Wybór przedszkola to bardzo ważna decyzja dla Twojego dziecka. Znalezienie miejsca, które będzie odpowiadać potrzebom malucha i stworzy pozytywne oraz zachęcające do edukacji środowisko przełoży się na dalszą edukację w szkole podstawowej. W końcu jeżeli jego doświadczenie z przedszkola będzie nieprzyjemne to na pewno nie będzie ono chciało chodzić do szkoły.

Wybór pomiędzy prywatnym a publicznym przedszkolem

Wybór pomiędzy prywatną edukacją, a publiczną jest to ważna część procesu decyzyjnego. To, co odróżnia niepubliczne przedszkola to fakt, że generują ona własne fundusze, które dają im niezależność. Nie muszą czekać z inwestycjami czy remontami, aż zostaną przyznane odpowiednie środki. Szkoły prywatne są bardziej elastyczne i mogą oferować bardziej wyspecjalizowane programy, zaawansowany poziom nauczania i lepiej reagować na wnioski rodziców i potrzeby podopiecznych. Daje to maluchom więcej możliwości podnoszenia swoich kompetencji, uczenia się nowych umiejętności i rozwijania się w najbardziej kształtujących latach.

Wybierz przedszkole, które oferuje dodatkowe zajęcia sportowe

Dla maluchów przedszkole sportowe to świetne rozwiązanie. Dzięki temu w ciągu dnia zużyją nadmiar energii i w domu będą już spokojne i grzeczne. Jeżeli w przedszkolu będą zmuszone do siedzenia przez wiele godzin będą się nudzić, a nadmiar energii będą musiały zużyć gdzie indziej. Wybierzmy więc miejsce, które oferuje takie zajęcia jak piłka czy aikido. Najlepiej, aby było ich kilka, tak, aby nasze dziecko mogło wybrać to, co mu się podoba i pasuje do jego temperamentu.

Co więcej warto wyrabiać zdrowe nawyki i zachęcać do aktywności fizycznej dzieci od najmłodszych lat. Nasz podopieczny nie musi od razu zostać zawodowym sportowcem, jednak regularne ćwiczenia są ważne w każdym wieku. To szczególnie istotne biorąc pod uwagę, że według badań nieprawidłową masę ciała ma w Polsce aż 10% półrocznych niemowląt i aż 25% trzylatków. Otyłość to poważna choroba, która może wywoływać wiele poważnych schorzeń towarzyszących.

Najlepiej jest wybrać przedszkole sportowe z basenem. Pływanie to doskonała forma niskonakładowych ćwiczeń sercowo-naczyniowych dla całego organizmu. Ciała dzieci stale się zmieniają, ponieważ cały czas rosną. Bardzo ważne jest wykonywanie w tym czasie ćwiczeń, które spalą nadmiar energii i tłuszczu oraz wzmocnią mięśnie, by maluch miał prawidłową postawę. Basen pomaga również poprawić koordynację, a także łagodzi stres i napięcie. Co więcej nauczymy w ten sposób naszych podopiecznych szacunku do wody i radzenia sobie w niej. Jest to przy okazji wspaniała zabawa, którą uwielbiają wszystkie dzieci.

Ucz dziecko języków obcych od najmłodszych lat

Prócz zajęć ruchowych warto, aby maluchy uczyły się też od początku języków obcych. Nie chodzi tu o poważne zajęcia z ocenami, a raczej o to, że nasi podopieczni osłuchają się z danym językiem w formie zabawy. Po za tym im dziecko jest młodsze tym lepiej jeżeli chodzi o naukę języka. Badania przeprowadzone przez dr Patricię Kuhl w Institute for Learning and Brain Sciences na University of Washington pokazują, że dzieci w wieku 8-12 miesięcy zaczynają skupiać się na dźwiękach, które występują w ich ojczystym języku, i tracą „ucho” do dźwięków w innych językach. Jednakże, jeśli dzieci są wystawione na drugi język, zachowują zdolność rozróżniania tych obcych dźwięków. Do wieku 7 lub 8 lat dzieci mogą nauczyć się mówić w drugim języku z płynną gramatyką i bez akcentu. Po tym krytycznym okresie umiejętność opanowania języka obcego stopniowo maleje.