Zazwyczaj stomatologia kojarzy nam się z wizytami u dentysty, kiedy to nieodłącznym elementem jest borowanie, korzystanie z różnego rodzaju narzędzi, które mają za zadanie zadawać nam ból w dobrym celu.
Tymczasem w stomatologii istnieje wiele rodzajów zabiegów, które w żaden lub tylko minimalny sposób oddziałują na nasze nerwy powodując ból. Przede wszystkim mowa tutaj o stomatologii kosmetycznej i estetycznej. Istnieje wiele zabiegów, których zadaniem nie jest walka ze zdrowiem naszego uzębienia oraz jamy istnej, lecz poprawienie estetycznego wyglądu naszego uśmiechu.
Jakiego rodzaju zabiegi poprawiają estetykę uzębienia pacjenta?
Do takich zabiegów można zaliczyć między innymi usuwanie kamienia nazębnego, polerowanie, piaskowanie, wybielanie zębów lub koronki i licówki. Zdecydowanie poprawiają one wygląd naszych zębów. Usuwanie kamienia nazębnego poprzez skaling, piaskowanie lub inne metody pozwala na uwolnienie powierzchni zębów od płytki bakteryjnej, która powoduje przebarwienia oraz żółkniecie zębów. Wybielanie zębów w gabinetach stomatologicznych sprawia, że w ciągu krótkiego czasu można swym zębom przywrócić ich dawny śnieżnobiały kolor. Są to najpopularniejsze zabieg kosmetyczne. Inaczej ma się sprawa z zabiegami estetycznymi, które polegają na korekcji nieprawidłowości w uzębieniu. W wielu przypadkach można do takiej stomatologii estetycznej zaliczyć ortodoncję z jej aparatami na zęby, których zadaniem jest wyprostowanie krzywych zębów. To także specjalne licówki i koronki na zęby, które mają za zadanie poprawić wygląd uszkodzonych zębów lub diastemy.
Czym jest laseroterapia i jak się ją wykorzystuje w stomatologii?
Jak łatwo zauważyć, we współczesnej medycynie coraz częściej stosuje się różnego rodzaju nowatorskie rozwiązania. Jednym z nich jest bez wątpienia laser. Już od kilku lat wiele operacji wykonywanych jest za pomocą niezwykle precyzyjnych laserów, które są o wiele bardziej skuteczne od mechanicznych narzędzi. Oczywiście tego typu zastosowania prędzej czy później musiały trafić również do stomatologii. Obecnie laseroterapia w gabinetach stomatologicznych jest coraz częściej spotykanym zjawiskiem.
Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych laserów istnieje obecnie w gabinetach stomatologicznych możliwość wykonania zabiegów bezdotykowych. Mogą to być zabiegi polegające na borowaniu zębów, czy choćby cięciu w obrębie dziąseł. Większość pacjentów ceni sobie tego typu zabiegi, gdyż są one mniej uciążliwe i bezbolesne. Specjalne właściwości światła lasera powodują, że rany pooperacyjne goją się o wiele szybciej niż w przypadku typowych skutków po użyciu tradycyjnych narzędzi stomatologicznych. Oczywiście takie lasery służą nie tylko do leczenia operacyjnego. Niektóre rodzaje takich laserów pomagają znacznie przyspieszyć leczenie się chorób jamy ustnej, zwłaszcza stanów ropnych, jakie pojawiają się na dziąsłach. W stomatologii kosmetycznej lasery używane są do usuwania kamienia nazębnego, a także do wybielania zębów. Być może w przyszłości takie lasery na stałe zastąpią większość obecnie używanych narzędzi stomatologicznych. Dzięki temu unikniemy bólu oraz stresu związanego z wizytami u dentysty.
Jak wykorzystywane są licówki w stomatologii estetycznej?
Bez wątpienia licówki należą do szeroko stosowanych form stomatologii estetycznej.
Taka stomatologia estetyczna w ostatnich kilkunastu latach rozwija się w niezwykle szybkim tempie. Związana jest z tym, iż staramy się dążyć do perfekcji, a wielu sytuacjach to właśnie zęby są uznawane za atrybut. Wiele osób pragnie zmiany kształtu, wielkości, a także koloru swych zębów. Dlatego często sięga się po licówki, które w przypadku niskiego stanu szkliwa, ubytków powstałych w strefie przydziąsłowej są alternatywą dla o wiele droższych koron porcelanowych. A czym wobec tego jest opisywana licówka?
Jest to specjalna łuska, płytka zrobiona z porcelany, która jest przyklejana na zewnętrzną powierzchnię zęba. Takie licówki pomagają poprawić wady uzębienia, jak krzywe zęby, małe zęby lub diastemy, które są najbardziej widoczne. Przygotowania do takiego zabiegu są podzielone na kilka etapów. Przede wszystkim lekarz stomatolog musi w dostateczny sposób zbadać nasze zęby. Warto zrobić to w profesjonalnym centrum stomatologicznym. Stomatologia Podralscy – jak mówi nasza czytelniczka Klaudia – to miejsce, w którym nie czułam bólu i odniosłam wrażenie, że leczenie i upiększanie zębów to drobnostka. Ubytek lub pewna niedoskonałość zęba musi zostać dobrze zbadana i odbita na specjalnej formie. Dzięki takiej formie specjalista jest w stanie wykonać dokładną licówkę, która będzie idealnie pasować do pozostałej powierzchni zęba. Przed samym zabiegiem ząb musi zostać dokładnie wyczyszczony, a także w wielu przypadkach wypolerowany. Licówka jest przyklejana do szkliwa za pomocą specjalnego kleju, który nie jest groźny dla naszego zdrowia. Najbardziej licówki pomagają w ukrywaniu wady uzębienia jakimi są diastemy, czyli przerwy między zębami przednimi.