturę kamienia, a nawet mrozem. To właśnie dlatego im twardszego materiału do produkcji nagrobka użyjemy, tym dłużej będziemy cieszyć się jego dobrą kondycją. Marmur jest tworzywem miękkim, a wiec bardzo podatnym na warunki atmosferyczne. Granit natomiast jest twardy i solidny, dzięki czemu wymaga mniejszego nakładu pracy i nie przysparza obaw o konieczność renowacji po każdym sezonie zimowym.

Wytrzymałe i estetyczne nagrobki granitowe

To, czym jeszcze wyróżnia się granit jest jego niebywała estetyka. Do lamusa odchodzą już zwyczajne, szare pomniki niszczejące po latach i straszące na cmentarzach. Granit jest materiałem różnorodnym pod względem kolorystycznym i strukturalnym, co właściwie daje pewność, iż nie będzie na świecie drugiego takiego samego pomnika. Co więcej, jak wspominaliśmy już wcześniej, jest on materiałem bardzo odpornym. Uszkodzenia mechaniczne takie jak zarysowania i uderzenia zostawiają na nim znacznie mniej śladów, niż gdyby pomnik był wykonany na przykład z marmuru. Również wilgoć, zmiany temperatur i promieniowanie słoneczne nie są w stanie poczynić takich szkód, jakich można obawiać się w przypadku innych kamieni naturalnych.

Granit nie blaknie i nie matowieje, choć oczywiście należy odpowiednio o niego dbać. Na szczęście nie jest to trudne – sprawę ułatwia jego gładka powierzchnia, która nie nasiąka wodą i nie zatrzymuje brudu w mikroszczelinach na powierzchni.

nagrobek granitowy

 

Jak czyścić nagrobki granitowe?

Najważniejszą kwestią jest regularność. Nagrobki granitowe powinny być myte najlepiej raz w miesiącu, zwłaszcza w przypadku intensywnych opadów deszczu. Niestety, w rzeczywistości wiele osób nie ma możliwości pojawienia się na cmentarzu tak często. Kamieniarze zalecają więc, by czyszczenie odbywało się co najmniej raz na kwartał. Czego używać? Ciepłej wody z octem oraz miękkiej gąbki lub szczotki, a w przypadku większych zabrudzeń szorstkiego zmywaka. Pamiętaj, by nie porysować powierzchni nagrobka – granit jest być może wytrzymały, ale tarcie go drucianymi szczotkami z pewnością nie może wyjść kamieniowi na dobre.

Na rynku jest też wiele środków chemicznych przeznaczonych do czyszczenia nagrobków. Wybierz te niejonowe, a dodatkowo przed każdym użyciem sprawdź na niewielkim niewidocznym punkcie jak zachowa się on w kontakcie z nagrobkiem. Pamiętaj też, by zawsze po myciu jakimikolwiek środkami chemicznymi dokładnie spłukać pomnik czystą, ciepłą wodą.

Popularność nagrobków granitowych nieustannie rośnie. Wygląda na to, że Polacy bardzo cenią sobie jego wytrzymałość i łatwość w utrzymaniu. A co z cenami? Choć to kamień ciężki i nie najtańszy, jego jakość jest znacznie wyższa niż innych kamieni naturalnych. Zestawiając go z uważanym za towar luksusowy marmurem, granit jest tańszy i znacznie trwalszy. To inwestycja na lata, która z pewnością się opłaci.


„Kamieniarz” Sp. z o.o. – blaty z kamienia

Blaty kamienne z granitu, marmuru i konglomeratu kwarcytowego na wymiar. Zamówienia realizowane są na terenie Polski i Niemiec. Ponadto firma produkuje także blaty łazienkowe oraz techniczne, które nie tylko zdobią wnętrze, nadają prestiżu, ale także ułatwiają utrzymanie pomieszczenia w czystości.

Adres: ul. Grabiszyńska 337c, 52-402 Wrocław
Telefon kontaktowy: 600 411 072
Adres e-mail: schodyzkamienia@gmail.com
Strona internetowa: Kamienne blaty kuchenne na wymiar – blatyzkamienia.pl