Teatrzyki dla dzieci są świetną formą pobudzania dziecięcej wyobraźni i kreatywność. Książki, audiobooki i słuchowiska mają ciekawe scenariusze, na podstawie których można odegrać całe przedstawienie.
Dzieci w przedszkolach i w szkole podstawowej są szczególnie często zachęcane do brania udziału w różnych przedstawieniach. Dzięki nim, możliwe jest nauczenie dzieci ciekawej formy wyrażania siebie i rozwinięcie w nich nowej pasji. Najczęściej w takich przedstawieniach grają same dzieci. Rzadziej zdarza się, by w teatrzyku występowali dorośli razem z dziećmi. Jednak dla maluchów, zagranie w przedstawieniu razem z dorosłymi, może być niezwykłym przeżyciem. Ciekawy scenariusz może nam pozwolić na stworzenie naprawdę dobrej sztuki teatralnej z udziałem najmłodszych.
Przedstawienie z udziałem dzieci
Odgrywanie różnych ról w teatrzykach jest ciekawą i pasjonującą formą rozrywki. Dzieci mają szanse nauczyć się współpracować z innymi małymi aktorami oraz z osobami dorosłymi.
Scenariusze wszystkich teatrzyków, które są pisane z myślą o najmłodszych widzach/ słuchaczach, zawierają proste do zrozumienia morały. Maluchy mogą nauczyć się więc dobrych manier i prawidłowych postaw w konkretnych sytuacjach. Bajki są pisane również w celach humorystycznych. Różne postacie, które pojawiają się w scenariuszu, mogą wywoływać pozytywne lub negatywne emocje, tak samo jak ich postępowanie. Dzieci mogą brać dobre postacie za wzór do naśladowania. ‘’Czarne charaktery’’ z kolei to uosobienie cech negatywnych, które mogą być przestrogą dla dzieci.
Podział ról w takim przypadku może być losowy. Niekiedy, role mogą być wybierane przez dzieci, w zależności od tego, jaka postać najbardziej im się spodoba. Biorąc udział w przedstawieniu, dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, mogą poczuć się bardzo ważne i docenione.
Rola scenariusza przedstawienia
Każdy teatrzyk ma ukryte przesłanie – jest ono kierowane do wszystkich osób, które oglądają przedstawienie. Granie w teatrzyku może być świetną zabawą dla najmłodszych aktorów. Uczenie się roli na pamięć, ćwiczenie ról podczas prób i przebieranie się w stroje, to niezapomniana przygoda.
Scenariusze, według których odgrywane są przedstawienia, mogą być nowoczesne lub tradycyjne. Znacznie częściej korzysta się ze znanych wszystkim, tradycyjnych bajek, na podstawie których powstają słuchowiska, animacje czy nawet filmy. Najbardziej znane bajki – na przykład Czerwony Kapturek, Brzydkie Kaczątko czy Alicja w Krainie Czarów, posiadają ciekawe scenariusze z morałem. Te oraz podobne, najpopularniejsze bajki najczęściej możemy zobaczyć na sklepowych półkach w różnej formie. Dodatkowo, ze względu na ich uniwersalność i ponadczasowość, scenariusze tych bajek często powtarzają się w szkołach i przedszkolach.
Dzięki wykorzystywaniu tradycyjnych i znanych wszystkim scenariuszy, można podawać konkretne postacie i ich czyny za prawidłowe lub też za niestosowne. Dzieci, grając w przedstawieniach mogą nauczyć się poprawnej dykcji poprzez jej nieustanne ćwiczenie na próbach i w domu. Dodatkowo, dzięki próbom, poprawia się pamięć i koncentracja. Maluchy mogą również pozbyć się problemów związanych z tremą i przełamać nieśmiałość. Przedstawienia, w których udział biorą dzieci, są nie tylko widowiskiem i powodem do dumy dla rodziców młodych aktorów. Dzieci mają szanse zdobyć lub podszkolić wiele swoich umiejętności i rozwinąć w sobie nową pasję.
Szczególnie ciekawe słuchowiska, które posłużyć mogą za scenariusze można znaleźć w ofercie Bajki-Grajki.