Psy na wsiach mają ogromną swobodę bycia. Bieganie po wielkich polach i pustych parkach sprawiają ogromną radość futrzakowi, który potrzebuje dużo ruchu.

Nie oznacza to jednak, że posiadanie psa w mieście jest dla niego bardziej uciążliwe. Czworonóg w mieście też może być szczęśliwy! 

Właściciel zwierzaka powinien jednak przestrzegać większej liczby zasad, by nie utrudniać funkcjonowania sąsiadów, a psu zapewniać komfort.

Pies w budynku

Od początku posiadania psa bierze się za niego pełną odpowiedzialność. Jeśli ma się go od szczeniaka jest szansa odpowiednio go wychować, inaczej w przypadku adoptowanego starszego psiaka, którego uporządkowanie może być utrudnione, a czasem niemożliwe.

Pies w mieszkaniu powinien mieć swoje legowisko. Własna przestrzeń pozwoli zachować mu spokój i będzie jego bezpiecznym miejscem. W momentach, kiedy pozostawia się go samego, będzie mógł udać się w swój kąt i wyciszyć się.

Niektóre psy podczas rozłąki mogą wyrażać swoje oburzenie poprzez wycie lub szczekanie. To może bardzo przeszkadzać sąsiadom, zwłaszcza jeśli w budynku znajduje się rodzina z niemowlęciem. Na takie zachowanie trzeba szybko zareagować i odzwyczaić psa.

Aby zapobiec występowaniu lęku separacyjnego można opuszczając stopniowo mieszkanie. Najpierw na krótki czas i powoli go wydłużając. Warto pozostawiać psu zabawki i gryzaki, którymi będzie się bawił na czas nieobecności domowników. Jeśli pies będzie grzeczny, można wynagrodzić to smakołykami.

Psi ruch w mieście

Mieszkania w centrum miasta znajdują się najczęściej w blokach lub kamienicach, rzadko spotkać się można z domkiem jednorodzinnym. Takie lokum nie jest przeciwwskazaniem do posiadania psa, jeśli jest się w stanie zapewnić mu odpowiedniej ilości ruchu.

Poranny spacer mimo pośpiechu do pracy powinien trwać dłużej niż 15 minut. Pies potrzebuje więcej ruchu niż kilkunastominutowa przechadzka wokół osiedla. Jeśli ma się taką możliwość, można po prostu wstać wcześniej, aby zapewnić pupilowi tyle ruchu ile potrzebuje.

Na spacer warto ubrać psu szelki i wybrać rozwijaną smycz, aby poczuł się bardziej swobodnie. Jeśli pies czuje się lepiej to mniej się wyrywa i nie ciągnie, zwiększając komfort właściciela. Jeśli jednak decyzja padła na obrożę należy zwrócić uwagę czy nie uciska szyi psiaka.

Pies w każdym wieku potrzebuje od czasu do czasu całkowicie się wyszaleć. Godzina bez smyczy może wyzwolić tłumioną w mieszkaniu energię. Nie wszędzie jednak można psa odpiąć i puścić „wolno”. W miastach znajdują się jednak specjalne psie parki, gdzie można udać się bez obaw otrzymania mandatu. Jest także opcja, aby wyjechać poza granice miasta i znaleźć puste pole lub park, w którym psiak nie będzie przeszkadzał innym spacerowiczom.

psy w mieście

Psy też się nudzą

Spędzanie kilku dni w domu może być dla człowieka nużące i przygnębiające. Psy odczuwają to tak samo. Kiedy futrzak spędza kilka godzin sam w mieszkaniu, przechadzając się od czasu do czasu do drzwi w oczekiwaniu na właściciela staje się znudzony i smutny. Jeśli później zabiera się go na spacer w te same miejsca, pies nie ma możliwości poznawania okolicy, a wbrew pozorom zwierzaki potrzebują nowych wrażeń.

Warto zapewnić psu także gimnastykę. W miastach jest wiele psich torów przeszkód. Taka atrakcja przyda się zwierzakowi w każdym wieku, zarówno dla zdrowia, jak i dla rozrywki.

Spacer z psem w mieście

Posiadanie psa w mieście wiąże się także z obowiązkiem sprzątania po nim. Niestosowanie się do niego podlega karze w świetle prawa. Psie odchody trzeba zbierać także dlatego, aby zachowywać porządek w okolicy. Dodatkowo w czasie letnich, upalnych dni zalegające zanieczyszczenia na trawniku zaczynają wydzielać intensywny, nieprzyjemny zapach, nie warto więc pomijać tej czynności.

Co należy zapewnić psu w mieszkaniu?

Jeśli planuje się posiadanie psa w budynku wielorodzinnym należy zadbać o to, aby pupil czuł się komfortowo i nie odczuwał braku stałego dostępu do ogródka.

Aby poprawić jakość jego życia należy zapewnić mu zabawki, którymi może bawić się podczas nieobecności właściciela i przysmaki, którymi będzie się go nagradzać za całe dnie cierpliwości. Spacery w mieście wymagają, aby właściciele posiadali woreczki na psie kupy w celu zachowania porządku w okolicy i zapewniania komfortu sąsiadów.