Uzależnienie to bardzo poważny problem, który dotyka wielu osób. Przyczyną nałogu jest przede wszystkim alkohol. Dość często jednak można spotkać także pacjentów uzależnionych od narkotyków czy leków. Bez względu na to, czego dotyczy uzależnienie, bardzo ważne jest to, aby w odpowiedni sposób z nim walczyć.

W jaki sposób leczy się alkoholizm?

Alkoholizm to choroba polegająca na fizycznym oraz psychicznym uzależnieniu od spożywania alkoholu. Uzależnienie psychiczne sprawia, że pacjent cierpiący na ten nałóg czuje chęć sięgnięcia po alkohol. Używka ta w negatywny sposób wpływa na funkcjonowanie nie tylko psychiki, ale i całego organizmu. Osoba uzależniona od alkoholu początkowo ukrywa swój nałóg i nie chce przyznać się przed sobą, że dotyczy jej ten problem. Z czasem zaczyna się on nasilać. W ostrej fazie alkoholizmu osoba uzależniona od niego zaniedbuje obowiązki domowe, a także zawodowe. Może pojawiać się problem z panowaniem nad agresją. Bez względu na stopień zaawansowania tego uzależnienia bardzo ważne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na wyleczenie alkoholizmu jest psychoterapia. Jest to proces długotrwały, który wiąże się z wieloma wyrzeczeniami oraz ciężko pracą nad samym sobą. Bardzo ważne jest to, aby osoba uzależniona była świadoma swojego nałogu, a przede wszystkim chciała z niego wyjść. Tego rodzaju terapię we Wrocławiu prowadzi wiele różnego rodzaju ośrodków. Jednym z nich jest Ośrodek „Nowa Droga”. Przeprowadza on skutecznie leczenie uzależnień we Wrocławiu. Można zgłosić się do niego na detoks, czyli odtruwanie organizmy z resztek alkoholu. Specjalizuje się w przeprowadzaniu kompleksowej terapii zarówno grupowej, jak i indywidualnej.

Oprócz psychoterapii bardzo często stosowaną metodą w leczeniu alkoholizmu jest wszywka alkoholowa. Jest to lek w postaci tabletek, które chirurg umieszcza pod skórą. Uwalniają one substancję, która aktywuje się po spożyciu alkoholu. Jest to rodzaj terapii awersyjnej, która ma na celu zniechęcić do sięgania po alkohol.

alkohol

Inne miejsca we Wrocławiu, w których przeprowadzane jest leczenie alkoholizmu to m.in.:

  • Horizon – prywatny ośrodek terapii,
  • Klinika Złotniki,
  • Przychodnia „Nasz Gabinet”,
  • Detoksiv.pl.

Jak poradzić sobie z uzależnieniem od narkotyków?

Inne dość często spotykany nałóg to uzależnienie od narkotyków. Substancje te mają wyniszczające działanie zarówno na psychikę, jak i na organizm osoby dotkniętej nałogiem. Po narkotyki bardzo często sięgają bardzo młode osoby. Pierwotnie robią to z ciekawości, ale z czasem przeradza się to w nałóg. Bardzo trudno stracić kontrolę nad poszczególnymi fazami uzależnienia.

Leczenie narkomanii musi być dopasowane indywidualnie do pacjenta. W przypadku uzależnienia od tego rodzaju substancji stosuje się leczenie krótko-, średnio- i długoterminowe. Pierwsze z nich przeprowadzane jest przez w klinikach psychiatrycznych oraz oddziałach szpitalnych. Jest ono połączeniem leczenia farmakologicznego z psychologicznym. Zazwyczaj trwa od 6 do 8 tygodni. Leczenie średnioterminowe może trwać nawet do 2 lat. Musi być ono przeprowadzone w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnienia od narkotyków. Pracują w nim doświadczeni terapeuci, którzy wiedzą w jaki sposób pracować z takimi osobami. Terapia połączona jest przede wszystkim z detoksem oraz wsparciem grupowych innych osób uzależnionych.

Najczęściej stosowane rodzaje walki z narkomanią to:

  • Terapia substytucyjna,
  • Metoda Minnesota,
  • Terapia poznawczo-behawioralna.

Pierwsza z nich polega na przyjmowaniu leków, które działają na podobnej zasadzie, jak narkotyki. Ma to na celu złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości, jakie towarzyszą całkowitej abstynencji aż do całkowitego ich odstawienia. Metoda Minnesota polega z kolei na całkowitym ich odstawieniu. Pacjent, który poradzi sobie z głodem narkotykowym ma większe szanse na to, że już w przyszłości nie wróci do nałogu. 

Bez względu na rodzaj uzależnienia trzeba szukać pomocy w miejscach, w których specjaliści pomogą sobie z nim poradzić. Tylko odpowiednie wsparcie daje szansę na wyjście z nałogu, a przede wszystkim na to, że w przyszłości pacjent nie będzie chciał do niego ponownie wrócić. Taką pomoc można znaleźć tylko w specjalistycznych ośrodkach.