Narkomania to problem społeczny, do którego doprowadza wiele czynników. O ile alkohol czy nikotyna to substancje, które możemy legalnie kupować i ich użytkować, o tyle narkotyki pozostają substancjami nielegalnymi, nie dopuszczonymi do obrotu przynajmniej w naszym kraju. Co więcej, nie każdy staje się uzależnionym od alkoholu i nikotyny. Z kolei każdy kto choć raz spróbuje narkotyków, wchodzi na postępującą ścieżkę uzależnienia, z której nie ma odwrotu. Jedynym sposobem na powrót do normalnego funkcjonowania i metodą na uniknięcie całkowitego wyniszczenia organizmu, jest podjęcie specjalistycznego leczenia.

Narkotyki – od uzależnienia do leczenia

Osoba uzależnione przez długi czas może nie zauważać, że ma problem. Przyczyną zażywania narkotyków jest chęć spróbowania czegoś nowego, przypodobania się grupie i tym podobne czynniki. Dana osoba żyje w przekonaniu, że bierze nie dlatego, że musi, lecz chce i może. Upiera się, że może przestać w dowolnej chwili, a nie robi tego tylko ze względu na brak chęci zerwania z nałogiem. Narkotyki bardzo szybko powodują uzależnienie fizyczne i psychiczne. Wprowadzają w stan euforii i odprężenia bądź też pobudzają. Różne substancje wykazują odmienne działanie. Każdy z nas chce czuć się dobrze i niekiedy szuka sposobu na całkowite oderwanie się od codziennego życia i nawarstwiających się problemów. Niektórzy rozrywki i tej rzekomej wolności upatrują niestety w narkotykach. Substancjach psychoaktywnych, których z czasem organizm potrzebuje coraz więcej, by budować poczucie zadowolenia. Narkoman wpada więc w pułapkę, wciąż nie zdając sobie sprawy z powagi sytuacji. Jest w stanie wiele poświęcić dla kolejnej działki. Nie tylko względem finansów, ale i życia prywatnego oraz zawodowego. Zamyka się w swoim pozornie szczęśliwym świecie i oddaje uciechom stanu narkotykowego.

leczenie narkomanii

Będąc na tym etapie koniecznością staje się specjalistyczne leczenie narkomanii w ośrodku odwykowym. Pierwszym etapem jest przeprowadzenie detoksykacji. Ta zostaje poprzedzona dokładnymi badaniami, by określić, jakie narkotyki znajdują się w organizmie oraz, w jakiej ilości. W ten sposób można dobrać odpowiednią formę leczenia. Skuteczną, ale i bezpieczną dla pacjenta. Jednocześnie stosuje się farmakoterapię oraz psychoterapię ukierunkowaną na łagodzenie nieprzyjemnych i bolesnych objawów głodu narkotykowego oraz zespołu odstawienia.

Opieka medyczna a pełny powrót do zdrowia

Niezbędne jest leczenie pod okiem lekarzy i całodobowa opieka, ponieważ objawy zespołu odstawienia zagrażają zdrowiu oraz życiu pacjenta. Poza dolegliwościami bólowymi, nierzadko pojawiają się wymioty, biegunki, drżenie, zaburzenia koordynacji ruchowej, a do tego nawet paranoje, halucynacje i omamy. Po całkowitym odtruciu organizm zaczyna normalnie funkcjonować i wraz z uzupełnianiem płynów, witamin, mikroelementów fizjologia wyrównuje się. Uzależniony jednak dopiero wkracza na drogę wychodzenia z nałogu, gdy jest poddawany profesjonalnej terapii psychologicznej. Zajęciom grupowym oraz indywidualnym i leczeniu, które zostaje dostosowanie indywidualnie do każdego pacjenta.

Dowiedz się więcej o osobach uzależnionych od narkotyków – Gdzie narkoman chowa narkotyki w domu?