Ścieżka sensoryczna jest rodzajem toru przeszkód, którego  zadaniem jest przede wszystkim stymulowanie zmysłu dotyku. Składa się z dysków wypełnionych materiałem o różnej fakturze, na przykład folią bąbelkową, woreczkami z przeróżną zawartością w postaci nasion ryżu, ziaren kawy, grochu i wielu innych. Polecana jest dzieciom z problemami wynikającymi z zaburzeń integracji sensorycznej. Stymuluje głównie zmysł dotyku, ale pośrednio wpływa na rozwój innych umiejętności, pobudza kreatywność i umożliwia dziecku w bezpieczny sposób poznawanie świata.

Jaką rolę pełni ścieżka sensoryczna dla dzieci?

Ścieżka sensoryczna oprócz niezbędnej pomocy w rozwoju integracji sensorycznej stanowi świetny pomysł na zabawę. Jej głównym zadaniem jest rozwijanie zmysłu dotyku, ale dzięki niej dziecko uczy się kolorów, wagi, utrzymywania równowagi podczas chodzenia po niej, doskonali sprawność ruchową, pozytywnie oddziałując na rozwój motoryki, uczy koncentracji i koordynacji wzrokowo – ruchowej. Przechodząc przez poszczególne elementy ścieżki może ich również dotykać, dlatego konieczne jest korzystanie z niej bosymi stopami i dłońmi bez rękawiczek. 

Dla kogo przeznaczona jest ścieżka sensoryczna?

Harmonijny rozwój zmysłów dziecka oraz stymulacja układu nerwowego do rozpoznawania i przyswajania kolejnych bodźców jest niezmiernie ważna w pierwszych latach życia dziecka. Temu służy ścieżka sensoryczna, która  przeznaczona jest nie tylko dla maluchów z zaburzeniami integracji sensorycznej, narządu ruchu, ale również dla rozwijających się w prawidłowy sposób. Dzięki niej zdrowe dzieci pracują nad motoryką dużą, która jest sprawnością fizyczną całego ciała. Natomiast dzieci z zburzeniami integracji sensorycznej  rozwijają umiejętność prawidłowej reakcji na dotyk, a także eliminują trudności w poruszaniu się. Ścieżka sensoryczna może być również stosowana u maluchów z zaburzeniami percepcji wzrokowej, gdyż za jej pomocą uczą się prawidłowych reakcji na informacje napływające do mózgu oraz koordynacji wzrokowo – ruchowej. 

Gdzie może być wykorzystywana ścieżka sensoryczna?

Ścieżka sensoryczna przeznaczona jest dla ośrodków rehabilitacyjnych, przedszkoli, ogólnodostępnych placów zabaw, domów prywatnych. Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom korzystającym z tego rodzaju pomocy dydaktycznej spełnia ona surowe normy. Zaleca się korzystanie z niej pod opieką osób dorosłych. 

Czy warto w domu stworzyć ścieżkę sensoryczną dla dziecka?

Rynek oferuje gotowe ścieżki sensoryczne lub elementy, z których można stworzyć samodzielnie w domu tego rodzaju pomoc dydaktyczną. Stworzenie zróżnicowanego podłoża w pomieszczeniu jest koniecznością w sytuacji, gdy pogoda lub stan zdrowia dziecka uniemożliwiają zabawę na świeżym powietrzu. Dzięki zbudowaniu jej w domu może ono codziennie w trakcie zabawy pracować nad różnego rodzaju problemami nie tylko związanymi z zaburzeniami integracji sensorycznej. Rodzice oprócz składanych mat o zróżnicowanej powierzchni mogą w internetowym sklepie z zabawkami i pomocami dla dzieci zakupić elementy do jej  stworzenia w domu w taki sposób, by była dopasowana do potrzeb dziecka lub grupy.

Jak stworzyć w domu ścieżkę sensoryczną?

Ścieżkę sensoryczną można z powodzeniem wykonać w domu. Warto do jej wykonania zaangażować dzieci. W tym celu przydadzą się woreczki, poszewki na poduszki, do których będzie można wsypać różne materiały w postaci żwirku, kamyczków, kasztanów, siana, a także produkty spożywcze takie jak: makaron o różnym kształcie, groch, ryż, kaszę, cukier, ziarna kawy. Ścieżka ze względów bezpieczeństwa powinna być odpowiednio przymocowana do podłoża, tak by poszczególne jej elementy nie zmieniały położenia podczas zabawy i wykonywania ruchów przez dziecko. 

sensoryka

Ćwiczenia z wykorzystaniem ścieżki sensorycznej

Dziecko może pokonywać ścieżkę sensoryczną na stojąco, jak i na czworakach, co pozwoli pobudzić receptory dotyku umieszczone nie tylko na stopach, ale również dłoni. Dla utrudnienia warto zasłonić maluchowi oczy i skłonić go do opisywania wrażeń odniesionych w kontakcie z różnymi materiałami. Poza tym dzieci mogą dopasować zawartość elementów ścieżki do poszczególnych dysków.

Dlaczego warto kupić ścieżkę sensoryczną do domu niż wykonać ją samodzielnie?

Sklepy z zabawkami i pomocami dla dzieci oferują różnego rodzaju i kształtu ścieżki sensoryczne. Są one profesjonalnie wykonane z bezpiecznych materiałów. Ich zawartość jest odpowiednio zabezpieczona, dlatego rodzic nie musi obawiać się, że dziecko zrobi sobie krzywdę. Tkaniny wykorzystywane do stworzenia ścieżek posiadają certyfikat Oeko-Tex. Można je prać w wodzie w niskiej temperaturze, dlatego są łatwe w utrzymaniu czystości i bezpieczne dla maluchów. Z tych powodów warto zdecydować się na zakup pomocy w sklepie, niż wykonać ją samodzielnie w domu.