Film to jeden z najpiękniejszych sposobów zachowania wspomnień. Od czasu wynalezienia pierwszej kamery ludzie zadawali sobie trud nagrywania wszystkiego, co dla nich ważne. Rodzinne spotkania, komunie, wesela, czy urodziny – okazji do stworzenia jedynej i niepowtarzalnej pamiątki rodzinnej jest w życiu codziennym naprawdę wiele. I choć zachowanie wspomnień w pliku video wydaje się być najlepszym sposobem na zatrzymanie ich w myślach jak najdłużej, postęp technologiczny sprawia, że nagrywane niegdyś filmy są dziś właściwie niemożliwe do odtworzenia. Stąd też zapotrzebowanie na specjalistyczne zakłady zajmujące się przegrywaniem filmów na nowsze, trwalsze nośniki. Na czym to polega i dlaczego warto oddać swoje filmowe pamiątki do przegrania już dziś?

Filmy 8mm – klasyka gatunku

Standardowym formatem filmów wprowadzonym na rynek przez firmę Kodak w roku 1932 były taśmy 8mm. Jego powstanie miało na celu wspomaganie filmowania amatorskiego i znaczną obniżkę kosztów eksploatacji kamer filmowych przez cywilów. W zależności od długości samej taśmy, film mógł pomieścić od 3 do 4,5 minuty obrazu, co oczywiście na dzisiejsze standardy wydaje się być krótkim urywkiem większej całości. Ludzie potrafili jednak sprytnie wykorzystywać możliwości taśmy 8mm i szybko przyzwyczaili się do zapisywania na niej najważniejszych elementów ciekawych spotkań, wydarzeń rodzinnych czy wakacji i wspomnień. Nowy format tak dobrze zaaklimatyzował się w świadomości użytkowników, że już po kilku lat jego poprzednik – taśma 16 mm wycofał się wyłącznie do użytku profesjonalnego.

Dziś właściwie niemożliwe jest już nagrywanie bądź odtwarzanie filmów z taśm 8mm w domowych warunkach. Mimo to wiele osób posiada w swoich kolekcjach nagrane na nich obrazy, które dziś stanowią prawdziwą pamiątkę i skarb rodzinny. Takich elementów historii nie można się pozbyć! Zamiast więc poszukiwać nieefektywnych sposobów na odtworzenie obrazu z taśmy 8mm, warto oddać swój film do profesjonalnego studia przegrywania filmów, w którym to wykorzystuje się najlepsze możliwe techniki zachowywania wspomnień filmowych na dłużej poprzez przegrywanie filmów na nowoczesne nośniki. Filmy przenoszone z taśm 8mm mogą zostać przeniesione na nośniki DVD lub zapisane w formie plików MPEG2, AVI lub MP4 , które można odtworzyć dziś zarówno na komputerze, jak i smartfonie.

Przegrywanie filmów 8mm w lepszej jakości

przegrywanie 8 mm - wspomnieniaWiele osób obawia się, że przegrywanie filmów to niebezpieczeństwo utraty wspomnień na zawsze. Nigdy nie wiadomo co tak naprawdę stanie się z filmem. Dlatego też zadanie przeniesienia filmu na nowoczesny nośnik warto zlecić profesjonalistom, którzy za pomocą specjalistycznych sprzętów są w stanie przegrać film bezpiecznie. Co więcej, filmy te nie tracą, a wręcz zyskują na jakości! Nowoczesna technologia skanowania pozwala na pogłębianie i wyostrzanie obrazu sprawiając, że film będzie wyraźniejszy i bardziej przejrzysty. Warto bowiem pamiętać, że w przeciwieństwie do nowoczesnych nośników i cyfrowych formatów zapisu obrazu, stare taśmy filmowe były materiałem podatnym na uszkodzenia i niezbyt odpornym w perspektywie czasu. Źle przechowywane, bardzo stare filmy 8mm wymagają przed przegrywaniem specjalnego przygotowania, w tym między innymi czyszczenia czy sprawdzania perforacji i klejenia. Dopiero odświeżony film może zostać zeskanowany, a jego cyfrowa wersja poddana obróbce redukującej ziarno filmu i wszelkie drobne efekty obrazu. Dzięki nim wspomnienia ożywają, odzyskując kolory i dawny blask i zachowując je na kolejne lata.


Profesjonalne usługi przegrywania filmów 8 mm świadczy Meritum w Krakowie.