Chociaż wszystkie rodzaje zaćmy obejmują zmianę soczewki oka istnieje ich klika rodzajów. Zaćma może rozwijać się w wyniku starzenia lub pojawiać się we wczesnym okresie życia. Różne części soczewki mogą być dotknięte zmianami. Okuliści klasyfikują zaćmę zgodnie z lokalizacją zmian i ich pochodzeniem.

Rodzaje zaćmy według lokalizacji

Zaćma jest klasyfikowana przez lekarz w zależności od umiejscowienia, ale nie tylko. Pod uwagę brana jest również nieprzezroczystość lub zmętnienie soczewki. Poznajmy jakie istnieją rodzaje zaćmy!

Zaćma jądrowa jest najczęstszym rodzajem zaćmy związanej z wiekiem. Ten typ powoduje stopniowe zmętnienie i stwardnienie środkowej części soczewki zwanej jądrem. Zmiany w widzeniu są zwykle stopniowe. W niektórych przypadkach pacjenci mogą zauważyć faktyczną poprawę widzenia w bliskiej odległości, zanim ich wzrok pogorszy się w znacznym stopniu. Etap ten jest tymczasowy i określany zazwyczaj jako krótkowzroczność refrakcyjna.

Zaćma korowa objawia się jako zmętnienie w części soczewki zwanej korą. To części soczewki otaczające jej jądro. Łatwo to schorzenie rozpoznać, ponieważ w badaniach można zaobserwować zmętnienia przypominające szprychy, które zaczynają się od obwodu i zbliżają się promieniami do centrum soczewki. Oko nie działa poprawnie ponieważ światło rozprasza się, kiedy uderza w te obszary zmętnienia.

Zaćma korowo-jądrowa to tak naprawdę połączenie dwóch powyższych typów. Przy tej przypadłości światło załamuje się nienaturalnie na soczewce oka. Jednocześnie u chorych pogarsza się ostrość widzenia ze względu na zmiany w części jądrowej.

Ostatnim rodzajem tego schorzenia jest zaćma podtorebkowa-tylna. W tym przypadku zmętnienia rozmieszczone są pod tylną torebką soczewki i znajdują się zazwyczaj w samym centrum osi widzenia. Powoduje to bardzo poważne zaburzenia w widzeniu. Ten typ zaćmy postępuje najszybciej. Często nasz wzrok potwornie pogarsza się w ciągu zaledwie kilku tygodniu. Zmiany są w tym przypadku umiejscowione w centrum oka i bardzo gęste, więc ciężko je przegapić.

Rodzaje zaćmy według pochodzenia

Możemy również katalogować zmiany biorąc pod uwagę ich pochodzenie. Najpowszechniejsza jest zaćma rozwijająca się z wiekiem. Pierwsze objawy możemy zauważyć pomiędzy 40 a 50 rokiem życia. Zaćma zwykle staje się poważnym problemem po 60, a nawet 70 roku życia.

Czasem zdarza się, że zaćma rozwija się po operacji oka, takiej jak chirurgia jaskry lub siatkówki. Pacjenci z cukrzycą czasami chorują wcześniej niż inni. Także pacjenci przyjmujący steroidy przez dłuższy czas mogą rozwinąć zmiany.

leczenie zaćmy

Zdarza się również, że zmiany są rezultatem urazu oka. W takich sytuacjach choroba może rozwinąć się natychmiast lub wiele lat po traumatycznym zdarzeniu. Zazwyczaj wynika to z tępego urazu oka lub narażeniu na niektóre chemikalia.

Niektóre dzieci rodzą się z zaćmą. Czasami w takich przypadkach odziedziczona zaćma nie jest na tyle poważna, by wpływać na wzrok. Jeżeli jednak jest to istotna zmiana powinna ona zostać usunięta, by uniknąć problemów ze wzrokiem takich jak zez czy niedowidzenie.

W szczególnych przypadkach zaćma może powstać po ekspozycji na niektóre rodzaje promieniowania. Zazwyczaj chodzi tu o promieniowanie ultrafioletowe.

Diagnozowanie i leczenie zaćmy

W zależności od rodzaju choroby jej diagnoza może być bardzo łatwa lub niesamowicie trudna. Zaćma podtorebkowa jest łatwa do zauważenia zarówno dla chorego jak i lekarza. Natomiast jądrowa może być łatwo pomylona ze stopniowym pogarszaniem się wzroku wraz z wiekiem. Należy pamiętać, że każda odmiana tego schorzenia może doprowadzić ostatecznie do utraty wzroku. Szybkie i sprawne leczenie gwarantuje poprawę i sprawną rekonwalescencję.

Zaćmy nie da się wyleczyć farmakologicznie. Obecnie zazwyczaj rozbija się zmętniałą soczewkę i usuwa się ją z oka przez niewielkie nacięcie. Następnie w to miejsce wstawia się implant. Zabieg ten wykonywany jest metodą fakoemulsyfikacji. To względnie mało ryzykowny i skuteczny sposób leczenia. Co więcej nawet w najcięższych przypadkach możliwe jest odzyskanie wzroku. Jednak, aby nie doprowadzić do zaawansowanego stadium zaćmy, warto regularnie przeprowadzać badanie u okulisty w Szczecinie. Zdiagnozowanie choroby na początkowym etapie rozwoju pomoże szybciej uporać się z chorobą.