Chcąc załatwić sprawę związaną z kwestiami prawnymi, przechowaniem pieniędzy czy inną, która jest charakterystyczna dla kompetencji notariusza, z pewnością zastanawiasz się, w jaki sposób wybrać takiego specjalistę.

W tym artykule piszemy właśnie o tym, czym się kierować i na co zwracać uwagę, wybierając notariusza. Niezależnie od tego, czy masz już za sobą współpracę z takim specjalistą, czy nie, koniecznie zobacz, co jest istotne w trakcie podejmowania tej decyzji.

Czym zajmuje się notariusz?

notariusz katowice centrum

Aby wybrać najlepszego specjalistę, warto na początku uzmysłowić sobie, czym dokładnie zajmuje się notariusz, ponieważ będzie to miało wpływ na to, jakich cech będziesz u tej osoby szukać. Jeśli ktoś polecił Ci, aby zwrócić się z Twoim problemem do notariusza i nie wiesz dokładnie, jakie działania wchodzą w zakres jego kompetencji, czytaj dalej.

Notariusz to prawnik, który zajmuje się sporządzaniem dokumentów dotyczących bardzo różnorodnych kwestii prawnych, przekazywaniem ważnych oświadczeń, a także spisywaniem protokołów oraz akt.

Chodzi tutaj o sprawy bardzo różne – mogą być związane ze spadkami, własnością, prawem rodzinnym czy formalnościami związanym z inwestycjami, a to tylko kilka przykładów. Oprócz tego notariusz zajmuje się również przechowywaniem papierów wartościowych, dokumentów, pieniędzy i tym podobnych.

Jak wybrać notariusza?

Mając świadomość, do jakich czynności prawnych notariusz jest upoważniony, można łatwiej zdecydować, jakie cechy powinien mieć taki specjalista, aby współpraca z nim układała się pomyślnie. Z pewnością powinna to być osoba, która wzbudza zaufanie, prezentuje profesjonalne podejście do swojej pracy i potrafi przybliżyć klientowi szczegóły działań, które mają być podjęte. To wszystko sprawia, że klient czuje, iż jego formalności prawne są w dobrych rękach i że może podzielić się z notariuszem swoimi wątpliwościami oraz zadać różnorodne pytania.

Na pewno warto również zwracać uwagę na to, czy notariusz wprost mówi o kosztach, jakie poniesiesz za doprowadzenie danej sprawy do końca. Jeśli tak i jest to kwota standardowa, oznacza to, że jest to profesjonalista. Jeśli po sprawdzeniu przeciętnych stawek za daną usługę okazuje się, że dany notariusz życzy sobie znacznie mniej albo jeśli unika rzeczowego ustalenia kwoty, warto się zastanowić, czy na pewno warto takiej osobie zaufać.

notariusz w Katowicach

Bardzo ważne jest, aby notariusz był w stanie przewidzieć różne rozwiązania danej sytuacji oraz ewentualne ryzyko w przypadku niekorzystnego rozwoju sytuacji. Co więcej, dobry notariusz dociera do wszelkich źródeł, które mogą być przydatne w danej sprawie, aby niczego nie przeoczyć i maksymalnie się przygotować.

Jeśli masz wrażenie, że notariusz jest gwałtowny, przyjmuje podstawowe dokumenty i o nic nie pyta, wykonując jedynie standardowe formalności lub jeśli nie jest w stanie w zrozumiały sposób wytłumaczyć Ci szczegółów sprawy, nie jest to dobry znak – jeśli nie widać zaangażowania, nie wiadomo, czego się spodziewać podczas współpracy.

Pamiętaj również o tym, aby sprawdzić, czy dana kancelaria notarialna ma doświadczenie w sprawie, którą chcesz jej powierzyć. Jeśli poszczególni notariusze zajmują się jedynie niektórymi działaniami, może warto powierzyć swoją sprawę komuś, dla kogo będzie ona dobrze znana i kto będzie umiał znaleźć najlepsze jej rozwiązanie, bazując na swoim doświadczeniu?

Oprócz tego, jeśli podczas pierwszego spotkania wydaje Ci się, że dana osoba wydaje się zachowywać chaotycznie i niedokładnie lub po prostu nie wzbudza Twojego zaufania, warto zaufać swojej intuicji i wybrać kogoś naprawdę profesjonalnego.