Coraz więcej ludzi decyduje się na wyprowadzkę poza granice Polski. Powodów może być wiele, podobnie jak kierunków emigracji.

Właśnie warunki panujące w danych krajach mogą sprzyjać podejmowanym decyzjom. Niemcy stanowią czołówkę wśród krajów, które najchętniej przyjmują emigrantów z różnych stron świata. Również Polacy stanowią ogromną społeczność ludności napływowej, która w poszukiwaniu lepszego życia przeprowadziła się właśnie tam.

Zalet jest wiele, a wady najczęściej dotykają formalnej strony organizacji przeprowadzki. Aby zapobiec błędom oraz zwiększyć komfort podczas całego procesu warto zapoznać się z wszelkimi wymaganiami, przed którymi stoją emigranci, wkraczający na teren Niemiec.

Kto może emigrować do Niemiec?

Podczas planowania przeprowadzki ważny jest aspekt prawny wraz z wynikającą z niego możliwością przekraczania granicy i osiedlenia. Takie prawo posiadają obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, do których to należą Polacy.

Tym samym posiadając polskie obywatelstwo nie powinno być żadnych problemów z przeprowadzeniem przeprowadzki, która zaczyna się na granicy. Podczas całego procesu należy pamiętać o szeregu wymogów formalnych, których spełnienie pozwoli na osiedlenie.

Formalności przed przyjazdem

Przed przyjazdem na dłużej niż 3 miesiące, należy pamiętać o zgłoszeniu tego faktu do wszelkich instytucji na terenie Polski. Trzeba bowiem zakończyć wszelkie obowiązujące nas umowy np.: najmu mieszkania, abonamentów za telefon, Internet, a także uregulowania wszelkich opłat z nimi związanych oraz rachunków.

Warto także podczas przygotowań zadbać o pieniądze, które pomogą rozpocząć życie w nowym miejscu. Odłożenie znacznej sumy pieniędzy pozwoli na przeżycie przed podjęciem pracy zarobkowej. Koszty życia w Niemczech są znacznie wyższe niż w Polsce, ale szacunkowa kwota, która powinna wystarczyć na jeden miesiąc do 800-1000 euro.

Dalsze kroki warto skierować do jednego z oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia. Każda osoba ubezpieczona może uzyskać tam kartę EKUZ, która zapewnia gwarancję opieki zdrowotnej w krajach na terenie Unii Europejskiej. Ta forma zabezpieczenia zapewni komfort psychiczny w razie jakichkolwiek sytuacji niepożądanych.

Przed przeprowadzką warto także odpowiednio wcześniej rozpocząć kurs językowy. Pomoże on nie tylko w sprawnej komunikacji na co dzień, ale także uczyni Cię cennym w oczach pracodawców na rynku niemieckim.

Również przed samym przyjazdem należy skompletować niezbędne, aktualne dokumenty:

  • dowód osobisty lub paszport,
  • tłumaczenie aktu urodzenia poświadczone przez tłumacza przysięgłego,
  • dyplom uczelni,
  • prawo jazdy,
  • zaświadczenie o niekaralności poświadczone przez tłumacza przysięgłego.

Posiadając tę niezbędną wiedzę oraz spełniwszy warunki formalne przed przyjazdem można śmiało przekraczać granicę, aby rozpocząć nowy etap w życiu.

organizacja wyprowadzki do niemiec

Co należy załatwić po przyjeździe do Niemiec?

Planowanie legalnego zamieszkania wraz z rozpoczęciem pracy na terenie Niemiec, wymaga spełnienia szeregu formalności. Zaczynają się one jeszcze na terenie ojczyzny, o czym wspomniano powyżej. Po przyjeździe do Niemiec należy pamiętać o skierowaniu swoich kroków do urzędu meldunkowego w ciągu 7 dni od przyjazdu.

W zależności od miejsca zamieszkania instytucje te nazywają się Bürgeramt, Meldeamt, Ordnungsamt lub Einwohnermeldeamt. W urzędzie legitymujemy się dowodem osobistym lub paszportem oraz okazujemy zaświadczenie (Vermieterbescheinigung) od osoby, wynajmującej dom lub mieszkanie.

Zawarte tam muszą być dane osobowe wynajmującego, datę wprowadzenia się i wyprowadzenia oraz informacje dotyczące osoby meldującej. Podobna procedura odbywa się także w przypadku zakupu nieruchomości. Wypełnienie formularza meldunkowego to podstawowy krok, który pozwoli na rozpoczęcie nowego życia w Niemczech.

Organizacja przeprowadzki do nowego miejsca zamieszkania to szereg wizyt nie tylko w instytucjach państwowych, ale także bankach czy też u operatorów sieci komórkowych. Założenie konta w banku w Niemczech to formalność, która pozwoli na podjęcie pracy zarobkowej oraz uzyskanie świadczeń socjalnych.

We współczesnym świecie trudno wyobrazić sobie brak Internetu czy też telefonu. Kontakt z najbliższymi jest dodatkowo cenny, podczas przebywania z dala od nich. Zakup niemieckiego numeru telefonu oraz pakietu Internetu to konieczny krok, jeżeli chcemy pozostać w łączności ze światem oraz ojczyzną. Rynek telekomunikacyjny w Niemczech jest ogromny a mnogość ofert może przytłoczyć.

Warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy zajmą się całą stroną formalną. Pod tym adresem znajdziesz firmę, która pomoże Ci z wyborem odpowiedniego operatora.

Postaw na organizację

Organizacja przeprowadzki może się wydawać prawdziwie trudnym zadaniem. Z pomocą przychodzi dokładne rozplanowanie, które dzięki ścisłemu harmonogramowi oraz trzymaniu się wytycznych formalnych, ułatwi cały proces. Skorzystania z pomocy wykwalifikowanych firm m.in. z zakresy znalezienie operatora telefonicznego, znacznie odciąża zestresowanych emigrantów.