Truskawki są jednymi z najbardziej popularnych i lubianych owoców. Słodki smak, delikatny miąższ, żywy czerwony kolor, to podstawowe zalety tych owoców. Od wielu lat, możemy spotykać się z uprawami truskawek. Dziś, coraz częściej można natknąć się na prywatnych hodowców i osoby, które sadzą truskawki we własnym ogrodzie.

Sadzonki truskawek są dostępne w wielu różnych rodzajach. Sadzonki zielone, doniczkowane oraz frigo, to najpopularniejszy podział truskawek. Generalnie, najważniejsze jest to, by sadzonki były przede wszystkim zdrowe. Muszą one mieć specjalne świadectwo kwalifikacji materiału szkółkarskiego. Dokument taki wystawiany jest przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Materiał kwalifikowany zagwarantuje nam obfite i zdrowe plony.

Obecnie, coraz większa część hodowców decyduje się na zakup sadzonek frigo.

Sadzonki frigo – co warto o nich wiedzieć?

Sadzonki truskawek frigo, cieszą się coraz większą popularnością nie bez powodu. Są one uznawane za najlepsze, dzięki efektom, jakie możemy uzyskać. Jak się pozyskuje sadzonki frigo? Otóż, sadzonki frigo są kopane późną jesienią. Po ich wykopaniu, sadzonki są oczyszczane i segregowane. Należy je oczyścić ze wszystkich liści, by nie spleśniały w stanie spoczynku. Następnie, przewozi się je do chłodni, gdzie przechowywane są przez całą zimę w temperaturze 1,5°C. Pod koniec okresu zimowego, sadzonki są gotowe do posadzenia.

Frigo mają wiele zalet, jednak warto wspomnieć również o sprawach, które mogą stanowić wady. Otóż, cena sadzonek frigo jest dość wysoka, zwłaszcza jeśli chodzi o klasę A+. Warto jednak dodać, że wysoka cena wiąże się z ich jakością. Inwestując w sadzonki frigo, możemy być pewni dużych plonów o najwyższej jakości. Oprócz tego, warto zapłacić więcej za faktycznie dobre sadzonki – ich koszt zwróci nam się w trakcie sezonu zbiorów.
Drugą sprawą, która może stanowić wadę, jest bardzo krótka dostępność sadzonek frigo. Sadzonki mrożone są dostępne jedynie wczesną wiosną. Tak więc można je zakupić praktycznie w ciągu dwóch miesięcy. Jednak hodowcy, którzy od lat posiadają jednego producenta sadzonek, od którego regularnie zakupują sadzonki typu frigo. Nie ma więc większego problemu z samym zakupem sadzonek. Trzeba mieć odpowiedniego producenta i wcześnie zaplanować ich zakup.

sadzonki truskawek frigo

Zalety sadzonek frigo

Sadzonki frigo pozwalają nam na sterowanie całą uprawą. Ten rodzaj sadzonek cechuje się przede wszystkim tym, że łatwo się przyjmuje. Poza tym, truskawki typu frigo dojrzewają już po 4 tygodniach, a owocują już po ośmiu. W znacznej większości przypadków, frigo są niezawodne. Niezwykle rzadko można się spotkać z ich obumieraniem, gniciem lub innymi chorobami. Warto jednak podkreślić, że najwyższą jakość truskawek gwarantuje ich zdrowotność, czystość odmianowa oraz powyżej wymienione świadectwo.

Tego typu sadzonki truskawek wykorzystuje się przede wszystkim w przypadku hurtowych upraw. Prywatni hodowcy również wykorzystują zalety sadzonek frigo i kupują je po to, by wykorzystywać je do własnych potrzeb.

Szybkie przyjmowanie się sadzonek frigo gwarantuje nam równie szybkie i obfite plony. Dzięki zaletom, jakimi cechują się sadzonki frigo, coraz większa ilość hodowców jest skłonna je kupować. Najczęściej, sadzonki frigo wykorzystuje się do handlu. Można się jednak spotkać z przypadkami, kiedy to sadzonki wykorzystywane są do własnych potrzeb. Niemniej jednak, sadzonki frigo uchodzą dziś za najlepsze i najbardziej wydajne.


Poszukujesz wysokiej jakości sadzonek truskawek frigo? Sprzedaż wyłącznie kwalifikowanych sadzonek, czyste w sensie odmianowym oraz wolne od wszelkich chorób i pasożytów.