Pojawienie się gryzoni w domu nigdy nie obejdzie się bez echa. Wielbiciele wszelkiego rodzaju piwnic, spiżarni i szafek kuchennych uwielbiają przebywanie w środowiskach ludzkich, gdyż to właśnie tam mają dostęp do darmowego pożywienia, którego nie trzeba specjalnie zdobywać.

Szczury uprzykrzają życie i mogą być nosicielami niebezpiecznych chorób, dlatego konieczność pozbycia się ich z domu jak najszybciej nikogo nie dziwi. Profesjonalne firmy deratyzacyjne pojawiają się dziś na rynku w coraz większym natężeniu – postęp cywilizacyjny sprzyja rozwojowi tych nieprzyjemnych gryzoni. Jak pozbyć się szczurów z domu i kiedy skorzystać z pomocy specjalistów?

Domowe sposoby na przeganianie myszy i szczurów

Początek jesieni to najczęstsza pora pojawiania się gryzoni wokół gospodarstw domowych. Ograniczony dostęp do pożywienia w środowisku naturalnym oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne sprawiają, że gryzonie poszukują schronienia wśród znacznie lepiej radzących sobie (z ich punktu widzenia) ludzi. Gryzonie wkradają się dziś nie tylko do położonych blisko pół i łąk gospodarstw domowych, ale coraz częściej także do piwnic i mieszkań w centrach miast. Problem szczurów jest dziś dość rozległy i nawet te podejmowane przez miasta inicjatywy deratyzacyjne nie radzą sobie z wytępieniem szkodników.

szczur - deratyzacja

Najbardziej oczywistą, skuteczną metodą odstraszania szczurów jest posiadanie zwierząt domowych. Zarówno koty, jak i psy szybko wyczuwają zapach gryzonia. Część z nich pokusi się nawet o zapolowanie na niego.

Posiadanie zwierzaka to z pewnością ułatwienie w procesie pozbywania się gryzoni, ale nie jedyny sposób na ich wytępienie. Wśród popularnych metod przeganiania szczurów są specyficzne rośliny, których zapachu gryzonie wręcz nie znoszą.

Wśród nich znajdują się między innymi czosnek, korona cesarska, nostrzyk i wilczomlecz. Szczury nie lubią także zapachu dzikiej mięty, dzikiego rumianku i świeżych, zielonych liści pomidorów. Odstraszająca działają również zapachy smarów i olejów oraz wszelkiego rodzaju zawieszek do toalet.

Profesjonalna pomoc firmy DDD

Wiele osób walczących ze szczurami decyduje się na samodzielny zakup i montaż pułapek na szczury. To dość skuteczny i szybki sposób na pozbycie się gryzonia z domu, o ile ilość szkodników nie jest zbyt duża. Należy pamiętać, że szczury i myszy rozmnażają się naprawdę szybko. Opanowanie inwazji zanim ta na dobre się rozpocznie jest tu więc niezwykle istotne.

Problemy z pozbyciem się szczurów z domu może rozwiązać profesjonalna pomoc deratyzacyjna. Firmy zajmujące się usuwaniem szczurów na co dzień posiadają wszelkiego rodzaju klatki, pułapki oraz trutki, które skutecznie pozbywają się nawet większych gromad szczurów z domów, piwnic czy schowków. Należy przy tym pamiętać, że stosowanie trutek wiąże się z koniecznością pilnowania własnych zwierząt domowych – trutka ma stanowić dla szczura zachętę do zjedzenia, a przecież nikt nie chciałby, żeby przypadkiem trafiła do żołądka ulubionego pupila.