Nerwica jest schorzeniem, które dotyka wielu ludzi. Jej leczenie wymaga czasu, odpowiedniego podejścia, nierzadko zastosowania nie tylko psychoterapii, ale i farmakoterapii.
Warto jednak podejmować walkę, bowiem jej objawy potrafią całkowicie uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Nietrudno nabawić się lęków, a co za tym idzie również zaburzeń nerwicowych w czasach, gdy mamy nadmiar obowiązków, a poczucie bezpieczeństwa nie jest takie, jak tego oczekujemy. Codzienność potrafi przytłaczać i choć przeważnie sobie z tym radzimy, to coraz więcej osób ma problem z normalnym funkcjonowaniem.
Co wiemy o nerwicy?
Nerwica stanowi zespół rozmaitych zaburzeń psychicznych, których podłożem są różnego rodzaju lęki oraz napięcie. Wewnątrz człowieka toczą się konflikty, które zwykle są niemalże irracjonalne i bezpodstawne. Nie mają większego sensu, ale skutkują objawami coraz silniej utrudniającymi normalne funkcjonowanie. Z czasem mogą prowadzić nawet do całkowitego wyeliminowania ze społeczeństwa. Nie tylko ze względu na brak zrozumienia i nietolerancję ze strony najbliższych bądź otoczenia, ale także biorąc pod uwagę często spotykany lęk przed ludźmi, wychodzeniem z domu, rozmowami.
Farmakologia często idzie w parze z leczeniem nerwic, choć jej zastosowanie nie ma na celu leczenia u podłoża. Środki farmaceutyczne pozwalają złagodzić objawy. Eliminują najgorsze symptomy, przez które pacjenci nie potrafią poradzić sobie z normalnymi, codziennymi czynnościami.
Sposoby, które leczą nerwicę
Objawy sugerujące, że mamy do czynienia z nerwicą to między innymi uporczywe natręctwa. Przymus związany z jedzeniem, kontrolą tego czy jest ono odpowiednio zdrowie. Natręctwa mogą obejmować również nadmierną czystość. Pojawia się wiele innych obsesji, problemy ze snem, lęki dość irracjonalne, na przykład zbyt częste i zbyt intensywne myśli o nadchodzącej śmierci. Podanie leków pozwala złagodzić objawy, zmniejszyć napięcie. Nierzadko są to środki antydepresyjne, bowiem nieleczona nerwica z czasem pogłębia się i potrafi prowadzić do znacznie poważniejszych zaburzeń po stronie psychiki. Podstawą wciąż jednak jest psychoterapia.
Co stoi za nerwicą i jak się tego pozbyć?
Podczas terapii pacjenci odkrywają przyczynę swoich zaburzeń. Są w stanie z czasem uporać się z wewnętrznymi konfliktami, które tak naprawdę nie mają racji bytu, a przez długi czas uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie. Na tym etapie ważne jest, by pacjent miał poczucie wsparcia, zrozumienia, bliskości. Zarówno psychoterapeuta, jak i najbliżsi muszą dać mu poczucie bezpieczeństwa. Obiektywnie powody powodujące powstawanie zaburzeń nerwicowych mogą być dość banalne, ale to właśnie w odczuciu osoby choroby stają się powodami do znaczących zmartwień.
Psychoterapeuta pozwala uporać się z przykrymi doświadczeniami, które również mogą być podłożem zaburzeń nerwicowych. Uczy, jak uporać się z problemami i radzić sobie także w trudnych sytuacjach. Terapia w tej formie może również objąć najbliższych, którzy do tej pory mieli problem z komunikowaniu się z osobą chorą. Mając u boku bliskich i profesjonalną pomoc psychoterapeuty, proces zdrowienia przebiega znacznie szybciej.