Rodzice coraz chętniej posyłają coraz młodsze dzieci na naukę języka obcego, żyjąc w przekonaniu że im szybciej dziecko zacznie tym więcej i lepiej się nauczy. Jak przekonują badania naukowe, predyspozycje językowe są tylko mitem, nie należy zatem uważać, że jedynie dzieci zdolne są w stanie nauczyć się innego niż ojczysty języka lub że jeśli od małego nie wykazują chęci do nauki języków to już na pewno nie zostanie z dziecka poliglota.

Kiedy rozpocząć naukę drugiego języka?

Jeśli dziecko przychodzi na świat w rodzinie dwujęzycznej w sposób naturalny przyswaja języki rodziców. Zdarza się że dzieci bilingwalne (z dwoma językami rodzimymi) zaczynają mówić później niż ich monolingwalni (posługujący się jednym językiem rodzimym) rówieśnicy. Nie należy się obawiać tego zjawiska czy też na siłę starać się przyspieszyć momentu, w którym dziecko zacznie mówić – zacznie to robić gdy będzie gotowe i gdy poukłada sobie w głowie oba języki dostatecznie dobrze.

dziecko-chłopiec-szkoły_19-129775Alternatywą dla dzieci z rodzin wielonarodowych są ciekawe zajęcia dla języków obcych dla kobiet w ciąży. Już od 24 tygodnia ciąży dziecko może w takich zajęciach uczestniczyć – polegają one na konwersacjach w obcym języku połączonych z łagodnymi ćwiczeniami relaksacyjnymi. Tego typu zajęcia pozwalają dziecku przyzwyczaić się do głosu matki mówiącej w innym języku, inaczej akcentującej wyrazy i używającej innych słów.

Nauka poprzez zabawę

Edukację dzieci można zacząć w dowolnym momencie, jednak cechą wspólną tych zajęć jest nauka poprzez zabawę. Małe dzieci nie umieją jeszcze pisać, znają stosunkowo niewiele słów nawet w ojczystym języku, nie mają jeszcze utrwalonych gramatycznych struktur językowych, dlatego też taka nauka przez zabawę jest sposobem najbardziej efektywnym. Nauka języka odbywa się przy pomocy rozmaitych akcesoriów – obrazków, zabawek. Nauczyciel stara się angażować wszystkie zmysły dziecka, przy nauce nazw owoców, może pojawić się smakowanie ich i oglądanie. Takie czynności angażują wszystkie zmysły i sprawiają, że dziecko szybciej przyswaja nowe słówka z obcego języka i chętnie uczestniczy w zajęciach.

Nauka języka obcego uczy również dzieci innego spojrzenia na otaczającą ich rzeczywistość, rozwija ich horyzonty. Gdy dziecko rośnie, coraz lepiej rozumie istniejące różnice między mieszkańcami różnych krajów, staje się bardziej otwarte na inne osoby i łatwiej przystosowuje się do nowych sytuacji.