Wiedza historyczna jest w życiu każdego człowieka bardzo ważna, ponieważ tylko dzięki niej możliwe jest życie w pełnej świadomości. Bez znajomości historii niezwykle ciężkie jest pojmowanie wartości, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Historia skrywa wszystkie prawdy o dziejach świata, jak i samej ludzkości – z tego względu jest ona jedną z najistotniejszych dziedzin naukowych i ściśle wiąże się z polityką, socjologią, jak również innymi naukami humanistycznymi. Bez znajomości historii nie jest możliwe zrozumienie kultury, literatury, czy sztuki.
Znajomość historii – dlaczego jest tak istotna?
Wiedza historyczna daje pośrednie odpowiedzi na to, czym jest świat i człowiek, którego historia doskonale w tymże świecie umiejscawia. Właśnie dlatego dzieci od najmłodszych lat powinny być zapoznawane z historią, która skutecznie poszerza horyzonty ciekawych świata, nieraz bardzo dociekliwych maluchów. Znajomość historii pozwala młodym osobom wyrosnąć na mądre i odpowiedzialne osoby, które wkraczając w dorosłość doskonale wiedzą, co chciałyby w życiu osiągnąć. Ważne zatem, aby rodzice od najmłodszych lat zachęcali swoje dzieci do nauki historii i uświadamiali ich, że to nie jest jedynie kolejny niepotrzebny przedmiot w szkole. Lekcje historii to fundament w wychowaniu każdego nowego pokolenia, o czym powinni pamiętać wszyscy. Poznawanie wartości i idei, o których opowiada historia jest bez wątpienia najważniejszą wiedzą, którą powinien posiadać każdy człowiek. Ucząc się historii możliwa jest refleksja nad tym, co w życiu jest ważne i jak należy postępować. Historia przekazuje najważniejsze prawdy, które pozwalają każdej osobie wyrobić własne poglądu i przekonania.
Sposoby na poznanie historii – skąd czerpać wiedzę?
Nauka historii wcale nie musi być nudna, ważne jednak aby przede wszystkim czerpać wiedzę z dobrych, sprawdzonych i ciekawych źródeł. Najlepszym i zarazem najbardziej tradycyjnym sposobem na pozyskanie wiedzy historycznej są książki. Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele niezwykle interesujących i doskonale wydanych książek historycznych, które znakomicie przekazują wiedzę z zakresu poszczególnych epok historycznych. Ogromną zaletą książek historycznych jest ich forma, która w skondensowany sposób przedstawia i zarysowuje wydarzenia na przestrzeni wieków, dekad lub lat.
Książkę zawsze można mieć pod ręką i nie wymaga ona nic innego, jak wyłącznie uwagi ze strony czytelnika. Mimo cyfryzacji, papierowe książki nadal są w modzie, a zaskakująco wiele osób nie uznaje elektronicznej formy piśmiennictwa. Tradycyjne, drukowane wydania mają ogromną i namacalną wartość, która w przypadku książek historycznych jest bardzo istotna. Warto zatem korzystać z książek, które przekazują rzetelną wiedzę, a wszystkie informacje w nich zawarte są sprawdzone, uporządkowane i przede wszystkim prawdziwe. W internecie wiele źródeł zawiera błędy, przeinaczenia i nieprawdziwe fakty, które często powodują dezinformacje i bywają niewymierne. Czerpiąc wiedzę historyczną z internetu należy pamiętać przede wszystkim o korzystaniu z rzetelnego źródła, które jest podstawą do prawidłowej nauki i odpowiedniego zgłębiania wiedzy. Dla osób, które nie przepadają za czytaniem, doskonałą propozycją są ebooki. Ta elektroniczna forma tradycyjnej książki pozwala w łatwy, przyjemny i zarazem skuteczny sposób na przyswajanie wiedzy, dlatego w szczególności polecana jest najmłodszym.
Historia przedwojennej Warszawy – jakie książki warto przeczytać?
Przedwojenna Warszawa skrywa wiele tajemnic, które bez wątpienia warto poznać. Na szczęście można się spotkać z wieloma książkami o przedwojennej Warszawie. Bardzo poruszającą pozycją jest bez wątpienia książka „Rzeź Woli”, która przedstawia kulisy masowej eksterminacji mieszkańców dzielnicy Wola, która odbyła się 5-7 sierpnia 1944 roku. Inną o wiele lżejszą propozycją jest „Herse. Warszawski dom mody”, gdzie autorka kreśli tło warszawskiego rynku mody na przełomie XIX i XX wieku oraz opisuje historię luksusowego Domu Mody Bogusława Herse. Bardzo ciekawe są również Plany Warszawy, które przedstawiają topografię miasta w różnych latach, np. 1939 lub 1912.